PowerA Enhanced Wired Controller překvapí cenou funkcemi

Při hledání ovladačů kompatibilními s novými konzolemi Xbox Series jsme narazili na drátový PowerA Enhanced Wired Controller, který nás na první pohled zaujal svými extra tlačítky a v neposlední řadě svojí cenou. Značku PowerA již možná znáte, ale většinou se jednalo o běžné ovladače, které nabízely stejné funkce na běžný Xbox Controller s mírnou úsporou peněz. Dnes se podíváme, co se u dnes recenzovaného ovladače změnilo.

Ovládání hlasitosti přímo na ovladači

Na první pohled patrným rozdílem mezi originálním xbox controlerem je možnost změny hlasitosti připojených sluchátek. Změnu hlasitosti provádíte pomocí šikovně umístěného „scroll“ tlačítka hned nad jackem pro sluchátka. Lze s ním hýbat doprava a doleva pro ovládání hlasitosti. Stejně tak ho ale můžete zamáčknout čímž zapnete nebo vypnete mikrofon u připojených sluchátek. Stále si pokládáme otázku, proč přidání této funkce přímo na ovladač trvalo výrobcům tak dlouho.

Již tedy musíte ovládat hlasitost v menu konzole, na liště v počítači nebo pomocí jiných periferií (dálkový ovladač, klávesnice a jiné). Hlasitost si na zařízení nastavíte na maximální dle vašich požadavků a pomocí scrolleru ji pak v daném rozsahu upravujete. Např. nastavíte 50%, na ovladači pak je tedy maximální hlasitost 50%.

Ovládací prvky srovnatelné s Xbox Elite

Ať už se podíváte na Xbox One Elite nebo na Xbox Elite X controller tak se asi shodneme na tom, že jsou zde hlavní dominantou ovládací páčky umístěné vespod ovladače. Příjemně nás tedy překvapilo, když jsme tyto ovládací prvky nalezli i na PowerA Enchanced Wired Controller. Nejsou zde sice zastoupeny až v takové míře a v podobě páček, ale i tak překvapí svojí použitelností. Ze spodní/vnitřní strany ovladače máte totiž na každé straně umístěné jedno tlačítko, které při úchopu přesně padne pod vaše prsteníčky.

Uprostřed ovladače ze spodní strany je pak umístěné ještě extra tlačítko, na které sice nedosáhnete bez jistéhu přehmatu/povolení, ale jistě najde svůj účel díky možnosti namapovaní libovolné funkce. Dokážeme si zde představit nahrávání obrazovky nebo screenshot. Ani jedno nechcete spustit náhodně, stejně tak zánam nechcete náhodně ukončit, což se vám u takto osamělého tlačitka jen tak nestane.

Všechna spodní tlačítka jsou plně namapovatelné dle vašeho uvážení. Ostatní tlačítka si samozřejmě můžete měnit taky, ale narozdíl od spodních tlačítek již mají své předem přiřazené funkce.

Běžné ovládací prvky Xbox X ovladačů

Mimo tlačítka pro ovládání hlasitosti pak na horní straně ovladače nalezneme již všechny totožné ovládácí tlačítka, která naleznete na nových Xbox X ovladačích. Nechybí tedy šipky spolu s tlačítky Y,X,A,B. „Houby“/ Joysticky jsou taktéž na svém místě a nechybí ani jejich vroubkované pogumování.

V horní části pak samozřejmě nechybí tlačítko s logem X, dvě tlačítka pro vyvolávání nabídek a přepínání oken spolu s novým tlačítkem pro sdílení. V čele ovladače pak nalezneme dobře známe triggery. Oproti běžným Xbox ovladačům tedy nechybí vůbec nic, ba naopak nabízí několik tlačítek a funkcí navíc. Z našho pohledu si příliš nezadá ani s Xbox Elite ovladači. Samozřejmě zde nemáme kovové prvky, ale zpracováním nikde nezaostává.

Zhodnocení PowerA Enhanced Wired Controller

Ačkoliv bychom uvítali připojení pomocí USB-C, nalezneme zde pouze Micro USB. Na druhou stranu kabel není nutné odpojovat, jelikož bezdtrátově ovladač nefunguje, takže zde opotřebení nehrozí. Oproti Elite Controlleru se jedná o celoplastové provedení, ale úchop je vroubkovaný, pohodlný a celkově se ovladač dobře drží v ruce.

Z našeho pohledu bychom tedy PowerA Enhanced Wired Controller doporučili primárně k PC, nebo jako druhý ovladač ke konzoli. Dle výrobce a dostupných informací je ovladač kompatibilní i s konzolemi nové generace, tedy Xbox Series S/X.

Ovladač PowerA Enhanced Wired Controller je dostupný v mnoha barevných provedení s cenou okolo 1 000 Kč, pokud chytnete akci tak okolo 700 Kč, což je opravdu výborná cena za to, co dostanete. K dispozici je taktéž varianta s aktivním podsvícením PowerA Spectra Enhanced Wired Contrioller. V tomto provedení ale přijdete o ovládání hlasitosti umístěném na ovladači.

Zdroje: 1