Google Nest Mini 2 prodloužená ruka Chromecastu

Po úspěšné recenzi Google Chromecast 3 vám přínášíme taktéž recenzi ze stáje produtků Google Home Kit, konrétně pak druhou generaci Google Nest Mini 2. Google Nest Mini 2 je základním prvkem pro vaše Smart Home, minimálně tedy pokud se rozhodnete používat Smart Home prvky kompatibilní právě s Google Home. Tyto prvky a aplikace jsou snadno dohledatelné právě skrze aplikaci Google Home, která je dostupná v Obchod Play.

Rozdíl mezi 1. a 2. generací Home Mini

Oproti původnímu Google Home Mini došlo k přejmenování na Google Nest Mini. Mimo to nabízí 2. gerenace o jeden mikrofon více, dohromady tedy 3. Napájení již neprobíhá skrze micro USB. Nově zde totiž naleznete univerzální kruhový napájecí konektor. Naleznete zde stejné ovládácí prvky, tedy možnost vypnutí mikrofonu pomocí fyzického tlačítka.

Na horní straně se stále nachází 4 indikační diody. Střed a strany v linii s indikačními diodami jsou dotykové. Střed slouží pro play/pause a strany pro zvýšení a snížení hlasitosti. Poslední novinkou je i možnost pověsit google nest mini na zeď díky zdířce umístěné na zadní straně zařízení.

Použitelnost Google Nest Mini 2

Pokud již vlastníte nějaké prvky podporující Google Home, pak díky Google Nest Mini 2 budete moci všechny prvky sjednotit pod Google Home a všechny je díky Google Nest ovládat hlasově. V našem případě jsme například používali Google Nest v kombinaci s Google Chromecast 3. Tímto spojením získáte možtnost ovládat Chromecast hlasově bez nutnosti vytahování vašeho telefonu. Nejedná se zrovna maximální využití Nestu Mini, pro Chromecast však Nest slouží hlavně jako prodloužená a ruka s možností hlasového ovládání.

Je zde nutné podotknout, že hlasové ovládání stále nepodporuje český jazyk, naproti tomu aplikace Goolge Home je již plně v češtině. Pokud tedy neumíte anglicky a nejste ochotni se naučit alespoň určité fráze pro vámi požadované příkazy, pak si Google Nest Mini 2 nekupujte minimálně do doby, než bude čeština podporována. otazkou však je, zda se této podpory v dohledné době dočkáme. Sice se o ni hojně debatuje, ale víme jak to chodí.

Abyste nenabyli milného dojmu, že s Nestem je možné ovládat pouze Chromecast, uvedem zde jako další z příkladu podporovaná zařízení v podobě osvětlení, nastavovaní termostatu, klimatizace nebo propojení s vaší chytrou ledničkou. Vynalézavosti se meze nekladou, ale lze si vytvořit a vlastní zařízení například z Raspberry Pi, se kterým lze dělat nemalé psí kusy ve vaší smart domácnosti.

Plusy, mínusy a případné nedostatky

Mezi plusy patří bezpochyby hlasitosti vestavěného reproduktoru, se kterým bez problému ozvučíte menší místnost. Můžete tak Nest používat i jako samostatné zařízení pro přehrávání vaši hudby ze Spotify. Zde můžeme rovnou nakousnout i mínusy. Pokud totiž nemáte spotify předplaceno, můžete sice hudbu přehrávat, ale při požadavku na konrétní skladbu se setkáte s hláškou, abyste si spotify předplatili. Pokud se však spokojíte s hudbou daného umělce, nebo albem, pak si vystačíte i bez předplatného.

Taktéž můžete namítat, že spotify není jediný poskytovatel hudby. Podporovaný je samozřejmě i Google Music nebo Youtube Music. Takový SoundCloud však stále podporován není.

Chytrou funkcí je zde možtnost udělat z Nestu obyčenjný hloupý bluetooth reproduktor. Pokud tedy narazíte na nepodporované zařízení nebo aplikaci, můžete například hudbu ze soundcloud přehrát na bluetooth reproduktoeru, ve který se Nest změní. Přijdete tak ale o chytré funkce a hlasové ovladání. Z Nestu se stane opravdu běžný bluetooth reproduktor. Funkci jsme sice aktivně nijak zvláš nevyužili, ale je fajn, že nám Google tuto možnost alespoň poskytl.

Z původním Google Home Mini jste mohli hrát plno zajímavých her foirmou kvízů, vyprávění a komunikace. Mezi jednu z nejoblíbenějších patřila bezpochyby hra Akinator. Jednalo se o hru, ve kterém vám google pokládal otázky a díky vaším odpovědím se měl dopídit k tomu, co jste za známou osobnost. Konkrétně tato hra již není v žadném zařízení podporována. Pokud jste se tedy rozhodli pro koupi Google Nest Mini 2 právě kvůli této hře, pak vás musíme zklamat. Ustní kvízi například ze světa Star Wars, Disney nebo povídaní si malou mořskou vílou zde však stále mimo plno dalších her zůstavá. Doufejme, že se bude repertoár her dále rozrůstat. Absence Akinatoru však bereme jako velké mínus, protože hra byla opravdu oblíbená a na Obchod Play je pro telefony přitom stále k dispozici.

Zásadní chyba, na které se snad pracuje

Dalším z možných nedostatků je neschopnost přehrávat zvuk na Google Nest Mini 2 z připojeného Google Chromecast. Pokud totiž máte Google Chromecast připojený například k monitoru, který nemá vestavěný reproduktor, pak se vám bude přehrávat obraz bez zvuku. Po důkladném hledání jsme narazili pouze na odpověď, že tato možnost zatím není k dispozi a je nutné připojit další reproduktor.

Připojit bluetooth reproduktor v Google Home sice není problém, ale proč je to nutné opravdu nechápeme. Na problému se evidetně pracuje. Když si totiž povolíte v aplikaci Google Home preview aktualizace, pak máte možnost nastavit přehrávání zvuků v místnotech, ke kterým můžete mít napárováno více zařízení. Zvuk byu se tak měl automaticky přehrávat na všech zařízeních, které jsou v dané místnosti, tedy i na Nestu. Ačkoliv jsme toto nastavení zkoušeli, tak se zvuk stejně nepřehrával. Byla zde ale možnost zvolit, na jakém zařízení chcete zvuk přehrát. Bohužel fungovalo jen v některých případech a pokud se obsah přehrával na skrze Chromecast, tak se nám přesměrování zvuku na Nest Mini 2 nepovedlo ani jednou.

Reset zařízení

Tato informace je přes Google sice snadno dohledatelná, ale radši ji zde zmíníme. Povedlo se nám Nest zaciklit díky testování v na různých místech rozdílnými WiFi sítěmi a potřebovali jsme Nest resetovat do původního nastavení. Pro tento reset je nejdříve nutné manuálně vypnout mikrofon pomocí fyzického tlačítka na bohu zařízení. Posléze je pak nutné držet prst uprostřed zařízení na play/pause (uprostřed dio, které by měli s vypnutým mikrofonem svítit oranžově).

Zhruba po pěti vteřinách se ozve oznámení, že bude Nest resetován. Pro pokračování/potvrzení držte prst na místě dalších 5 vteřin do zaznění tónu, po kterém bude zařízení resetováno do továrního nastavení.

Závěrečné zhodnocení včetně ceny

Pokud se zajímáte o Smart Home s produkty podporující Google Home, pak je Google Nest Mini 2 základním kamenem. Zda kupovat Google Home, Google Home Mini nebo námi testovaný Nest 2 generace je však další otázka. Google Home bez pochyby nabídne výkonější reproduktor, ale také vyšší cenu. Tak že zde záleží hlavně na tom, zda si připojíte svoje BT reproduktory, nebo chcete Google Home využívat jako hlavní zařízení pro přehrávání hudby.

Pokud se však rozhodujete mezi první generací Google Home Mini a dnes recenzovaným Nestem 2. generace. Pak bychom neváhali a šli rovnou do druhé generace. Mikrofony fungují z našeho pohledu lépe a zvuk je čistější. Může se ale jednat jen o subjektivní názor. V otázce ceny však takový rozdíl není a proto bychom šli jistě do novější generace.

Google Nest Mini 2 je běžně dostupné za iookolo 1 100 Kč. Často však bývá v akci za zhruba 799 Kč. Původní Google Home Mini první gerace je pak běžně prodáván za 899 Kč a v akcích za 749 Kč. Posuďte sami, zda rozdíl 50 Kč, případně 200 Kč je tak velký, abyste si časem z nějaké důvodu museli dokupovat novější generaci, protože ta starší nedej bůh již něco nebude umět.