Dell S3221QS je 32″ zakřivený monitor se 4K rozlišením do 10 000 Kč

Tentokrát se k nám do redakce dostal „kancelářský“ monitor, který ocení hlavně editoři. Jedná se totiž o Dell S3221QS, který nabídne 32″ zakřivený VA panel s rozlišením 4k (3840 x 2160px). Zakřivení pak dosahuje hodnoty 1800R, která je při vzdálenosti do půl metru zcela adekvátní.

První dojmy

Zprvu jsme se trochu obávali VA panelu a jeho pozorovacích úhlů. Již během prvních pár minut se však tyto obavy rozplynuly. I se svojí svítivostí 300 cd/m2 jsem nepozorovali žádná zkreslení ani nedostačené podsvícení.

Díky dané svítivosti je patrné, že zde chybí podpora HDR, která nám osobně ale příliš nechyběla. Pokud hledáte monitor pro 4k editaci videí či fotografií, pak můžeme monitor vřele doporučit. Jedná se o se výborný poměr cena vs. výkon. Monitor Dell S3221QS je totiž dostupný za cenu okolo 9 500 Kč.

Obsah balení

V balení nalezneme samotný monitor, napájecí kabel, HDMI a samozřejmě nohu včetně stojanu. Nechybí ani USB 3.0 kabel pro připojení monitorového USB hubu k PC. Stojan je oproti monitoru velmi těžký, a tak se nemusíte bát, že by se vám monitor v nějaké poloze převrátil na stůl. Na monitoru samozřejmě nechybí ani možnost připevnění skrze VESA (100 x 100mm).

Vybalení a složení zvládne hravě jedna osoba a nebude k tomu potřebovat žádné nástroje, kromě vlastních rukou :). Doporučujeme první sešroubovat nohu se stojanem pomocí přeinstalovaného šroubu. Samotný monitor můžete zatím nechat v krabici. Po sešroubování stojanu ho stačí nakliknout do monitoru a monitor vytáhnout. Až poté se starejte o sundávání nálepek, krytek a změkčovacích pytlů.

Konektivita

Pro připojení k PC můžete vyžít dva HDMI 2.0 nebo jeden DP 1.2. Připojením nijak neovlivníte obnovovací frekvenci, která bude vždy 40-60 Hz bez jakékoliv návaznosti na způsob připojení. V našem testu vždy automaticky naskočilo 60 Hz, ačkoliv v manuálu je zmíněno i 40 Hz, které samozřejmě můžete zvolit manuálně.

Monitor Dell S3221QS dále nabízí dvě USB 3.0, kdy jedno z nich nabízí taktéž možnost napájení BC 1.2. Osobně jsme však obě USB používali pro připojení klávesnice a myši, protože nám to přijde jako nejvhodnější připojení, které denně neměníte. Neustále přepojování USB vzadu na monitoru nám jednoduše přijde krapet zcestné.

Funkce, které překvapí

Ačkoliv se nejedná primárně o herní monitor, lze ho samozřejmě využívat i na hry. Monitor tak nabízí tři doby odezvy v závislosti na zvoleném režimu, který si můžete pohodlně navolit skrze nastavení v menu monitoru. Normální režim pak nabízí 8ms, rychlý/fast 5ms a extrémní/extrem pak úctyhodné 4ms. U extrémního nastavení se však můžete ve Windows setkat s možnými artefakty. V našem případě to byl například různě barevný text v okně, se kterým jsme pohybovali po monitoru. Ve hrách jsme se však s žádným viditelným artefaktem nesetkali.

Krátký videopohled na Dell S3221QS

Co nás u monitoru velmi pozitivně překvapilo, jsou dva 5W reproduktory umístěny po obou stranách monitoru směřující směrem dolů a k uživateli. Máme zkušenosti s Dell soundbary, které se umisťují na pevno pod monitor. V porovnání s vestavěnými reproduktory u Dell S3221QS jsme však byly mile překvapeni, že hrají podstatně hlasitěji, čistěji a poskytují prostorovější zvuk, než je tomu v podobě starších Dell soundbarů, kde byl zvuk dost plochý.

Ovládání monitoru pak probíhá pomocí samostatných tlačítek umístěných na pravé spodní straně monitoru. Chybí zde tak aktuálně tolik oblíbený joystick button, který nám však osobně vůbec nechybí. Jsme spíše pro konzervativní ovládání, nežli pro nekonečně překlikávání jedním „tlačítkem“, který je pak z našeho pohledu více náchylný pro poruchu, než když je ovládání rozloženo do více funkčních tlačítek.

Závěrečné zhodnocení

Pokud hledáte hlavně pracovní nástroj, resp. monitor sloužící jako vaše primární pracovní plocha, pak bychom dále nehledali. Ať už jste grafický editor, video editor nebo „jen“ kancelářský pracovník, pak s tímto monitorem nemůžete šlápnout vedle. Nabízí 4k rozlišení, které v případě editorské činnosti nabízí správné rozlišení. V případě kancelářské práce pak nabízí podstatně větší prostor, kde můžete přehledně pracovat i se třemi okny najednou.

Pokud však hledáte monitor, který bude sloužit i pro vaše herní chvilky a chcete se posunout někam výše, pak bychom se asi poohlídli po vyšší obnovovací frekvenci. Jestli jste však ještě nemáte zkušenost s vyšší obnovovací frekvencí a doposud jste si vystačili se 60Hz monitory, pak můžeme vřele doporučit i Dell S3221QS jak základ pro hry a velmi výkonnou pracovní plochu váš aktivní homeoffice.

Za zapůjčení monitoru k recenzi děkujeme společnosti Dell Technologies.

Zdroje: 1