Z adventury Gone Home máme trochu smíšené pocity

Gone Home není žádnou novinkou. Ke hře jsme se dostali díky nabídce prostřednictvím Xbox Live Gold a hry zdarma se přeci neodmítají.
Při prvním zpuštění jsme upřímně neměli žádná očekávání, což bylo taktéž způsobeno tím, že jsme záměrně o hře nezjišťovali žádné předběžné informace. Na první pohled se nám tak hra Gone Home jevila jako klasická adventura, kde pomocí indicií hledáte potřebné předměty pro otevření dveří, či nalezeného číselného trezoru. Zhruba po půl hodině hraní jsme však byli z tohoto milného dojmu vyvedeni.

Minimálně základy angličtiny

Ano, ve hře je objeví pár trezorů či zamčených skříněk, nejedná se však o primární cíl hry. Vaším hlavním cílem je v podstatě pouze zjišťování informací o vaší rodině, která domě žila. A to bez nadsázky, nic jiného ve hře nehledejte. Pokud tedy nemáte na disku připravenou češtinu a anglicky příliš nerozumíte, pak hru ani neinstalujte.

Pokud však máte alespoň základy angličtiny, nebo se chystáte hrát hru na PC včetně češtiny, pak se do hry klidně pusťte. Neutrácejte za hru ale více než 300 Kč. Za více peněz totiž hra dle našeho názoru nestojí. I když anglicky rozumíte, pak stejně po chvíli přestanete vše pročítat. Budete tak pouze čekat, kdy vás hlavní představitelka Katie upozorní povídáním o tom, že jste našli něco důležitého.

Hratelnost Gone Home

Pokud hru hrajete poprvé, pak vám její dohrání zabere zhruba 8 h. Budete vše totiž procházet pečlivě a opatrně. Mimo historie rodiny totiž odhalíte i historii samotného domu, kde s rodinou žijí i bývalí majitelé. Ti jsou již dávno po smrti. Objevování tajných chodeb, kterými je dům doslova prošpikován vám tedy zabere o to delší dobu. Alespoň za předpokladu, že očekáváte, že se někdo objeví, nebo hru hrajete ve dvě hodiny ráno.

Pokud hru Gone Home spouštíte již podruhé, pak ji můžete projít i za půl hodiny, protože již dobře víte, kde jsou všemožné schovky a důležité předměty. Upřímně ale nevíme, proč bychom hru tohohle typu po dohrání spouštěli znovu. Po grafické stránce je hra na svou dobu velmi povedená. Premiéru totiž měla již v roce 2013. V dnešní době tedy opravdu Xbox ani PC na maximum neždíme. Na druhou stranu si ji můžete zahrát na slabších sestavách.

Zhodnocení Gone Home

Pokud byste si hru chtěli zakoupit za běžnou cenu, pak si připravte zhruba 420 Kč, což vcelku odpovídá grafickému zpracování i hratelnosti při prvním spuštění. Pokud bychom však hru zakoupili a neměli ji k dispozici zdarma prostřednictvím Xbox Live Gold, tak bychom byli vcelku zklamáni. Nemusíte nás však brát za bernou minci, pokud jste milovníci pročítání informací, prolézání tajných chodeb, které v první řadě musíte objevit, pak by hra mohla být za 420 Kč vhodná právě pro vás.

Zdroje: 1, 2, 3, vlastní