Po recenzích nemalého množství sluchátek nám do redakce dorazili velmi oblíbená a vychvalovaná herní sluchátka SteelSeries Arctis 7. Podíváme se však na to, zda obstojí v poměru cena vs. výkon, když mají tak velikou konkurenci v segmentu herních sluchátek
První dojmy
Po vybalení Arctis 7 jsme byli sluchátkami velmi mile překvapeni. Jedná se o velmi bytelně zpracovaná sluchátka, která navíc nabízí i mikrofon. Ten je sice pevnou součástí sluchátek, ale díky vysouvacímu/zasouvacímu mechanismu o něm v případě nevyužití absolutně nevíte. Díky funkčnímu tlačítko ho navíc můžete zcela vypnout.
Sluchátka SteelSeries Arctis 7 dále nabízejí „automaticky“ nastavitelný hlavový most. Nemusíte si tedy nastavovat vaší velikost. Jednoduše sluchátka nasadíte a používáte. Toho je docíleno díky pružné gumě, která je umístěna pod hlavovým mostem. Tato guma se dá navíc měnit a díky tomu si můžete sluchátka do jisté míry uzpůsobit dle svých preferencí.
Problémem z našeho pohledu však je, že je guma limitována výškou hlavového mostu. Někdo se samozřejmě vejde do rozměrů, které sluchátka nabízí. My jsme však měli gumu opřenou přímo o hlavový most, čímž pádem jsme nemohli sluchátka nijak dál uzpůsobit naší hlavě. Sice máme velmi rádi tyto „automatické“ systémy, ale s tímto jsme se ještě nesetkali a po chvilce používání nám po všech stránkách úplně nevyhovovali. Jednoduše bychom potřebovali o něco více prostoru na hlavu.
Obsah balení
V balení naleznete samotná sluchátka spolu s bezdrátovým přijímačem, který je možný připojit přes klasické USB type-A. Bezdrátovou možnost můžete vyžít s největší pravděpodobností pouze u přímého připojení. Přes redukce a dongle již bezdrátové spojení nefunguje. Alespoň tedy nefungovalo v našem scénáři, kdy jsme sluchátka připojili k telefonu Android přes USB-C hub. Mezi podporovanými zařízeními je však zmíněn pouze PC, PS4 a Nintento Switch. Možná se tedy nejedná o problémy naší strany, ale předem specifikované funkční prostředí. V přijímači je pak k dispozici 1x 3,5mm port IN a druhý OUT.
Dále v balení nalezneme cca 2m kabel Mikro-USB na USB type-A, pomocí kterého sluchátka nabíjíte. Nechybí však ani kabel v podobě mikro-HDMI na 3,5mm audio jack, pomocí kterého můžete taktéž připojit sluchátka drátově, tentokrát však bez nabíjení. Sluchátka však lze takto používat bez ohledu na stav nabití, tedy jako klasická drátová sluchátka. Mikro-HDMI je pak zapojeno do sluchátek, nemusíte se tedy obávat, že byste ho museli hledat na svém zařízení. Tam si vystačíte s běžným 3,5mm jackem. Můžete tedy sluchátka připojit jackem a zároveň je i nabíjet pomocí mikro-USB to USB type-A.
Lze je však použít i bez nabíjení, viz informace napsané výše. Škoda jen, že mikro-HDMI to jack je oproti USB kabelu pouze jednometrový a že nelze sluchátka používat jen a USB, pomocí kterého sluchátka pouze nabíjíte.
Ovládací tlačítka
Na pravém náušníku máte k dispozici klasický Power Button spolu kolečkem, pomocí kterého můžete přepínat mezi Arctis 7 game a Arctis 7 Chat. V PC i na sluchátkách tak můžete rozdělovat output například mezi konferencí a vším ostatním. V SteelSeries Engine si pak můžete nastavit rozdílný profil pro každý output. Stejně tak však na sluchátkách můžete navolit zlatý střed, tedy příjem všech output zvuků z PC dohromady, jako u klasických sluchátek.
Na levém náušníku naleznete tlačítko pro zapnutí nebo vypnutí mikrofonu. Dále pak srolovací tlačítko pro ovládání hlasitosti. Z tlačítek je toto vše. Naleznete zde však ještě mikro-HDMI port spolu s mikro-USB a 3,5mm jack portem.
Bezdrátové využití s omezením
Bezdrátové používání sluchátek je hlavní dominantou SteelSeries Arctis 7, což nás však vede k jeho hlavnímu omezení, tedy alespoň z našeho úhlu pohledu. S klasickým drátovým použitím si na sluchátka nemůžeme stěžovat, a to v žádném úhlu pohledu.
Při bezdrátovém používaní jsme však narazili na jistá omezení, nebo rozdílné funkce chcete-li. U bezdrátového používání (testováno na Windows) jsme narazili na zhruba 50-75% účinnost sluchátek, a to jak po stránce samotné hlasitosti, tak po stránce výkonnosti samotného mikrofonu. Sluchátka tak hrají zhruba na 3/4 svého výkonu. U mikrofonu tomu není jinak. Mikrofon však navíc nezní tak čistě, jako při klasickém drátovém připojení. Dále je celkem škoda, že sluchátka nelze používat bezdrátově před Bluetooth. Zde ale chápeme, že by nemuselo být zachováno minimálně spoždění při komunikaci se spoluhráči.
Při hraní her však tento nedostatek není tak znatelný. Né že by hlasitost byla vyšší, ale sluchátka jsme při hraní stejně nikdy neměli na 100%, tudíž nám oněch 25% vlastně ani nechybělo. U mikrofonu je tomu však jinak. Pokud totiž hodláte mikrofon používat hlavně bezdrátově s následnými úpravami v post produkci, pak budete mít k dispozici pouze 75% všeho, co jste nahráli. Pokud však hodláte sluchátka využívat hlavně při hraní her, pak tento rozdíl s největší pravděpodobností ani nezaregistrujete, protože jeho celkový potenciál sluchátek s mikrofonem stejně nevyužijete na 100%. My jsme měli hlasitost sluchátek cca na 30-50%. Čímž pádem se rozdíl v “bezdrátu“ a klasickém drátovém připojení velmi vyrovná.
SteelSeries Arctis 7 pro hráče ideální volbou
Sluchátka vám tedy můžeme doporučit pro hraní her, pokud však plánujete používat sluchátka pro nahrávání a následnou post produkci, pak se asi podívejte někde jinde. Nejedná se totiž o vyloženě audiofilní sluchátka, se kterými v postprodukci uděláte zázraky. Pro začátečníky, kteří si v postprodukci až tak nehrají s úpravami, můžou sluchátka posloužit víc než dobře. V takovém případě však doporučujeme v SteelSeries Engine vypnout funkci aktivního potlačení šumu. Ten je super při konferencích, ale při nahrávání dokáže uživatele v úpravách a filtrech spíše potrápit, než-li posloužit.
Závěrečné zhodnocení
Dle papírových informací by měla sluchátka v bezdrátovém režimu vydržet až 24h. Nemělo by se vám se tedy stát, že se sluchátka vyibijí uprostřed akce. 24h v kuse jsme sice nehráli, nepoužívali jsme hlasitost na max a po zhruba 17h kombinovaného používání se nám sluchátka nepovedlo vybít. V SteelSeries Engine nám i tak sluchátka stále hlásí 40%, tak že 24h vydrží určitě, a to největší pravděpodobností i při nastavení maximální hlasitosti.
Sluchátka SteelSeries Arctis 7 tak zhodnocujeme velmi kladně po stránce herního bezdrátového příslušenství. Pokud byste však ze sluchátek za 4 699 Kč chtěli vytáhnout maximum i mimo hry, pak se zkuste podívat na trochu jinak zaměřená zařízení. V ideálním případě bychom se v takovém případě spokojili spíše s drátovým připojením, které bude na poli postprodukce vždy podstatně lépe.
Podmínky soutěže
- Účastníkem soutěže může být pouze odběratel našeho YouTube kanálu, který zanechá komentář pod videem, proč bychom měli sluchátka darovat právě Vám :). Pokud máte neveřejný odběr, případně na svém profilu nemáte žádné kontaktní údaje, pak nám prosím taktéž napište email na soutez@nzrcz.eu, abychom Vás mohli kontaktovat v případě výhry.
- Podmínkou účasti v soutěži je poskytnutí kontaktních údajů redakci Nezávislé Recenze dobrovolně a z vlastní vůle, které budou použity pouze za účelem předání ceny. Údaje budou zpracovávány pouze po dobu souteže a nebudou poskytnuty žádné další straně. Po vyhodnocení soutěže budou údaje smazány.
- Účastí v soutěži soutěžící souhlasí s případdným zveřejněním křestního jména nebo přezdívky v rámci vyhlášení soutěže na našich sociálních sítích.
- Výherce bude vybrán náhodně slosováním.
- Do závěrečného slosování budou umístěni pouze soutěžící, kteří splní všechny výše zmíněné podmínky.
- V případě neuvedení správných údajů bude vybrán jiný výherce. Pokud výherce do 7 dnů od uveřejnění výherců a zaslání emailu od redakce nepotvrdí výhru, bude vybrán další výherce (náhradník). Pokud ani náhradník nesplní výše uvedenou podmínku, propadá cena ve prospěch organizátora.
- Organizátor (redakce NZRCZ.eu) má konečné slovo v rozhodování o platnosti odpovědí, ověření platnosti údajů a výhercích soutěže. Proti tomuto není možné odvolání.
- Výhra není právně vymahatelná.
Za zapůjčení a následné ponechání sluchátek SteelSeries Arctis 7 děkujeme společnost SteelSeries.