Bezdrátová sluchátka ASUS TUF Gaming H3 Wireless

Po sluchátkách ROG Delta S nám do redakce dorazila pro změnu sluchátka bezdrátová, konkrétně pak ASUS TUF Gaming H3 Wireless. Oproti předchozí generaci se jedná o sluchátka bezdrátová. Pro spárování však budete potřebovat USB-C dongle, resp. s redukcí i klasické USB Type-A. Bluetooth ani kabelové připojení zde bohužel zastoupen není vůbec.

Obsah balení

V balení naleznete samotná sluchátka včetně USB-C reciever. K němu pak v balení nalezneme taktéž redukci z USB-C na USB Type-A. Lightning zde není a bohužel jsme v redakci tuto redukci neměli, abychom mohli vyzkoušet případnou kompatibilitu s Apple produkty, u kterých je Lightning stále hojně zastoupen. K napájení pak slouží přiložený USB Type-A na USB Type-C kabel. Není zde ale přiložený adaptér. Můžete však použít jakýkoliv ze svých běžných 2A adaptérů.

V balení bohužel chybí i náhradní plátěné náušníky, na které jsme si již tak nějak zvykli u ROG sluchátek. Za normálních okolností by nám jejich absence příliš nevadila. U většiny testovaných sluchátek používáme právě ty kožené, které jsou i u TUF Gaming H3 Wireless. Z nějakého důvodu se nám však s danými náušníky již po cca 0,5-1h začali potit uši, což se nám zatím u testovaných sluchátek nestalo. Z našeho pohledu se přitom jedná o totožný materiál, jako u například u ROG Delta S.

První dojmy a zpracování

Při vybalení nás velmi překvapila váha sluchátek, která se zastavila na příjemných 307g gramech. V rukou jsme tak sluchátka ASUS TUF Gaming H3 Wireless téměř necítili. „Rám“, ve kterém jsou mušle uchycené, je kovový. Náušníky jsou pak v mušlích, které jsou z broušeného plastu, který taktéž imituje kov. Horní kovový rám je vyztužen kůží a pohodlně drží na hlavě.

Pružnost konstrukce je dostatečná. Mušle sice nelze otáčet, ale rám se v případě potřeby podvolí. Roztáhnout pak lze téměř do vodorovné polohy. Ne že by to bylo potřeba, ale pro nastínění pružnosti jsme museli tento fakt zmínit.

Po usazení na hlavu o sluchátkách téměř nevíte. Přes sluchátka lze slyšet okolní ruch, nejsou tedy zcela uzavřená, což může být pro plno uživatelů plus, ale samozřejmě i mínus. Po zhruba 6h používání jsme již celkem uvědomovali tlak sluchátek. Nejednalo se ale o nic vyloženě nepříjemného, jen u větších hlav může být tlak po delší době o to větší.

Ovládací prvky

Všechny ovládací prvky jsou umístěné na levém „uchu“. Je zde jak ovládání hlasitosti pomocí částečně rollovacího kolečka. Lze otočit jen o kousek v obou směrech, čímž aktivujete zvýšení nebo snížení hlasitosti. Po puštění kolečka se vrací do původní polohy na střed.

Dalším ovládacím prvkem je možnost zapnout nebo vypnout mikrofon. V neposlední řadě je zde power button, který je nutné chvíli podržet. Po podržení se sluchátka již sami spárují s UCB-C donglem pomocí 2,4 Wi-Fi, tedy za předpokladu, že je zapojený do zařízení a přijímá signál. Závěrem je zde indikační dioda s USB-C portem, který slouží pro napájení sluchátek.

Poslech hudby

V první řadě zde zhodnotíme podání zvuku bez jakéhokoliv nastavování přes Armoury Crate. Přeci jen se jedná o bezdrátová sluchátka, která asi budete chtít používat převážně formou Plug&Play.

Pro poslech hudby nám přišla víc než uspokojivá. Hlasitost je dostačující, na plnou hlasitost jsme dlouhodobě ani neposlouchali. Zvuk byl na maximální hlasitost stále stejný bez zkreslení, ale byl jednoduše až moc hlasitý pro dlouhodobý poslech hudby. Basy nám přišli o něco výraznější, než lahodí našim uším, což bude odpovídat uzpůsobení sluchátek spíše pro hraní her, nežli samotný poslech. Podání lze samozřejmě upravit pomocí přednastavených ekvalizérů v Armoury Crate, případně vytvořením vlastním.

Sluchátka ASUS TUF Gaming H3 Wireless disponují i mikrofonem, který je bohužel neodnímatelný. Samotné podání mikrofonu není špatné, ale hlas nám přijde trochu zastřený a v případě hrubšího hlasu i značně dunivý. Poslech jsme ale prováděli na stejných sluchátkách, tudíž se může jednat o již zmíněný větší důraz na basy, nežli o podání mikrofonu samotného. V postprodukci lze vždy vyčistit, ale při team speak během hraní nebo konference s tím bez nastavování v Armoury Crate nic moc neuděláte.

Výdrž na baterii a všeobecné poznatky

Dle papírových informací by měli sluchátka vydržet 15+ hodin. V našem testu obstáli s hlasitostí průměrně 20-30% bezmála 16h. Nabití pak trvá cca 2,5h do zhasnutí kontrolky. Nabíjeli jsme s klasickým 2A adaptérem, který však není součástí balení. Pravděpodobně se předpokládá, že budete napájet přímo z PC.

Během napájení však nelze sluchátka používat. Tedy pokud nabíjíte ze zásuvky a chcete používat například s xboxem bezdrátově, protože zásuvku máte blíže, pak tento scénář možný není. Stejně tak nelze sluchátka připojit přiloženým kabelem a používat drátově.

Taktéž je celkem škoda, že nikde nevidíte, kolik baterie sluchátkům zbývá. Tuto informaci jsme nenalezli ani po připojení k ROG Phone 5, který má v základu i Armoury Crate. Stav baterie zjistíte pouze po spuštění Armoury Crate na PC, kde probíhají i všechna dodatečná nastavení sluchátek ASUS TUF Gaming H3 Wireless.

Recenze sluchátek krátkým videopohledem

Pokud máte sluchátka připojená a zapnutá, ale zrovna nic nepřehrávají, tak se cca do 3min vypnou. Je pak nutné je opět zapnout, nestačí pouze začít přehrávat. Naštěstí opětovné spárování je otázka vteřiny, tak že tím sluchátka hlavně šetří baterii. Během přehrávání se nám však nestalo, že by se vypnula nebo ztratila spojení. Deklarovaný dosah 25m může být taktéž pravdivý. Přesnou vzdálenost jsme sice neměřili, ale běhali jsme se sluchátky na hlavě po domě, kde byly překážkou i 4 zdi a strop, ale přehrávání neustálo. Dokonce jsme nezaznamenali ani výpadek nebo špatný signál. V tomto ohledu tedy není moc co vytknout.

Závěrečné zhodnocení

Zjednodušeně řečeno, pokud hledáte sluchátka primárně pro poslech hudby, pak bychom se poohlédli s největší pravděpodobností někde jinde. Tedy alespoň za předpokladu, že chcete fungovat v režimu Plug&Play. Díky Armoury Crate jste totiž schopni dosáhnout nevídaných výsledků a po potřebném nastavení jsme již neměli co vytknout, a to ani u mikrofonu. V základu jsme vypli všechny předvolené funkce a poté nastavovali dle svých preferencí. Už jen s vypnutými funkcemi nám vše znělo lépe, než při stock nastavení.

Pokud je pro vás primární otázka bezdrátové připojení s dlouhou výdrží a hodláte používat sluchátka primárně s PC, pak se již jedná o kandidáta číslo No. 1, alespoň v daném cenovém segmentu. Stále ale musíte počítat s nutností nastavení v Armoury Crate, aby poslech a podání mikrofonu vyhovovalo vašim potřebám.

Cena testovaných sluchátek ASUS TUF Gaming H3 Wireless je stanovena na vcelku přijatelných 2 399 Kč. Pokud byste chtěli ušetřit, můžete zvolit drátovou variantu, která je dostupná zhruba od 1 099 Kč. Bezdrátové připojení je však hlavní tahák daných sluchátek. Pokud byste šli do bezdrátových, pak byste mohli zvážit například i ROG Delta Core, která jsou k dostání od 1 999 Kč.

Za zapůjčení sluchátek TUF Gaming H3 Wireless děkujeme společnosti ASUS

Zdroje: 1, 2