Tentokrát nám do redakce nedorazil žádný kompaktní přenosný projektor, ale plnohodnotné zvíře v podobě BenQ TH685, které zvládne 120Hz 12bit s FHD rozlišením a HDR10. Můžete však používat i 4k při 60Hz bez HDR, nebo s HDR při 30Hz a 8bit hloubce.
První dojmy
Tento projektor nabídne 120Hz 12bit ve FHD se zapnutým HDR. Díky jasu 3500 ANSI lumen se již jedná o plnohodnotné HDR, nikoliv pouze slabé a v mnoha ohledech ne příliš dokonalé náhrady HDR. S projektorem si ale díky vysoké svítivosti užijete spousty zábavy i během přehrávání vámi oblíbených filmů. Zde již nepotřebujete 120Hz a tak můžete přejít na rozlišení 4k se 60Hz, u 30hz se 4k se nemusíte loučit ani s HDR.
Při používání za plného denního/slunečního světla pak doporučujeme HDR vypnout. Díky tomu se totiž dostanete k manuálnímu nastavení barev a maximální svítivosti, kterou v takových podmínkách oceníte. Ačkoliv je svítivost opravdu obrovská, pro zachování všech detailů doporučejem alespoň zatáhnout závěs. S manuálním nastavením na maximální svítivost je sice vše čitelné, ale pro zážitek ze hry či filmu opravdu doporučujeme HDR, které je bez přímého denního světla mnohem lepší.
Proporce a parametry BenQ TH685
Projektor nabízí rozměry 31,2 × 11 × 22,5 cm a váhou 2,8 kg. Určitě se tedy nejedná o kompaktní přenosné zařízení, ačkoliv na poli projektorů nalezneme jistě i větší koustky. I přes to se z našeho pohledu jedná o projektor určený hlavně pro pevnou instalaci.
Díky svému designu jistě zapadne do každé domácnosti. Projekční vzdálenost je již od jednoho metro do maximální doporučené vzdálenosti, která činí metrů 10. Díky možnosti 1,3 manuálnímu zoomu, se již z metrové vzdálenosti dostanete na zhruba na 40″. My projektor používali primárně ze vzdálenosti cca 4,5m bez zoomu a dostali jsme se na solidní úhlopříčku 340cm. Tato projekční plocha byla navíc bez problému použitelná i za dne, za plného denního světla.
Projektor tak můžeme doporučit jak pro hraní, tak pro přehrávání filmů nebo kancelářskou práci a to jak za denního světla, tak úplné tmy. Nemusíme jistě podotýkat, že za úplné tmy je zážitek nejlepší, až srovnatelný s běžnou TV nebo monitorem, co se podání barev týče.
Ovládací prvky
Mezi hlavní ovládácí prvku patří bezesporu ostření a 1,3x zoom umístěný na prstenci okolo projekční čočky. V balení však nechybí ovladač, pomocí kterého můžete také ostřit. U ovladače se ale jedná spíše o doostření obraz, základ musíte udělat manuálně přímo na prstenci. Stejně tak se je dobré nastavit zoom, pokud nemáte příliš prostoru, abyste projektor dali dále od zdi. Z našeho pohledu však nedocházelo k žádnému zkreslení, pokud jste zoom při nastavování projektoru použili.
Na ovladači, stejně jako na samotném projektoru, naleznete ovládácí tlačítka jako Source/Zdroj, Menu, Auto, Back, OK, Navigační šipky a jiné. Bežný uživatel rychle pochopí, na co kliknout. Osobně jsme používali pouze ovladač a prstenec pro ostření a zoom. Tlačítka jsou opravdu totožná. S největší pravděpodobností tak ovládací prvky na projektoru využijete pouze v případě, že se vám vybijou 2x AAA baterie v ovladači, které jsou taktéž součástí balení. Jedinou malou výtku, kterou bychom snad mohli k ovladači mít je, že pro zapnutí a vypnutí projektoru slouží dvě tlačítka. Několikrát se nám stalo, že jsme automaticky mačkali červené tlačítko, které však slouží pouze k vypnutí projektoru. Pro je zapnutí pak sloužilo tlačítko zelené.
Z I/O máte k dispozici 2x HDMI 2.2, 2x VGA a jednou R5-232. Nechybí ani 1x 1,5A USB Type-A, pomocí kterého můžete napájet napříklád připojený Google Chromecast nebo externí disk, ze kterého chcete přehrát oblíbený film.
Hlučnost projektoru a hlasitost reproduktoru
Ohledně hlučnosti projektoru, si nemůžeme stěžovat. Dle papírových informací se jedná o maximální hlučnost 35dB. Z našeho testu, převedeno do běžného světa, se jednalo o hlasitost větráčků herního notebooku. My však měli projektor před sebou na stole. Při umístění na strop uprostřed místnosti o větrání nebudete ani vědět.
Nemluvě o tom, že větrání hravě zakryje překvapivě výkonný 5W reproduktor, který je osazen na projektoru pouze jeden. I tak však zvládá svoji práci na výbornou a ve finále jsme ho málokdy měli na maximální hlasitost. Místnost díky ozvěně a rezonanci dokázal totiž zaplnit dokonale. Nečekejte samozřejmě náhradu za 7.1 sound systém. Pro přehrávání muziky se moc nehodí. Pro hraní her a filmový zážitek byl však víc než dostačující. Pokud by vám však reproduktor nestačil, není nic jednoduššího, než si připojit reproduktory vlastní pomocí 3,5mm jacka, který je k dispozici input i output.
Maximální herní zážitek
Pojďme ale k hlavnímu taháku projektoru BenQ TH685. Tím je bezesporu herní zážítek díky obnovovací frekvenci 120Hz s 12bit FHD rozlišením a plnohodnotném HDR10, kterého je dosaženo díky svítivosti 3500 ANSI Lumen. A to jsme ještě nezmínili odezvu 8,3ms, což je na DLP projektor opravdu úctyhodný údaj.
Projektor jsme testovali jak u tak „oblíbeného“, nebo někým nenáviděného Cyberpunk 2077, tak u novinky Biomutant. Behěm hraní jsme nenarazili na žádné trhání nebo ghosting. Vždy se jednalo o FHD 120Hz. V případě 4k 60Hz se již drobný ghosting objevil, ale je zřejmé, že na toto nastavení není projektor primárně určený. Ve všech dohledaných oficiálních informacích totiž o 4k není ani zmínka.
Závěreční zhodnocení
Pokud hledáte primárně herní projektor a spokojíte se s FHD, ač na plátně dosahující až 760cm z 10m, pak je tento projektor určený právě vám. Pokud ale hledáte projektor hlavně pro přehrávání filmů, pak se jistě najde plno lépe vybavených projektorů.
Na druhou stranu i tento projektor zvládá 4k s 60Hz bez HDR, nebo 4k 30Hz s plnohodnostným HDR10. Je tedy otázkou, zda za 19 090 Kč hledáte projektor primárně na filmy, nebo primárně na hry s tím, že zvládne i filmy s jistým omezením. Z našeho pohledu je BenQ TH685 víc než vybavený projektor, se kterým si užijete spousty zábavy nejen při hraní her, ale i při přehrávání oblíbených seriálů a filmů. Jiné projektory sice nabídnou 4k s HDR při 60Hz nebo dokonce 8k, filmy však bývají nahrávány při 24FPS, a na to vám stačí i oněch 30Hz.
Taktéž je nutné zmínit, že pokud je HDR vypnuté, pak máte možnost nastavit si obraz dle svých vlastních preferencí a díky svítivosti 3500 ANSI Lumen jste schopni dosáhnout pozoruhodných výsledků, které obstojí i za přímého denního světla, tudíž absence HDR nemusí být nutně problém a díky tomu můžete využít běžných 60Hz se 4k.
Za zapůjčení projektoru děkujeme společnosti BenQ.