ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming je základovkou, kterou chcete společně s AMD Ryzen

ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming je nejnovější základní deskou modelové řady Fatal1ty, která je od nedávna dostupná na českém trhu. Zároveň se jedná o nejvyšší dostupný model dané řady.
Hlavní předností této desky je socket AM4, tedy kompatibilita s novými procesory AMD Ryzen. My se dnes podíváme, jak na tom tato kompatibilita opravdu je.

Obsah balení

Deska ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming byla zabalena v klasické krabici, na které jsme u základních desek zvyklí. V balení naleznete standardní příslušenství v podobě manuálů, CD s drivery a samolepkou ASRock. Dále však naleznete dvě antény pro WiFi přijímač, kterým je deska vybavena, dva SATA kabely nebo také SLI HB Bridge pro propojení dvou nVidia GeForce GTX 1070 nebo 1080. Na vrchu pak naleznete krytku výstupů desky i s popisky a pár šroubků, které slouží k připevnění SSD disků do M.2 slotů. Již po vybalení působí deska velmi solidním dojmem. Její zpracování a samotná váha tento dojem jen umocní.

První spuštění

Rádi bychom řekli, že se nám povedlo vše spustit na „první dobrou“, bohužel tomu tak nebylo. Naštěstí však na vině nebyla deska samotná. Do BIOSu jsme se sice dostali v pořádku, při náběhu systému jsme však zakotvili „bootloapu“. Naše testovaná deska totiž vyšla dříve, než procesor AMD Ryzen 5té řady, který jsme pro test desky použili. V této konfiguraci je tedy před prvním spuštěním nutné na jiném PC stáhnout poslední verzi BIOSu. Zvolili jsme poslední dostupnou verzi pro desku ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming, která pochází z oficiálních stránek ASRocku. Vlastníci AMD Ryzen 7 tento krok podstupovat nemusí. ASRock totiž kompatibilitu s Ryzenem 7 zaručuje ihned po vybalení. Po updatu BIOSu již vše fungovalo bez problému. Po naběhnutí do systému již stačí pouze nainstalovat drivery z přiloženého CD.
Pro standardní běh bez budoucích problémů však doporučujeme sledovat stránky výrobce ASRock a drivery průběžně aktualizovat. O to spíše, když používáte řadu procesorů AMD Ryzen. Jako OS bychom být vámi zvolili Windows 10, jinak byste mohli přijít o oficiální Microsoft aktualizace. Viz náš předchozí článek. Nikdo vás však nemůže nutit, jaký systém si máte nainstalovat. A to ani Microsoft :).

Doporučené RAM paměti

Nutno však podotknout, že jsme si před výběrem dalších komponentů první přečetli doporučené RAMky, resp. volbu jejich frekvence a zda radši single rank či dual rank. Volba padla na 4×4 GB dual rank s frekvencí 2133 MHz a časováním CL14. Snad díky tomu jsme se nesetkali s žádným problémem. Časem snad AMD vydá nějaký update, abychom toto před nákupem nemuseli až tak řešit, ale i tak nám to nepřijde jako velká komplikace. Nejvyšší možná frekvence pro single rank RAMky, pokud byste chtěli osadit všechny 4 dostupné sloty, činí 2400MHz. U dual ranku je to právě již zmíněných 2133MHz. Toto však není limit desky, ale právě nového AMD Ryzen, který zatím s vyššími frekvencemi  při osazení všech slotů neumí pracovat.

Tato problematika byla již dokonce probírána na letošním eD Expo, kde i Kingston obhajoval snižování frekvencí u svých nových RAM pamětí právě dosavadní problematikou AMD.

Výbava ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming

Můžeme začít třemi PCI Expres x16 sloty, kde jsou dva v kovovém provedení. Ano, jedná se právě o dva sloty, ve kterých si každý jistě představí dvě GTX 1080 propojené ve SLI pomocí přibaleného SLI HB Bridge, který k tomu hned po vybalení vybízí. Navíc přijdou jistě vhod i další dva sloty PCI Expres x1.

Hned vedle slotů pro vaše grafické miláčky naleznete dva M.2 sockety. Jeden z nich v podobě Ultra s podporou PCIe Gen 3 či SATA 3, druhý standardní s podporou PCIe Gen 2. Pokud tedy nemáte zájem o přerostlé HDD, není nic jednoduššího než sáhnout po nějakém SSD disku s rozhraním M.2.
Pokud jste zastáncem klasických disků, tak ani zde vás deska nebude nijak omezovat. Dle našeho názoru vás bude limitovat maximálně vámi zvolený case. Na desce je totiž k mání 10x SATA3 port s rychlostí až 6Gb/s. Ty jsou navíc chytře umístěny na pravé straně desky tak, abyste mohli použít co nejkratší možnou cestu k vaším diskům.
Nad SATA porty pak nalezneme 4x DDR4 slot. Za již zmíněných podmínek vám nic nebrání je směle všechny využít. Omezení je prozatím stanoveno procesory AMD. To by se ale časem mělo změnit.
Jediný slot pro procesor je právě socket AM4. Podpora modelů AMD Ryzen je tedy zaručena.

Výčet stále nekončí

Pro modery bude jistě třešničkou na dortu možnost připojení led pásek ke dvěma RGB LED headerům. Pomocí programu ASRock RGB LED Utility pak můžete přímo v OS měnit barvu podsvícení základní desky,
Zvukové nadšence jistě potěší integrovaná zvuková karta Crative Sound Blaster Cinema 3. V kombinaci s ní vám tak deska nabídne pozlacené 3,5mm jack vstupy až pro 7.1 sound system. Díky optickému vstupy můžete pro připojení použít i optický kabel.
Nám přišly navíc vhod tlačítka Power a Reset, která jsou zabudovaná přímo na desce. Desku jsme neměli v žádném casu, tudíž nám to dost usnadnilo zapínání a vypínaní. Vedle tlačítek je navíc LED displej, který zobrazuje číslo případné chyby, což je při testování užitečné.

Po umístění do casu

Po uzavření desky do vámi zvoleného casu vás ale jistě zajímá, jaké porty vám zůstanou k dispozici. Ani těch není málo. Přístup budete mít k 6x USB 3.0, z čehož je jedno určené ideálně pro myš. V některých případech se stává, že vám myš v BIOSu či instalaci systému nefunguje správně. Pokud pro myš využijete toto USB, tak nic takového nehrozí. Tím výčet USB nekončí, navíc zde totiž je 1xUSB 3.1 a 1 USB 3.1 Type-C.
Dále PS2 pro myš či klávesnici. Dva úchyty pro antény od DualBand 802.11ac WiFi. Nepřijdete ani o LAN porty. Jeden z nich je Intel Gigabit LAN a druhý Aquantia ethernet LAN s rychlostí až 5Gb/s. Nakonec jsou zde již zmíněné 3,5mm vstupy společně s jedním optickým.

Tunerům pak jistě přijde vhod dostupné tlačítko CLR CMOS, čímž resetujete BIOS desky ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming do původního nastavení. Pokud se vám tedy nastavení v BIOSu vymkne kontrole, tak již nemusíte rozebírat case, pro resetovaní BIOSu.

Doporučení na závěr

Pokud jste se rozhodli použít některý z nové řady procesorů AMD Ryzen a dokážete využít potenciál, který deska ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming nabízí, tak jste právě našli vhodného kandidáta, který čeká pouze na osazení novým Ryzenem. Díky otestované kompatibilitě vám ji můžeme s klidem doporučit. Ačkoliv v konfiguraci s AMD Ryzen 7 je kompatibilita zaručena i bez updatu, tak doporučujeme před prvním spuštěním stáhnout poslední verzi BIOSu. Přinejmenším se tak vyhnete případnému zdržení u prvního spuštění. Před nákupem RAM pamětí si taktéž na internetu pročtěte něco málo o této, již ve článků zmíněné, problematice. Pokud však budete mít doma desku ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming, jako první kus hardwaru do vašeho nového PC, pak by vám mělo postačit doporučení, které je u desky přibalené.
Základní deska ASRock Fatal1ty X370 Professional Gaming je na českém trhu dostupná již od března 2017 s doporučenou maloobchodní cenou již od 7 999 Kč.

Závěrem bychom chtěli poděkovat společnosti ASRock za zapůjčení desky Fatal1ty X370 Professional Gaming.

Zdroje: vlastní, 1, 2