Xiaomi Amazfit GTR 47mm ohromí výdrží baterie

Ačkoliv jsou Xiaomi Amazfit GTR 47mm přes rok staré, stále nás udivuje jejich výdrž baterie na jedno nabití. Jejich cena navíc od vydání o něco spadla, což z nich v našich očích stále dělá ideální smartwatch v poměru cena vs. výkon.

Obsah balení

V samotném balení nalezneme samotné hodinky včetně elegantního koženého pásku, který je z druhé strany gumový a na ruce je tak velmi příjemný. V neposlední řadě v balení nalezneme magnetickou nabíječku. USB adaptér musíte použít vlastní.

První dojmy

Již při vybalování máte dojem, že se jedná o dražší kousek, než kolik hodinky opravdu stojí. V námi testované verzi se jednalo o Xiaomi Amazfit GTR 47 Stainless Steel. Stříbrné rámování dodává hodinkám velmi elegantní vzhled a rozhodně byste na první pohled neřekli, že se v době svého vydání dali hodinky koupit do 5 000 Kč.

Pokud by snad někomu nesedl přibalený řemínek, tak můžete zvolit jakýkoliv 22mm řemínek ze své sbírky. Výměna je jednoduchá díky decentním klipům. Obdobné řemínky vídáme například u chytrých hodinek značky Samsung, které jsou navíc kompatibilní i s hodinkami Xiaomi. Podmínkou je vždy pouze rozměr 22mm.

Jazyk a první nastavení

Při prvním spuštění se s největší pravděpodobností budete u notifikací potýkat s absencí české diakritiky, místo které se zobrazují otazníky. Samotné menu hodinek však do češtiny nedostanete vůbec a budete si muset vystačit s angličtinou. Jelikož jsme českou diakritiku dostali do hodinek manuálně, nemůžeme vám 100% potvrdit, zda je česká diakritika již součástí některého z updatů firmwaru, které hodinky v průběhu roku dostaly. Dle dostupných informací by však diakritika již fungovat měla i bez nutnosti manuálního nahrávání.

V samotných hodinkách příliš funkcí nenastavíte. K tomu budete potřebovat aplikaci Zepp (dříve známá jako Amazfit), ve které si můžete nastavit vše potřebné. V aplikaci naleznete jak nastavení ciferníků, uspořádání menu, rychlé menu nebo možnost přemapovat spodní tlačítko hodinek.

Aplikace „Zepp (formely Amazfit)“

Aplikace se může ze startu zdát trochu zmatečná, ale na rozdíl od hodinek je z větší části v češtině. Nelze napsat kompletně v češtině, protože některé pojmy jsou stále anglicky. Nemusíte se ale bát, že byste nastavili omylem něco, čemu bez znalosti cizí řeči nerozumíte. Hlavní pojmy jsou totiž česky, pouze popisky jsou někdy z neznámého důvodu stále anglicky. Aplikace je dostupná jak pro Android tak iOS.

Na úvodní stránce aplikace Zepp naleznete svá data s dosaženými cíli jako jsou například počty kroků, délka spánku, srdeční tep a jiné.

Další záložka s názvem „Užijte si to“ spravuje základní funkce hodinek, mezi které patří například alarm, možnost rychle najít odložené hodinky, změnit ciferník, upozornění na volání a další. Jedná se spíše o rychlý přístup k častěji používaným funkcím.

Vše lze ale přitom ale nastavit i v poslední záložce „profil“, která je rozdělena na „moje zařízení“ (spárované hodinky) a „více“. V „mém zařízení“ přehledněji nastavujete právě funkce a rozložení menu samotných hodinek. Ve „více“ pak nastavujete cíle, jednotky, váhu a další věci, které se sice také synchronizují s hodinkami, ale zobrazují se primárně v samotné aplikaci.

Pokud se vám zdá náš popis tak trochu zmatečný, pak opravdu je. Obdobně jsme se totiž při prvním nastavování cítili i my. Po týdnu používání však již budete s přehledem vědět, kam v menu sáhnout. Ve finále až budete s nastavením spokojeni, tak do aplikace půjdete zkontrolovat maximálně vaše úspěchy, které jsou hned na úvodní obrazovce.

Rozložení Xiaomi Amazfit GTR 47mm

Když už jsme se úspěšně prokousali nastavením aplikace, tak se můžeme podívat na samotné hodinky Xiaomi Amazfit GTR 47mm. Hlavním tahákem je zde 1,39″ AMOLED displej, který je dobře čitelný i na slunci. Po obvodu displeje máme tmavě šedý, resp. téměř černý rámeček, který je u 47mm verze totožný jak v provedení Stainless Steel, tak i Aluminium Alloy.

U verze Titanium je rámeček světle šedý, pod některým úhlem do vybledlé hnědé či zelené. U verze z titanu jsou na rámečku čísla po vzoru sportovních hodinek v podobě tachymetru. U ostatních verzí jsou na rámečku pouze tečky a čárky nad „celými hodinami“.

Nejznatelnější rozdíl je pak hlavně v pouzdře hodinek, které je v našem případě „stříbrné“ z chirurgické oceli, jak již napovídá název Stainless Steel. U 47mm verze je k dispozici taktéž provedení pouzdra v černé Aluminium Alloy nebo světle šedé u verze Titanium.

Na druhé straně pouzdra pak nalezneme senzor pro měření srdečního tepu a piny pro magnetickou nabíječku. Po pravé straně pak vystupují dvě tlačítka pro ovládání hodinek. První slouží pro spuštění/rozsvícení hodinek a zároveň jako tlačítko pro návrat na domovskou obrazovku. Spodní tlačítko je defaultně nastavené pro „krok zpět“, ale v aplikaci jej lze přemapovat na libovolnou funkci. Nám se osvědčilo pro rychlé zobrazování notifikací. Změnu funkce tlačítka můžete provést buďto v aplikaci, nebo přímo na hodinkách v nastavení pod položkou „Quick start-up“.

Funkce a samotné ovládání

U Xiaomi Amazfit GTR 47mm samozřejmě nechybí podpora dotykového ovládání. Displej tak můžete rozsvítit i samotným poklepáním na displej, nebo gestem zvednutí ruky. Povolení těchto funkcí dle informace v nastavení způsobuje snížení výdrže hodinek na jedno nabití, ale i s těmito funkcemi jsme se vždy dostali přes 20 dní na jedno nabití.

Po rozsvícení displeje budete hodinky ovládat hlavně dotykem. Při pohybu od horního okraje dolů se dostanete do rychlého nastavení. Zde uvidíte stav připojení k telefonu, stav baterie, počasí, datum a den v měsíci. Pod danými informacemi pak máte k dispozici možnost spustit baterku, automatický nebo manuální režim podsvícení, režim nerušit, úsporný režim nebo zámek hodinek.

Pohybem odspoda nahoru se dostanete do kompletního menu nastavení. Pořadí položek v tomto menu lze upravovat právě v aplikaci. Naleznete zde například vzdálené ovládání hudby, alarm, počasí, stopky nebo možnost nalézt svůj telefon.

Pokud se posunete prstem zprava doleva nebo naopak, tak se dostanete na vedlejší obrazovky, na kterých si můžete nechat zobrazit například měření srdečního tepu nebo aktuální informace o spálených kaloriích s počty kroků. Nastavení těchto „obrazovek“ nastavujete taktéž v aplikaci.

Při pohybu v menu se vždy můžete vrátit o krok zpět posunutím zleva doprava, nebo se vrátit na úvodní obrazovku horním tlačítkem. Pro změnu ciferníku pak stačí podržet prst na hlavní obrazovce. V defaultním nastavení máte k dispozici pouze dva ciferníky, které jsou pevně dané a nelze je přehrát. Třetí ciferník si můžete nahrát dle libosti z aplikace. Aktuálně je jich zde zhruba 100+ a každý měsíc přibývají nové. Škoda jen, že si nemůžete udělat custom ciferník zcela dle svých představ. U vestavěných custom ciferníků lze totiž měnit pouze tapetu ciferníku bez možnosti dalšího nastavení. Výběr je ale vcelku dostačující, tudíž by si měl každý vybrat ten svůj.

Zhodnocení

Pokud se jedná je o zhodnocení „kulatých“ smartwatch, pak jsme stále toho názoru, že se jedná o jedny z nejlepších smartwatch v poměru cena vs. výkon. Samozřejmě ale záleží na tom, co od chytrých hodinek požadujete. My hodinky Xiaomi Amazfit GTR 47mm používali hlavně kvůli notifikacím, srdečnímu tepu, kontrole spánku, počtu kroků a ušlých kilometrů. Pokud jste však sportovec, který potřebuje 100% přesné údaje včetně GPS kvůli zakreslení do mapy, pak bychom se ale s největší pravděpodobností podívali například po smartwatch od Garmin.

Pro běžného uživatele, který nechce hodinky každý den nabíjet, stačí mu orientační informace a nepotřebuje z hodinek volat či odesílat zprávy, jsou tyto hodinky ideální volbou. Největší výhodou však stále zůstává výdrž baterie. V našem případě, kdy jsme používali hodinky hlavně na notifikace pomocí vibrací, měření spánku včetně zapnutého měření srdečního tepu s automatickým jasem a režimem nerušit po dobu spánku, jsme se vždy dostali nad 20 dní, v průměru pak 25–30 dní. Opětovné nabití hodinek pak trvá přibližně 1h 30min v závislosti na tom, s kolika procenty dáváte hodinky na nabíječku.

Amazfit GTR jdou navíc používat i v úsporném režimu, kde se deklaruje výdrž přes 70 dní. Tomuto údaji i vcelku věříme, ačkoliv jsme ho z jednoho prostého důvodu nezkoušeli. Tím důvodem je totiž to, že v daném režimu máte k dispozici pouze defaultní digitálky s počtem kroků a informacemi o vašem spánku. Kvůli tomu si však nekupujete chytré hodinky. V takovém případě bychom zůstali u hodinek běžných a nosili například podstatně levnější Xiaomi Miband.

Závěrem nabízíme videopohled na hodinky samotné, včetně nastavení nejen v menu a spodního tlačítka.

Verze Xiaomi Amazfit GTR 47mm Aluminium Alloy a Stainless Steel se dají aktuálně koupit mezi 2 700 – 3990 Kč. Titanová verze se pak pohybuje v rozmezí 4 300 – 5 000 Kč.

Parametry a soupis funkcí

Pouzdro                        Aluminium Alloy, Stainless Steel, Titanium
Řemínek22mm
DisplejAMOLED 1,39″ / 47,2mm / Gorilla Glass 3
Voděodolnost50 m (5ATM)
KompatibilitaAndroid, iOS
OSAmazfit OS
KonektivitaBluetooth
AktivityBěh , Triatlon , Cyklistika , Plavání , Fitness , Lyžování , Chůze , Outdoor
Chytré funkceNotifikace z mobilu, Přehrávač hudby, Stav baterie, Hledání telefonu
Sportovní funkceMěření tepu, Monitoring spánku, Krokoměr, Výpočet kalorií, Intervalový trénink, Měření rychlosti, Měření vzdálenosti, Měření tempa, Záznam trasy, Měření vystoupaných pater
SenzoryGPS , Kompas , 6osý Akcelerometr , Výškoměr , Barometr , GLONASS , 3osý Gyroskop , Intenzita světla, Tepová frekvence
Váha36–48 g (36 g slitina hliníku, 40 g titan, 48 g nerez ocel)
Rozměry47,2 × 47,2 × 10,75 mm

Zdroje: 1, 2