ROG Phone 5 aneb když telefon zastíní herní handheldy

Slyšeli jste někdy o telefonu Nokia N900? Přezdívalo se mu mobilní Linux PC, který umí i telefonovat. To nás přivádí k dnešnímu „telefonu“ ROG Phone 5 Ultimate. Z našeho pohledu se jedná hlavně výkonný herní handheld, který umí navíc i telefonovat :). Svými HW parametry navíc zahanbí i notebooky a PC střední třídy. Podíváme se ale na to, zda jsme tento výkon vůbec schopni v telefonu využít.

První dojmy a vybalení

Do redakce nám dorazila nejvýkonnější a tím pádem i nejdražší varianta ve verzi Ultimate. Již balení je něco nového, ale pro ROG modely již vcelku typického. Telefon je zabalen v pevné 6ti hrané rozevírací krabičce, ve které na nás ihned po rozevření čeká AR komiks.

Pod „dvířky“ s komiksem se na levé straně nachází ROG 5 AeroActive Cooler. Pod ním pak naleznete USB type-C na USB type-C spolu s 65W adaptérem včetně náhradní gumové krytky na napájecí konektor a piny telefonu. Na pravé straně pak naleznete samotný telefon, pod kterým je ukryt průhledný kryt z tvrdého plastu včetně dokumentace a ROG samolepek.

Po vybalení telefonu nás „nemile“ překvapí velikost a váha telefonu. Již po prvním dni používání jsme však byli ochotni váhu 239g s rozměry 173,00 x 77,00 x 9,90 mm víc než tolerovat. Na první pohled zaujme modrý, kovově vyvedený slot na SIM. Po otočení nás pak překvapil matrix displej. Upřímně se nám ale více zamlouvá běžná varianta v podobě svítícího loga a ROG nápisy. Záleží ale na vkusu, navíc jsme si s matrix displejem nakonec hráli víc, než je zdrávo a jedná opravdu o originální prvek.

Výkonu na rozdávání

Při pročítání hardwarových specifikací, jsme si v první chvíli mysleli, že nám do redakce dorazil herní notebook střední třídy. Jenže se jednalo o telefon ROG Phone 5 Ultimate, se kterým chce ROG ukázat, co vše je již možné vměstnat do těla telefonu.

V ROG 5 Ultimate máte tedy k dispozici 18GB LPDDR5 RAM spolu s 512GB UFS3.1 úložné kapacity. Podpora microSD karet sice chybí, ale s takovou kapacitou ji pravděpodobně ani nebudete potřebovat. Na druhou stranu věříme, že místo by se na ní ještě našlo. ROG v tomto případě s největší pravděpodobností ale nechce riskovat, že byste používali příliš pomalou kartu a zbytečně tím zpomalili celý chod telefonu.

Třešničkou na dortu je pak 2,84GHz mobilní procesor Qualcomm Snapdragon 888 s podporou připojení 5G a 64-bitovým 5nm 8jádrovým grafickým procesorem Qualcomm Adreno 660. Výkonnější mobilní procesor bude snad pouze verze „Snapdragon 888 plus“, která však zatím není zastoupena v žádném dostupném telefonu a prvně by se měl objevit v 3Q 2021.

Hráči pak jistě ocení 6,78″ displej Samsung AMOLED s rozlišením 2448 x 1080 px a s poměrem stran 20,4:9. Nechybí obnovovací frekvence 144 Hz s odezvou 1 ms, což je u telefonu jistě unikát. Svítivost displeje dosahuje při maximálním jasu 1200 nitů, čímž splňuje certifikace HDR10 a HDR10+.

Pravděpodobně se asi shodneme, že tyto parametry si dokážeme představit již spíše v notebooku nežli v mobilním telefonu.

Spousta možností včetně Armoury Crate

V ROG Phone 5 můžete plno věcí personalizovat dle svých preferencí. U Ultimate verze si můžete v aplikaci Armoury Crate nastavit pro různé situace rozdílné animaci, nebo si dokonce vytvořit vlastní. Samozřejmě si můžete na zadním Matrix Displeji zobrazit čas, stav baterie nebo třeba logo.

Pro hráče je zde plno nastavení profilů. Pro každou hru si můžete nastavit vlastní rozložení funkčních kláves, včetně výkonnostního profilu. Pokud navíc připojíte i externí větráček AeroActive Cooler, můžete zapnout Režim X+ ve kterém jede ROG Phone 5 na maximální výkon.

Se spuštěnou hrou pak můžete vše nastavovat přejetím z levé části displeje, čímž aktivujete herního džina „Game Genie“. Zde si můžete nastavit air triggery a další z mnoha tlačítek navíc, ke kterým se ještě dostaneme. Vyjma toho si můžete nastavit stabilní jas nebo blokaci notifikací během hraní. Pokud bychom zde vypisovali každou funkci, tak vám půjde hlava kolem. Z našeho pohledu jsme přišli bez tak jen na některé funkce, které jsme vyloženě hledali, nebo které byly dostupné na první dobrou. V samotném systému toho šlo po drobném zkoumání měnit mnohem víc.

Jednou z našeho pohledu z nejužitečnějších funkcí bylo nastavení režimů nerušit s nočním černobílým režimem a rychlost nabíjení baterie. Abyste baterii zbytečně nepřebíjeli, mohli jsme si navolit libovolný čas, kdy má být baterie nabitá, případně proces automatizovat tím, že se nabíjení řídí pomocí nastaveného budíku. Obdobně pak šel nastavit režim nerušit v kombinaci s černobílým režimem pro šetření vašich očí v nočních hodinách.

Dvě baterie, 65W a bypass

V ROG Phone 5 jsou k dispozici dvě 3000mAh, které lze nabíjet každou zvlášť (rychleji) díky dvěma portům USB Type-C, nebo skrze jeden z portů s přibaleným 65W adaptérem. Pokud máte připojený větráček a aktivovaný Režim X+, mělo by s připojeným nabíjením docházet k tzv. bypassu (obcházení) baterií a proud by měl jít přímo do telefonu. Tím ROG zabrání neustálému nepřetržitému nabíjení baterie, pokud máte delší herní „chvilku“.

S 65W adaptérem telefon nabijete zhruba do hodiny, což je s ohledem na celkovou kapacitu 6000 mAh obdivuhodný výkon. Pokud však nabíjíte běžnou 2A (do 15W) nabíječkou, dostanete se na čas přes dvě, klidně i dvě a půl hodiny. V takovém případě, pokud spěcháte, již stojí za to připojit nabíječky dvě.

Při hraní s připojeným veškerým příslušenstvím (AeroActive Cooler a Kunai 3), aktivním Režimem X+ a detaily na maximum se baterie vybíjí mezi 20-30% za hodinu v závislosti na nárocích dané hry, nutnosti připojení k internetu a jiné. Testovali jsme CoD Warzone Mobile a PUBG Mobile při 144Hz s maximálním jasem a hlasitostí okolo 30%. U daných her je samozřejmě nutnost připojení k internetu. U offline her se telefon při hraní vybíjel do 20% za hodinu. U většiny offline her však nebyl výkon využit na maximum a stačil na ně s přehledem Dynamický režim. Ve finále těžko říct, zda je zapotřebí i u náročnějších her Režim X+, protože ROG Phone Ultimate je po stránce výkonu opravdu předimenzován :).

Tři dny běžného používání

Při používání ROG Phone 5 jako „obyčejného“ telefonu bez důrazu na hry jsme byli nadmíru spokojeni. Jelikož upřednostňujeme menší telefony, tak nám trochu překážela velikost, ale na tu jsme si zhruba po týdnu zvykli. Ono totiž když vám telefon výměnou za větší rozměr nabídne 5G konektivitu, rychlejší silnější a stabilnější Wi-Fi, ultimátní plynulost a svižnost, tak rychle zapomenete na to, že vám vlastně více vyhovují menší telefony.

Na druhou stranu s parametry, které v sobě ROG Phone 5 má by bylo smutné, kdyby postrádal onu exklusivní plynulost a svižnost. Při běžném používání s občasným hraním bez příslušenství jsme se zapnutou automatickou obnovovací frekvencí a dynamickým režimem dostali na úctyhodné tři dny. Každý den si baterie vzaly zhruba 30% ze společné kapacity. Třetí den si pak už ale hlídáte, abyste příliš nehráli. Bez 65W adaptéru po ruce totiž telefon dobíjet nechcete.

Rozložení herních kláves

Ve všech dostupných variantách ROG Phone 5 naleznete na pravé straně (při držení na šířku na horní straně) dva air triggery, zjednodušeně řečeno dvě dotykové plochy, které vám při hraní simulují triggery herního ovladače. U verze ROG Phone 5 Ultimate pak navíc na telefonu naleznete ještě dvě swipovací plochy na zadní spodní straně telefonu při držení na šířku.

Horní Air triggery jsou umístěny po obvodu a stačí na ně při používání ťukat/tlačit jako u běžného triggeru. Každý trigger se dá navíc rozdělit na dvě funkční plochy, čímž dohromady získáte 4 tlačítka. Lze nastavit i vlastní citlivost. Spodní swipovací plošky umístěné ze zadní strany telefonu pak reagují na pohyb, tedy swipe. Lze nastavit, jestli mají reagovat pouze jednosměrně, nebo zda je jedno, jestli po nich přejedete prstem zprava nebo zleva.

Pokud připojíte větráček AeroActive Cooler, pak získáte další dvě tlačítka umístěna uprostřed zadní plochy telefonu. Pro hraní bez herního ovladače Kunai 3 tak můžete využít celkem 6, v případě Ultimate 8 funkčních tlačítek. Při hraní tak na displeji budete využívat své palce pravděpodobně jen pro pohyb a míření, u některých her nebudete muset na displej sahat pomalu vůbec.

Spodní AirTrigger umístěný na pravé spodní straně při držení na výšku lze navíc použít i jako dedikované tlačítko pro spouštění akcí při běžném používání telefonu. My například používali při „tlakovém“ stlačení pro rozsvícení led a při podržení pro manuální přepnutí do režimu nerušit. Na telefonu jsou totiž kromě herních „tlačítek“ k dispozici pouze tlačítka pro ovládání hlasitosti a power button. Ta jsou všechna umístěna po pravé straně telefonu.

Herní příslušenství

Z herního příslušenství jsme si již představili větráček AeroActive Cooler 5, který je u verze Ultimate součástí balení, jinak je možné si ho dokoupit za 1 599 Kč. Díky větráčku dostanete z ROG Phone 5 maximum díky Režimu X+ a aktivnímu chlazení. AeroActive Cooler vám taktéž nabídne další dva triggery/tlačítka a může sloužit i jako stojánek pro telefon, pokud budete chtít hrát s ovladačem v ruce.

Nejznatelnější a z našeho pohledu i velmi univerzální příslušenství se skrývá v ovladači ROG Kunai 3 Gamepad, který je k dostání zvlášť za 3 159 Kč a není součástí žádné verze ROG Phone 5. Ačkoliv se může na první pohled zdát ovladač o něco dražší, pak tomu tak úplně není. Ovladač totiž nemusíte používat jen připojený k ROG Phone 5, ale lze jej používat i jako bluetooth ovladač k ostatním herním strojům ve vaší domácnosti.

Pro připojení k telefonu slouží další speciální kryt, který se je součástí balení ROG Kunai 3. Po připojení získáte v podstatně klon Nintendo Switch, nemluvě o tom, že si do telefonu můžete nainstalovat emulátor oblíbených handheldů (Nintendo DS, Switch, PSP nebo třeba PS vita) a již u sebe nemusíte nosit vaše přenosné herní konzole, protože je budete mít všechny v telefonu.

Plnohodnotná herní konzole na dosah

Pokud si budete chtít zahrát na větším monitoru, stačí připojit telefon pomocí USB type-C. Samostatné ovladače připomínající Joy-Con připojíte ke středové baterii a tento celek vložíte do rukojeti. Pak jen přepnete na ovladač na bluetooth režim a rázem máte z telefonu herní konzoli připojenou třeba k TV. Nemluvě o tom, že na telefonu s kvalitním připojením pomocí 5G nebo Wi-Fi nové generace můžete bez problému rozjed GeForce Now a hrát své oblíbené PC hry.

Určitě se tedy nejedná primárně o telefon. V ROG Phone 5 vidíme primárně konvertibilní mobilní konzoli / handheld / gaming portable, který umí jako bonus i telefonovat a fungovat jako nadupaný telefon.

Cena a konfigurace dostupných modelů

ROG Phone 5 je dostupný v cenovém rozpětí 21 490 Kč za vstupní variantu a konče námi testovanou verzí Ultimate za 34 990 Kč. V základní variantě máte k dispozici 8GB/128GB. Za cenu 23 990 Kč je to pak 12GB/256GB. Nejvyšší běžná řada ROG Phone 5 je pak k dostání za 25 990 Kč 16GB/256GB. Ultimate verze pak nabízí 18GB/512GB plus dvě dotykové plochy a matrix displej na zadní straně. V balení pak navíc naleznete ActiveAero Cooler.

Ostatní parametry jsou u všech variant totožné. Hlavní dominantou je především 6,78″ displej Samsung AMOLED s rozlišením 2448 x 1080 px a obnovovací frekvencí 144 Hz.

Největší nevýhodou pro někoho může být absence microSD karet spolu s chybějící podporou DualSIM. Dále například žádná odolnost v podobě IP certifikace. Absenci bezdrátového nabíjení v kombinaci s 6000 mAh baterií nebereme jako negativum. Nedokážeme si totiž moc představit, jak dlouho by se baterie bezdrátově nabíjeli.

Pro koho je ROG Phone 5 určen

Pokud nejste primárně zaměřeni na hraní mobilních her, a ještě byste radši menší telefon, pak je asi opravdu zbytečné nad ROG Phone 5 uvažovat, a to i přesto, že jsme s ním byli po všech směrech spokojeni. Vyzdvihnout se musí automatická obnovovací frekvence, noční režim, styly nabíjení a třídenní výdrž baterie s občasným hraní bez příslušenství. Pro běžného uživatele bychom pak spíše doporučili nový Zenfone 8, který nabízí velmi obdobné parametry s totožným procesorem Snapdragon 888. Jedná se přitom menší tělo a aktuálně je v akci za 15 990 Kč ve verzi 8GB/128GB.

Na druhou stranu, pokud to s hraním myslíte vážně a chcete se zbavit všech handheldů a konzolí, pak se jedná velmi slibné zařízení. V plno ohledech si vystačíte bez dalších herních zařízení pomocí cloud gaming a emulátorů. Samozřejmě se nebude úplně ve všech ohledech rovnat plnohodnotně konkurentům v podobě PC nebo PS5/Xbox (absence některých her, vyšší FPS atp.). Z našeho pohledu však zvládne vše víc než obstojně. Pokud tedy nemáte zálusk na nějaké exkluzivky a nechcete utrácet za PC, konzoli, handheld a ještě telefon, pak bychom v klidu sáhli po ROG Phone 5.

Při koupi bychom zvažovali vstupní variantu 8/128, nebo rovnou 16/256. Prostřední variantu bychom zvažovali jen kvůli uložišti při rozhodovaní mezi první a druhou variantou. Pokud byste se rozhodovali mezi druhou a třetí, tak bychom naopak sáhli právě rovnou po 16/256. Ultimate pak z našeho pohledu nepřináší nic tak zásadního, za co byste si měli připlácet dalších bezmála 10 000 Kč, tedy až na velmi žádané 512GB uložiště. ROG Phone 5 Ultimate je pak hlavně ukázka schopností ROG, co vše vám jsou v dnešní době schopni vměstnat do mobilního zařízení a jedná se o velmi přesvědčivou ukázku.

Za zapůjčení ROG Phone 5 Ultimate děkujeme společnosti ASUS ROG – Republic of Gamers.

Zdroje: 1