Samsung Gear VR pro Note 8 objasní mnohé z mobile VR

Samsung Gear VR ve velikosti pro Samsung Galaxy Note 8 je již nějakou dobu dostupný i na našich pultech. Pokud nepotřebujete zapojit Note 8, pak můžete sáhnout po levnější menší variantě SM-324. Větší varianta pro Galaxy Note 8 nese označení Gear VR SM-325 a my ji dnes ukážeme.

Samsung Gear VR SM-325 pro Galaxy Note 8

Pokud jste již někdy vyzkoušeli původní Gear VR, pak zde nehledejte nic nového. Jedná se opravdu jen o větší verzi, která vám umožní vložit i větší Samsung Galaxy Note 8. Ačkoliv jsme zkoušeli i jiné alternativní VR headsety, které seženete třeba i 250 Kč v běžném obchodě, upřímně jsme nečekali nějaký velký rozdíl. Po nasazení Gear VR na hlavu se však rozdíl dostaví okamžitě. S největší pravděpodobností ho má ale na svědomí aplikace Oculus app v kombinaci s přiloženým ovladačem. Samsung má navíc aplikaci vcelku dobře ošetřenou. Aplikace totiž bez originálního Gear VR nelze spustit, respektive nejde ani oficiální cestou nainstalovat.

Pokud by se vám povedlo aplikaci nainstalovat pomocí „sideloadu“, pak se dostanete maximálně do obchodu Oculus. Pro spuštění virtuální reality budete totiž vyzvání k vložení telefonu do Samsung Gear VR. Jedná se tedy o rozdílný postup, než třeba u DayDream od Googlu. Ten se totiž spustí i bez originální headsetu DayDaydream VR a jako ovladač můžete použít například druhý telefon.
Pokud si však Samsung Gear VR pořídíte, pak tato skutečnost nehraje roli, protože jiný VR headset potřebovat nebudete. Cena Gear VR SM-325 určené již i pro Note 8 se však pohybuje okolo 4 000 Kč, což není zrovna málo. V balení naleznete samotné VR brýle, popruhy na uchycení, redukci na USB-C a microUSB. Posledním příslušenství je ovladač společně se dvěmi bateriemi AAA. Ne že by to cenu nějak lépe opodstatnilo, ale nevadil by nám navíc třeba hadřík na čištění čoček. Museli jsme použít vlastní.

Trocha toho nastavování se Samsung Gear VR

Nastavování popruhů na hlavě nám nepřišlo až tak pohodlné a tak jsme je nastavili jednou a již jsme nechali být. Pokud bude brýle používat převážně jedna osoba, tak to asi není až takový problém. Pro vložení telefonu je nutné zvolit správnou redukci společně s nastavením zobáčku pro vámi požadovanou velikost telefonu. Ty jsou primárně pouze dvě, ale dají se použít stupně mezi velikostí Galaxy Note 8 a Galaxy S8. USB redukce jsou nekompromisní ke krytům a ochranným sklům. Na testovaném Galaxy Note 8 jsme měli ochranné sklo s folií na zádech a měli jsme vcelku problém telefon do Gear VR vložit. Fólie se ve finále shrnula a sklo muselo pryč, protože se po použití začalo hýbat a odlepovat. Na redukcích by tedy mohla být o něco větší vůle. S krytem jsme nepočítali již ze startu, ale že budeme nuceni sundat i krycí sklo, to jsme opravdu nečekali.

Po správném nastavení sedí Gear VR na hlavě výborně. Nikde nic netlačí ani neprosvítá. Po delším používání však již začnete pociťovat tíhu celého headsetu. Telefon je totiž umístěn hodně vepředu, což celý headset značně převažuje. Při pohledech do výšky je to znát o to víc. Než se nám povedlo správně nastavit popruhy, měli jsme trochu problém se zamlžováním čoček. Trik spočíval v tom, nemít headset příliš na čele, ale spíše položený na nose.

Posledním trochu negativní zkušeností byla kalibrace samotného ovladače. Ten totiž ve virtuální realitě funguje jako ukazovátko, které však vždy při předání jiné osobě ukazovalo úplně někam jinam. Při kalibraci navíc odstřelilo ještě o kus dál. Zde opět spočíval trik v tom, nedávat při kalibraci ruku „doprostřed“ před sebe, ale držek ruku u svého pravého (levého – podle preferovaného nastavení) boku.

Pozitivní zkušenosti nakonec převažují

Jakmile se však dostanete přes tyto mouchy, pak se vám Gear VR odvděčí nezapomenutelnými zážitky virtuální reality. Díky rozlišení Samsung Galaxy Note 8 získáte v kombinaci s Gear VR dokonce lepší zážitek než s VR headsetem Oculus nebo HTC Vive. Samozřejmě ale nepočítejte s tím, že si na telefonu zahrajete stejné hry, jako na plnohodnotném herním PC. Grafika je však díky rozlišení 2960 × 1440px jednoduše lepší. Je však jen otázkou času, než vyjde nový HTC Vive Pro, nebo jiný VR headset s lepším rozlišením.
Abyste si však zahráli některé lepší tituly, tak si připravte dalších 100 – 500 Kč za každou hru. K dispozici sice máte i dobré hry zdarma, ale většinou jedná o dema nebo ukázky a pro další postup ve hře si ji musíte koupit. Bohužel ani těchto her není moc a vcelku bychom ocenili alespoň 3min demo od každé z placených her, abychom se mohli podívat na zpracování a hratelnost. Za zkoušku však jistě stojí například Tomb Raider – Lara´s Escape nebo rybaření Bait!. U rybaření jsme strávili hodně, ale opravdu hodně času. Z Tomb Raidera pak pro změnu mělo tak 7 z 10ti zúčastněných motion sickness. I tak bychom si ji stejně zahráli znovu :).

Ovládací prvky a baterie

Hlavním ovládacím prvkem bude přiložený ovladač, na který si rychle zvyknete. Během cca čtrnáctidenního aktivního používání se nám povedlo baterie vybít zhruba o 10%. O výdrž se tedy bát nemusíte. Pokud by se vám však přeci jen vybily baterie za chodu, tak můžete bez větších komplikací VR ovládat pomocí dotykové plochy na pravé straně headsetu Samsung Gear VR. Aktivně jsme však toto ovládání nevyužívali, nebyl totiž důvod.

Po vložení telefonu máte stále k dispozici 3,5mm jack výstup pro vaše sluchátka, která plnohodnotnému zážitku z VR neodmyslitelně patří. Pokud vám během hraní začne docházet „šťáva“ v samotném telefonu, pak vám nic nebrání připojit nabíječku přímo do Gear VR, který ze spodní strany disponuje USB-C vstupem. USB port bohužel slouží právě a pouze k nabíjení telefonu. Při pokusu přenést pomocí tohoto portu obraz na TV jsme neuspěli.

Závěrem

Pokud nevlastníte herní PC s plnohodnotnou virtuální realitou, ale naopak již vlastníte mobilní telefon Samsung Galaxy Note 8 (Galaxy S8, S8+, S9, S9+), pak je pro vás Samsung Gear VR jasná volba pro vstup do virtuální reality. Cena sice není úplně nízká, avšak v porovnání s herním PC a plnohodnotným VR headsetem je vcelku zanedbatelná, hlavně pokud již vlastníte některý telefon z rodinky Galaxy, který disponuje již zmíněným rozlišením 2960 x 1440px.

Zdroje: 1, 2, vlastní