Je tomu opravdu tak. A nám můžete věřit, protože jsme byly po nějaký čas hrdými majiteli Huawei Nexus 6P a naše předchozí recenze byla plná chvály. Po čase se však projevily dosti podstatné problémy omezující jinak plynulý chod telefonu. Bohužel.
Zhruba po roce užívání, se telefon začal samovolně restartovat. Při první restartu jsme měli podezření, že jsme omylem podrželi tlačítko vypnutí v kapse, když jsme se zvedali z podřepu. Přeci jen, Huawei Nexus 6P není až tak kompaktní zařízení, ale je to o zvyku. Když se ale tento restart opakoval třikrát v jednom týdnu, tak bylo něco špatně. Tolik dřepů v jednom týdnu opravdu neděláme.
Huawei Nexus 6P s bug reports
Dalším znamením byla neustálá snaha telefonu o zasílání různých report bugů Googlu. Samozřejmě jsme ji nechali odesílat, aby zde byla alespoň nějaká šance možné nápravy. Ta se ale bohužel nedostavila, ba naopak.
Restarty se již neopakovaly tak často, ale nezmizely. Pravděpodobně jsme si na ně spíš zvykli. Naopak se nám představil další problém ve formě výpadků signálů. Nejednalo se však o takový výpadek, který byste na první pohled registrovali. Signál telefonu i wifi se jevil jako plný. Jen se občas dole u signálu objevil křížek, ačkoliv samotný signál zůstal stále plný. Rozdíl byl však v tom, že nešel internet, GPS, SMS, no jednoduše nic. Když křížek zmizel, tak vám naskákali upozornění o nepřijatých hovorech či nepřečtených zprávách. Než jste ale stihli odpovědět, tak zde byl křížek znova. Časem nám přišlo, že jsme nemohli telefonovat, i když u signálu křížek nebyl.
Ačkoliv jsme byli již krapet rozladěni, říkali jsme si, do teď sloužil na výbornou, tak mu dáme ještě šanci, alespoň do další aktualizace. Přeci jen v počtu nových aktualizací si Nexus vede na výbornou.
Aktualizace sice co nevidět dorazila, s ní bohužel jen další problém v podobě vybíjející se baterie. Nejednalo se sice o takový extrém, se kterým se můžete občas setkat, kdy se z 50% dostanete na nulu pouhým mrknutím oka. Když jste ale zvyklí, že vydržíte z přehledem dva dny na jedno nabití a najednou musíte dávat telefon do nabíječky každý večer, ne-li již něco po poledni, tak je něco špatně.
Poslední kapka
Poslední kapkou pak byl vypálený displej. Sice se nejednalo vyloženě o nic hrozného, ale když o tom člověk ví, tak to jednoduše vidí. U Nexuse 6P, respektive u Androidu, nefunguje adaptivní jas jako u iPhonu (viz. recenze Nexus 6P). Nexus dále nenabízí dotyková tlačítka navigačního menu a to se ukázalo jako smrtelná kombinace pro displej. Při stále zapnutém plném jasu se evidentně nedalo ubránit vypálení navigačního menu a stavové lišty do displeje. Teď si možná říkáte, proč stále plný jas? Ono vás po čase přestane bavit stále měnit jas podle situace, protože to adaptivní jas u Androidu v případě Nexusu 6P opravdu nezvládá. Opět smutné „Bohužel“.
To už jsme nabyli dojmu, že s cenovkou, za kterou byl Huawei Nexus 6P pořízen, jsme byli již víc než tolerantní a tak šel šupem na reklamaci. K našemu překvapení nám byli vráceny všechny peníze a to i před uplynutím reklamační lhůty. Jednoduše jsme byli mile překvapeni, ale i trochu zklamáni, že jsme přišli o kdysi výborný pracovní nástroj.
Logický krok
Nakonec se však ukázalo, že to nebyl až tak překvapující krok. Na internetu se poslední dobou objevuje nespočet podobných případů, které možná povedou až k soudnímu jednání mezi společnostmi Huawei a Google. Huawei totiž tvrdí, že telefon je v naprostém pořádku a jedná se o softwarové chyby Androidu, za kterým stojí samozřejmě Google. Google „překvapivě“ tvrdí, že se jedná a vadu samotného zařízení, které pro Google připravil právě Huawei.
Google Nexus vs. Google Pixel?!
Úplnou pravdu se asi nikdy nedozvíme, ale trochu nám to připadá, jako úmyslné jednání. V době, kdy Huawei Nexus 6P vyšel, byl nepřekonatelný. V té době nikoho nenapadlo, že by se mohlo jednat o posledního nositele brandu Nexus. Po tom, co vyšel Google Pixel a Pixel XL, zde máme rychle se množící problémy. Ty však po aktualizacích nemizí, ale naopak přibývají. Za redakci se tak spíše přikláníme ke tvrzení značky Huawei. Huawei vytvořil skvostný smartphone, který se bohužel Googlu již nehodí do krámu.