Sluchátka s mikrofonem na videokonference v době korony

Díky aktuálnímu dění se v dnešní recenzi zaměříme na sluchátka s mikrofonem, která jsou vhodná pro videokonference. Taktéž se ale podíváme na to, zda vůbec nová sluchátka potřebujete a jestli pro vás není výhodnějším řešením například obyčejná redukce.

Sluchátka s mikrofonem mám, ale chybí mi správné porty

Plno uživatelů může mít sluchátka například pouze s jedním 4-pólovým jack výstupem, který přenáší zvuk z mikrofonu a zároveň zvuk do sluchátek. Na PC najdou k dispozici vstupy dva, tedy extra pro mikrofon a extra pro sluchátka. Přesně v takovém případě není hned nutné kupovat sluchátka nová. Stačí koupit redukci například od značky Vention, která dva vstupy převede pouze do jednoho.

Taktéž se může stát, že máte na svém PC k dispozici pouze jeden 4-pólový jack vstup a sluchátka se dvěma výstupy. Zde je řešení hned několik. Buď to si můžete koupit obdobnou redukci, která však dva vstupy převede na jeden výstup, nebo si koupit levnou externí zvukovou kartu, kterou připojíte pomocí USB a hned máte k dispozici extra vstup pro sluchátka a extra vstup pro mikrofon. Redukce jsou k dispozici jak v podobě kabelu, tak v podobě krabičky.

Pokud vlastníte některý z novějších PC, notebooků nebo tabletů, které nedisponují vstupním audio jackem vůbec, nebo ještě „hůře“ disponují pouze USB-C, tak i zde je několik řešení. Můžete si pořídit v kombinaci s USB zvukovou kartou ještě redukci z USB-C to USB-A. Další možností je koupit si externí zvukovou kartu s USB-C, nebo si můžete koupit rovnou přenosnou USB-C dockovací stanici, která v plno případech disponuje kromě dalších USB právě i vstupem pro 3,5mm jack. S dockinkou získáte navíc i plno praktických portů a volili bychom spíše tuto možnost, než využívat USB-C pouze pro připojení sluchátek.

Uvedené redukce, zvukové karty či dockovací stanice se pohybují v rozmezí 99 – 400 Kč v závislosti na značce a provedení vybráného produktu. Dockovací stanice je pak k dispozici již od 1 200 Kč v závislosti na dodavateli a prodejních akcích, které jsou u tohoto sortimentu dost časté.

Sluchátka od telefonu většinou postačí

Věříme že většina z vás sluchátka s mikrofonem již vlastní. Například sluchátka přibalená k vašim telefonům ve většině případů mikrofonem disponují. Vaše ratolesti dost možná taktéž disponují sluchátky s mikrofonem pro své herní neřesti. Teď již jen zvolit správný způsob zapojení. Společností, které tyto redukce vyrábějí, je spousta. Nemusíte se tedy dívat pouze na ty, které zde zmiňujeme. Máme s nimi ale osobní zkušenost a víme, že fungují. Díky tomu jsme je také měli aktuálně k dispozici, abychom vám je mohli ukázat.

Chci nová sluchátka s mikrofonem s vhodným zapojením

Pokud si kvůli častějším home officům hodláte koupit sluchátka s mikrofonem, nebo si chcete v době korony jen udělat radost, pak zde pro vás máme několik cenově dostupných adeptů. Zaměřili jsme se na způsob zapojení, abychom vyhověli všem. Neopomenuli jsme ani bezdrátová sluchátka. V některých případech se navíc jedná o herní sluchátka, se kterými můžete udělat radost i svým ratolestem.

přikládáme videopohled na redukce a sluchátka

Všechna sluchátka splňují podmínky pro příjemný poslech hudby, kvalitní zvuk v případě hovorů a videokonferencí. U poslechu se však vždy jedná o subjektivní názor. I tak se ho pokusíme co nejlépe přiblížit. V případě videokonferencí je nutné brát v potaz taktéž místo, kde se necházíte a kvalitu vašeho připojení k internetu.

USB-A sluchátka

Z herního světa můžeme doporučit například sluchátka s mikrofonem Trust GXT 354 Creon 7.1. Ta nabízí příjemný prostorový 7.1 poslech v kombinaci s mikrofonem, který se dá šikovně schovat, pokud ho zrovna nepoužíváte.

Navíc zde máte možnost regulovat basy na ovládací „destičce“ na kabelu. Zde taktéž naleznete ovládání hlasitosti a v případě potřeby můžete vypnout mikrofon. Při maximálním nastavení bass effectu pak sluchátka „vibrují“. K dostání jsou okolo 1 000 Kč.

Ze sluchátek určených přimárně pro videokonference pak můžeme doporučit Sennheiser PC 7 USB. Tato sluchátka oceníte hlavně při homeoffice, kde musíte navíc vnímat i okolní ruchy, jako například vaše nezbedné ratolesti.

Sluchátko máte pouze na levém uchu se zapřením nad uchem pravým. Na poslech hudby se také dají použít, ale hodnotíme zde hlavně čistý hlas a přenos hlasu k druhé osobě. S cenovkou blížící se k 800 Kč se jedná o výborné „sluchátko“ pro profesionální videokonference.

Jack sluchátka se dvěma jack výstupy

Obdobně jsou na tom sluchátka Sennheiser PC 2 chat, která jsou naprosto totožná s předchozími Sennheiser jen s rozdílným zapojením. Zde máte extra jack pro mikrofon a extra pro sluchátko. Pokud tedy disponujete dvojitým zapojením, pak jsou s cenou do 500 Kč vhodnou volbou právě pro vás.

Oproti Sennheiser PC 7 USB nám přišla trochu tižší a ne tak čistá. Pokud tedy nutně nepotřebujete dual jack zapojení, vzali bychom radši USB verzi. Pokud ale nemáte přímé srovnání, pak jsou sluchátka velmi dobře použitelná a navíc s téměř poloviční cenou.

Pokud hledáte sluchátka za co nejnižší cenu, která můžete případně nechat svým ratolestem k PC, pak můžete vyzkoušet herní Zalman ZM-HPS300.

S cenou do 300 Kč nás totiž velmi překvapila. Zpracováním se sice jedná a okaté plasťáky, ale pro videohovory plní svůj účel.Pro poslech hudby nenabídnou žádné extra basy nebo výšky, ale spíše plochý čistý přednes, který si každý může upravit přes ekvalizér dle svých potřeb.

Uzavřená sluchátka s jedním jack výstupem

Z uzavřených zde máme Trust GXT 430 Ironn Gaming Headset a JBL Quantum 100 s obdobnou cenou okolo 1 100 Kč. Trust působí robustním, bytelným až přeroslým dojmem. Jakmile je však dáte na hlavu, tak o nich v podstatě nevíte. Hlavový most se navíc sám od sebe přizpůsobí vaší hlavě a nemusíte nikde nic posouvat. Zvuk je čistý a v plno scénách nám přišel až prostorový. O mikrofonu taktéž nemůžeme říct nic špatného. Ovládání hlasitosti máme k dispozici na levém sluchátku.

JBL na první pohled působí podstatně decentněji a jistě se budou vyjímat i na něžném pohlaví. Mikrofon lze v případě potřeby úplně odpojit, nebo můžete použít tlačítko „mute“ na levém sluchátku, kterým mikrofon v případě potřeby pouze vypnete, abyste nerušili konferenci okolním ruchem, ačkoliv budete nadále poslouchat.

Vedle „mute“ tlačítka je k dispozici taktéž ovládání hlasitosti. Hlavový most je vystužený a velmi příjemný. Oproti Trust však musíte velikost nastavit pomocí cvakacích stupňů. Na hlavě jsou oproti trust sluchátkům silně uzavřená a trochu se bojíme, aby časem netlačila. Okolní ruch ale nemáte šanci slyšet. Snad časem „stisk“ sluchátek trochů povolí, ale zaručit to nemůžeme. Poslech hudby oproti Trus nabídl o něco více basů a taktéž působil prostorovým dojmem. Mikrofony si spolu s trustem nic nezadají. Podezříváme výrobce, že se jedná o mikrofon z jedné továrny.

Mobilní špuntová sluchátka s jedním jack výstupem

Sluchátka Samsung AKG Titanium Gray nebo jejich obdobná provedení, jsme mohli vídat u mobilních zařízení Samsung Galaxy. Pokud však doma žádné z těchto zařízení nemáte tak nezoufejte a zkuste se zeptat svých známých, zda nějaká nemají. Jedná se totiž o výborná špuntová sluchátka jak pro poslech hudby, tak pro hovory a videokonference. Dostupná jsou i samostatně s cenou do 300 Kč a jistě s nimi nešlápnete vedle, hlavně pokud upřednostňujete klasiku před velkými uzavřenými sluchátky.

Jejich alternativou pak můžou být sluchátka Genius HS-M225, která jsou k dostání okolo 100 Kč, ale jedná se převážně o doprodej. Náhradou jsou pak novější Genius HS-M320 s cenou do 200 Kč. Oboje sluchátka Genius jsou navíc k dispozici ve více barvách. Sluchátka od AKG nám přijdou při poslechu hudby plnější a živější. Pro hovory a videokonference se však hodí úplně stejně.

Ale proč nemít sluchátka rovnou i na kvalitnější poslech hudby a omezovat se pouze na hovory, když si kupujeme sluchátka nová.

Bezdrátová sluchátka

I bezdrátová sluchátka mají velmi často k dispozici mikrofon. Máme zde opět jedny od značky JBL, konkrétně pak JBL Tune 500BT. Design je téměř totožný s předchozími JBL v tomto článku. Mikrofon je však přímo v mušlích, aby vám při cestách nepřekážel. Pokud upřednostňujete připojení bez kabelů, pak s těmito sluchátky na konferencích nebudete mít problém. Během hovorů jsme nenarazili na žádné rušení. Při poslechu hudby může být někomu na obtíž větší důraz na basy, kterým tato sluchátka vynikají. JBL Tune 500BT jsou aktuálně k dostání za cenu okolo 1 200 Kč.

Pokud jste milovníci či obdivovatelé Apple AirPods, tak zde máme k dispozici levnější alternativu. Samozřejmě můžete sáhnout klidně i po sluchátkách od Apple, ale přijdou nám jako zbytečně drahá koupě s důrazem pouze na videokonference.

Trust Primo Touch budou jistě dostatečnou alternativou, která zachovává obdobný design i použitelnost za zlomek ceny.

Pokud vám nezáleží na designu, nebo se vám jen nelíbí design Apple AirPods, pak se můžete podívát na sluchátka ze stáje AlzaPower, konkrétně pak AlzaPower Shpunty.

Oboje zmíněná sluchátka pořídíte do 500 Kč. Nabité vydrží okolo 4h v závislosti na hlasitosti. Pouzdro Trust sluchátek nabídne dalších 6h, u AlzaPower pak dalších 10h.

Něco málo závěrem

Záměrem toho článku určitě není upřednostnit některá sluchátka či značky před jinými. Spíše jsme vám chtěli ukázat možnosti zapojení sluchátek pomocí dostupných redukcí. Na videokonference nová sluchátka s největší pravděpodobností vůbec nepotřebujete.

Pokud si však nějaká chcete pořídit, dali jsme vám k dispozici ukázku dostupných sluchátek s různým typem zapojením, která jsme měli možnost vyzkoušet. Můžete tedy vybírat jak z uvedených modelů, nebo si podle jejich parametrů vybrat právě ta svá od jiné značky či v jiném provedení.

Zdroje: 1, 2, 3