Kryptoměna, aneb s jakou burzou nakupovat a jaká jsou rizika

Kryptoměna, BitCoin a podobné, je v dnešní době velký fenomén. Tak jsme se po delší rozvaze rozhodli, věnovat tomuto tématu alespoň jeden článek.

Kryptoměna a její obchodování

Nečekejte však návod, jak ze dne na den zbohatnout nebo prognózu, která kryptoměna je ta nejlepší pro investici. V první fázi musíte vždy najít burzu, na které můžete obchodovat. Druhá věc je smíření se s tím, že o investované peníze můžete přijít. Pokud se s tímto faktem nesmíříte a nebudete k těmto investicím tak přistupovat, tak o ni zaručeně přijdete, nebo minimálně proděláte.
Téměř všechny kryptoměny, obzvláště pak nejznámější BitCoin, jsou totiž velmi volatilitní. Každý den tak mohou mít jinou hodnotu, a to třeba i s rozdílem 30 000 Kč a více. Na krátkodobé investice tedy zapomeňte Samozřejmě můžete vydělat i na nich, ale jedná se spíše o hazard v podobě šance 50:50. U investice do kryptoměn tedy počítejte alespoň s ročním obdobím.

Coinmate

Pokud chcete obchodovat s BitCoinem, LiteCoinem nebo BitCoin Cashem a zároveň potřebujete převod v českých korunách, pak můžeme doporučit burzu CoinMate. Mimo zmíněných kryptoměn burza CoinMate zatím jiné neobchoduje a v brzké době rozšíření asi ani neplánuje. Vklad a výběr je zde možný v CZK a v EUR.


Pro české klienty je však tato burza snad povinností. Můžete si na posílat své kryptoměny i z jiných burz a směnit je zde za CZK, které si odešlete přímo na svůj bankovní účet.

Coinbase

Coinbase patří asi k nejznámějším burzám. Stejně jako Kraken nabízí Coinbase obchodování s téměř všemi známými kryptoměnami.


Nejnovější zprávou šířící se internetem je otevření obchodování s BitCoin Cash, které však prý nezákonně ovlivnilo trh kvůli předčasnému úniku informací, který s největší pravděpodobností zavinil některý ze zaměstnanců Coinbase. To mělo za následek rychlý růst ceny BitCoin Cash a jeho následný rychlý pád. Jakmile však Coinbase ukončí vyšetřování ve svých řadách a znovu povolí obchodování s BitCoin Cash, můžeme očekávat další nárůst ceny.

Kraken

Poslední z uvedených burz, se zhruba týden potýkala s problémem při aktualizaci. Nyní je však burza Kraken opět online postavená na stabilnějším systému, který zvládá více transakcí najednou. Pro klienty si navíc připravili milé překvapení v podobě omluvy za delší výpadek.


Všechny transakce jsou pro zákazníky do konce ledna zdarma. Pokud tedy chcete některou z kryptoměna prodat, vyměnit nebo vybrat, není nic jednoduššího než zvolit Kraken. Kraken svým uživatelům navíc nabízí obchodování snad se všemi známými kryptoměnami.

Informace závěrem

BitCoin, který odstartoval šílenství okolo kryptoměn, vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední světová kybernetická měna. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem. Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl ovlivňovat, ani vlády a centrální banky. S tím je samozřejmě spojené i riziko při obchodování. Nikdo vám totiž nic negarantuje a například při špatném zadání BitCoinové adresy o své vklady nenávratně přijdete a nemáte se na koho obrátit. Vše je tedy čistě ve vaší režii.
Téměř každá kryptoměna nese stejná rizika, jako BitCoin a každý by s tímto faktem měl počítat. Prvenství si k dnešnímu dni stále drží BitCoin (BTC), o druhé a třetí místo stále bojuje Ripl (XRP) a Ethereum (ETH). Čtvrté místo patří BitCoin Cash (BCH), který vznikl díky hardforku BitCoinu v roce 2017.

Zdroje: 1, 2, 3, vlastní