Shadow tactics: Blade of shogun jako velmi nadějná náhrada za Commandos

Shadow tactics: Blade of shogun není sice novinkou, ale dost možná neprávem přehlíženou hrou. Přitom se jedná o velmi zdařilého „nástupce“ starých dobrých Commandos.
V některých ohledech se odvážíme říct, že Shadow tactics: Blade of shogun svůj vzor dalece předčí. Minimálně pak v příběhu samotném, který si zde našel své místo. Pokud máte rádi samuraje, ninji a japonskou historii všeobecně, pak si příběh vychutnáte o to víc. Nebudeme vám ho zde však spoilerovat. Stačí vědět, že zde je a vše není na první pohled zřejmé.

Ve zkratce a s malou nadsázkou by se opravdu dalo říct, že se jedná o Commandos převlečený do japonského kabátku. Ten je ale velmi líbivý a přináší i něco nového, jako třeba víceúrovňové pobíhání po mapě. Nemusíte se tak pouze krčit za překážkami, ale můžete lézt i po střechách, nebo hledat tajné chodby, které vás dostanou nepozorovaně do středu dění.
Obdobně jako v Commandos máte v Shadow tactics: Blade of shogun na výběr z více hrdinů. Pro každou misi máte dostupné některé z nich, v některých misích pak všechny najednou. Každý samozřejmě disponuje jinými schopnostmi a od toho se odvíjí i způsob hraní dané úrovně.

Hrdinové Shadow tactics: Blade of shogun

Prvním hratelným hrdinou bude Hayato, se kterým si užijete převážně stealth akci. Mezi jeho schopnosti patří hák, lezení po střechách nebo shuriken na likvidaci z dálky.
Ve stejné misi narazíte i na samuraje Mugena, který vás bude provázet celým příběhem. Mezi jeho schopnosti patří nalákání na láhev saké nebo likvidace více nepřátel najednou.

Ke konci první mise narazíte ještě na staříka Takumu, který vyniká likvidací na dálku pomocí odstřelovací pušky. Navíc disponuje ještě ochočeným „mývalem“, který za vás prozkoumá okolí a dokáže nalákat nepřátele.
V průběhu hry narazíte ještě na dívku Yuki, která umí pokládat pasti a lákat nepřátele pomocí píšťaly. Dále pak potkáte pravděpodobně bývalou lásku Mugena, Aiko. Ta se umí infiltrovat do nepřátelských táborů pomocí převleků. Nemusí nutně nepřátele ihned likvidovat, protože na sebe umí upoutat i pozornost nepřátel, což ostatním hrdinům může zajistit snadnější průchod za jejich zády.

Že vám schopnosti hrdinů přijdou povědomé? To asi proto, že tomu tak opravdu je. V Commandos převleky uměl „doktůrek“, taktéž jste měli v týmu snipera, pyrotechnika a odborníka na rychlé střelné zbraně.

Styl hraní Shadow tactics: Blade of shogun

Rozdíly však najdeme v průběhu hry. Styl hraní totiž musíte přizpůsobit svým nepřátelům. Ne každý se nechá nalákat na lahev saké a ne každého zabijete na první dobrou. Například samuraje zlikvidujete jen pomocí Mugena, nebo kombinací střelby a následné tiché likvidace.

Ne že byste nemohli projít celou úroveň jen s jedním hrdinou, ale bude to přinejmenším o dost obtížnější, než kombinace skillů celé skupiny. V hodně případech navíc narazíte na stráže, kteří na sebe vzájemně vidí, tudíž je musíte odstranit najednou, nebo jednoho z nich alespoň něčím zabavit.

Závěrečné zhodnocení

Ačkoliv má Shadow tactics: Blade of shogun hodně společné s původním Commandos, za což jsme opravdu rádi, tak přináší i mnohé nové herní mechaniky, které jsme si náramně užili. Kdo vyrůstal na Commandos, pro toho je Shadow tactics: Blade of shogun opravdu povinností. Pokud jste Commandosem nepolíbeni, ale máte rádi realtimovou taktickou „stealth akci“ v kombinaci s japonskou historií, pak byste Shadow tactics: Blade of shogun taktéž neměli minout.
Shadow tactics: Blade of shogun je navíc k dispozici na všechny platformy, mezi které patří MacOS, Linux, Windows, Xbox i Playstation. Hra je dostupná na steamu za cca 990 Kč.
Zdroje: 1, 2, vlastní