Moto G5s je dobrým telefonem v poměru Ceny vs. Výkon

Ve světě mobilních zařízení je konkurence veliká a z pomyslného souboje vychází jako vítězi jen ti nejsilnější a nejlevnější zároveň. Moto G5s se i s výbornou výbavou udržela ve střední cenové třídě a proto má dost slušnou šanci získat trůn pro sebe.
I přes menší nedostatky si nás novinka od Lenova získala. A v konečném důsledku je to mobil, který bychom svým známým doporučili, hledají-li výkonný smartphone ve slušném poměru Cena/Výkon.

První dojmy z Moto G5s

Moto G5s má velký plus v téměř čistém androidu. Veskrze se setkáváme s kupou „vychytávek“ v mobilech, které nám v důsledku ubírají na výkonu, či kapacitě uložiště. Android 7.1.1 Nougat bez téměř jakýchkoliv modifikací šlape perfektně, i když Oreo by mobilu jistě slušelo ještě o něco více. Záseků systému jsme se naštěstí nedočkali, proto můžeme s čistým srdcem říci, že software za sekundace silného hardwaru běží na jedničku.

Rozpačité reakce

U Moto G5s nás ale zarazilo nemálo věcí, které hrály v jeho neprospěch. Prvním z nich byla absence notifikační diody. V dnešní době to chápeme jako standard a jednoduše tu chybí. Částečně ji nahrazuje nastavení ambientního displeje moto, což je právě jedna z mála nástaveb jinak čistého systému.

Jako dalším nedostatkem, či problémem bychom označili teplotu Moto G5s. Již od samotného spuštění cítíte, že teplota není zrovna optimální a ač se nestupňuje při zátěži, je potřeba si na to nejdříve zvyknout, abyste pokaždé nehledali, jestli vám tam náhodou neběží nějaký ten benchmark, čím byste takovou teplotu vysvětlili. Jestli se jednalo o problém daného kusu, to říci nedokážeme, ale stalo se a měl by s tím případný zájemce počítat. Nemusíte se bát, že vám mobil propálí díru ve stolu po babičce, jednoduše je prostě teplejší, než můžete být zvyklí. V zimě to jistě nebude na škodu :).

Design přístroje je ve své podstatě o preferencích. My bychom jej označili lehce konzervativním, ale zpracování součástí je naopak velice povedené. Celokovové tělo může sice lehce klouzat, ale působí velice solidním dojmem. Corning Gorilla Glass 3 s 2,5D zakulacením je pak jen logickou volbou výrobce. A ruku na srdce, je to volba dobrá.

Potěšující fakta

Co se dá říct o čtečce otisku prstů není nikdy mnoho. Tak stačí snad i říct, že u Moto G5s je jedním z těch povedenějších. Nevadí ji ani lehce zpocené ruce a snímá perfektně. To se nedá říct o mnohých dražších telefonech konkurence, proto za nás palec nahoru za výbornou čtečku otisku prstů.

Baterie bývá stěžejní součástí telefonů, dle které se mnozí rozhodují o koupi. V tomto případě baterie dosahuje kapacity 3000 mAh. Použitý hardware je jeden z těch úspornějších a systém je vskutku sympaticky optimalizovaný. Vychází nám z toho slušná výdrž telefonu. V našem případě nám tak telefon vydržel téměř dva dny plného pracovního nasazení. V balení se nachází rychlonabíječka TurboPower. Kolem a kolem nám z toho vychází nadstandardně využitelné mobilní zařízení, alespoň co se kapacity a nabíjení týče.

Pokud je vaším gró focení selfie fotek, Moto G5s vás jistě potěší. Celá aplikace fotoaparátu je vlastně připravena pro rychlá „selfíčka“ a jako dělaná pro mobil nad hlavou s našpulenými rty. Zadní fotoaparát naopak vystupuje o něco více, než by bylo příjemné, ale na kvalitě fotek to neubírá. Tohle je čistě subjektivní názor. Z druhé strany si neumí moc dobře poradit se špatně osvětlenými prostory a zde pokulhává.

Celkový dojem

Za cenu pohybující se i pod 6 000 Kč se jedná o hardwarově nadstandardně vybavený telefon, které potěší hlavně zastánce fotografování. Za nás telefon získává sympatie hlavně v oblasti téměř čistého Androidu a kovového zpracování. Otázka teploty, doufáme, byla jen problémem jednoho kousku a nebude to běžné. Pokud potřebujete výkonný smartphone, který s vámi udrží krok celý pracovní den a i něco málo navíc, můžeme s klidným srdcem Moto G5s doporučit. Závdavkem v telefonu najdeme i kvalitní reproduktor, který v rozumné míře hlasitosti nerozchrastí vaše skladby.

Za zapůjčení smartphonu Moto G5s děkujeme společnosti Lenovo.

Parametry Moto G5s

Operační systém
 • Android 7.1 Nougat
Displej
 • Uhlopříčka 5,2″
 • Rozlíšení Full HD 1920 × 1080px
Procesor
 • CPU Qualcomm Snapdragon 430 Octa-core 1.4 GHz
Paměť
 • Interní paměť 32 GB
 • Operační paměť 3072 MB
 • Paměťové karty MicroSD max. 128 GB
Zadní fotoaparát
 • 16 Mpix
 • LED blesk
 • PDAF
 • f/2.0
Přední fotoaparát
 • 5 Mpx
 • LED blesk
Baterie
 • 3 000 mAh
Ostatní
 • NFC
 • Čtečka otisků prstů
 • LTE