Vyzkoušeli jsme chytré hodinky z portfolia Garmin Fenix 5

Do redakce nám dorazilo celé portfolio chytrých hodinek Garmin Fenix 5. Patří mezi ně hodinky nejmenší velikosti, tedy přesně Fenix 5S, průměrná velikost patří Fenix 5 a nadprůměrné velikosti pak dosahují Fenix 5X.
V článku si tedy rozebereme, pro koho je který model určen, jaký je mezi nimi základní rozdíl a po kterém modelu bychom s největší pravděpodobností sáhli. Ačkoliv jsme testovali řadu Garmin Fenix 5, pak je ve hře stále ještě řada Garmin Fenix 3, která díky nastávající řadě razantně zlevnila, ale o tom až později.

Rozbalení a obsah balení

Do redakce nám dorazili Garmin Fenix 5S Silver Optic s černým gumovým páskem spolu s Fenix 5 Silver Optic s šedým gumovým páskem. Na závěr jsme rozbalovali největší model Fenix 5X Sapphire Black Optic s černým gumovým páskem. Oproti ostatním model Fenix 5X v této verzi nabízí safírové sklíčko a možnost synchronizace přes WiFi, která je dominantou právě edice se safírovým sklíčkem.

V balení jsme vždy nalezli samotné hodinky, napájecí kabel a manuál. Pro nabíjení můžete dle slov Garmin použít jakýkoliv adaptér, který běžně používáte pro nabíjení svého mobilního telefonu, tudíž není nutné, aby v balení byl další adaptér. S tvrzením vcelku souhlasíme, jen by tato informace mohla být někde napsána, aby se uživatelé nebáli použit třeba 2.1A adaptér.

První dojmy a zpracování

Hned po vybalení jsme si oblíbili model střední velikosti, tedy Garmin Fenix 5. Samozřejmě ale záleží na vkusu každého z vás. Pro ženy se z daného portfolia dá doporučit jedině Fenix 5S. Pokud bychom však brali v potaz i ostatní produkty společnosti Garmin, pak bychom něžnému pohlaví doporučili neopomenout i novou řadu Garmin Vivomove a Garmin Vivoactive3 Optic.

Zpracování u všech tří modelů je jednoduše bezchybné. Vše sedí na svém místě, nikde nic nepříjemně nevystupuje a celé hodinky vždy působí jako jednolitý celek, ačkoliv tomu tak samozřejmě není. Přední luneta je kovová, kdežto zbytek pouzdra je vyroben z tvrzeného pevného plastu. Je sice možné zakoupit i verzi v celokovovém provedení, což dodá na elegantnosti, ale počítejte také s navýšením celkové hmotnosti. Ta je při aktuálním použití pásků a materiálů na ideálních hodnotách. Samozřejmě i zde záleží na preferencích uživatelů, protože někdo má třeba radši těžší hodinky nežli příliš lehké.

Pokud vám váha nedělá problémy, určitě můžeme doporučit zakoupit „kupu“ dalších řemínků, ať už kožených, nebo právě těch těžších kovových. Jejich výměna je totiž díky zakončení QuickFit uživatelsky velmi přívětivá a jednoduchá. Použít ale můžete i běžné pásky, pokud si tedy sami vyměníte osičku. Dle našeho názoru ale pásky z QuickFit zakončením nejsou o nic dražší než ty běžné, proto bychom osičku neměnili.

Poznatky z používání Garmin Fenix 5

Při testování jsme ke Garmin Fenix 5 přistupovali jako ke SmartWatch nežli jako SportTester, a to i přes to, že Garmin Fenix svými funkcemi pro sportovce vyniká. Tyto funkce však téměř všichni sportovci znají a o použitelnosti jako SmartWatch se příliš nemluví.

Hodinky jsme ale samozřejmě vyzkoušeli i při sportovních aktivitách, jako je plavání nebo běh. Nejednalo se však o hlavní „point“ našeho testování.

Prostředí

Funkčnost a prostředí hodinek se u Fenix 5S, Fenix 5 a Fenix 5X absolutně nijak neliší. Jejich vzhled a pocit z nošení je již však rozdílný. Něžnému pohlaví bychom z řady Fenix 5 doporučili jedině Fenix 5S, které nejsou tak robustní a budou jim vyhovovat hlavně po stránce váhy. Tu jistě ocení i aktivní sportovci, u nich však již volba není jednoznačná a doporučili bychom jim hodinky na ruce nejprve vyzkoušet.

Ovladatelnost pomocí tlačítek

Některé případné majitele jistě zklame, že je celá řada vybavena bezdotykovým chroma displejem. Chroma displej je však velmi dobře čitelný na přímém sluneční světle. Za tmy pak stačí spustit podsvícení displeje. Celé ovládání hodinek pak probíhá pomocí tlačítek, kterými je luneta osazena. Na levé straně jsou tlačítka tři a na pravé dvě.

Na pravé straně ve zkratce potvrzujete výběr nebo se vracíte zpět. Prostřední a spodní levé tlačítko slouží pro posun nahoru a dolu. Levým horním tlačítkem pak rozsvěcíte displej. Tlačítka jsou však víceúčelová – fungují jinak, pokud je podržíte déle. Horní pravé například vyvolá rychlou nabídku vámi zvolených aktivit. Pravé spodní vás při dlouhém podržení naopak vrátí na hlavní menu. Levé horní tlačítko pak při delším podržení zobrazí rychlou nabídku pro synchronizaci, vypnutí, jas nebo zapnutí bluetooth.
Samotná ovladatelnost je však po chvíli velmi intuitivní a jednoduchá. Ačkoliv jsme to neočekávali, je samotné pomocí tlačítek vcelku pohodlné až návykové.

Výdrž baterie dominuje

Za dobu testování jsme hodinky Garmin Fenix 5 nabíjeli pouze dvakrát. Poprvé při vybalování a podruhé až po 3 týdnech a třech dnech. Za jeden týden se tedy hodinky vybily zhruba o 25 – 30% v závislosti na četnosti přijatých notifikací a čase, kdy byly hodinky přímo spárovány s telefonem. Hodinky pak dobijete zhruba za jednu hodinu. Za 15 min dobíjení tedy získáte 25%, což odpovídá zhruba jednomu týdnu použitelnosti. Hodinky Garmin Fenix 5 jsme měli spárovány s iPhone SE se systémem iOS, následně pak se Samsung Galaxy Note 8 se systémem Android.
Rozdíl však nastává při nespárování s telefonem, nebo pokud se vám povede hodinky náhodně spárovat s Huawei telefony. Při častém odpojování, připojování a následné synchronizaci se hodinky samozřejmě vybijou rychleji. U Fenix 5X se nám povedlo hodinky v nespárovaném režimu vybít i za tři dny, to jsme ale měli z větší části zapnutou i GPS u aktivit, což se na výdrži hodně podepíše. Po spárovaní s telefonem Huawei P10, kde se často odpojovaly a museli se složitě opět připojovat, jsme dosáhli průměrně týdne a půl až dvou týdnů na jedno nabití.

U hodinek Garmin Fenix 5S, které jsme se bezúspěšně snažili spárovat s Huawei P8 Lite, jsme dosáhli obdobných výsledků, jaku u Fenix 5X, tedy přesněji řečeno 15 dní. Předpokládáme však, že pokud bychom použili „podporovaný“ telefon a měli hodinky připojené neustále, tak bychom dosáhli hodnot vyšších.
Úplně stejných výsledků, jako u Garmin Fenix 5, bychom ale asi stejně nedosáhli. Dle dostupných informací mají totiž hodinky Fenix 5S díky své velikosti výdrž z celé trojce nejnižší. Fenix 5X by pak měli mít výdrž srovnatelnou s Fenix 5. Pokud ale používáte WiFi synchronizaci, kterou safírová verze nabízí, tak budete s výdrží o něco níže než u Fenix 5.

Optimalizované nastavení

Během testování neustále připojených Garmin Fenix 5 jsme měli zapnuté sdílení polohy přes Garmin Connect, abychom zbytečně nevybíjeli samotné hodinky. Jas jsme měli nastavený na 10, což je téměř nejnižší hodnota. Měli jsme vypnuté automatické zapnutí podsvícení a zapínali ho pouze za špatných světelných podmínek. Převážně tedy večer, aby byl displej čitelný. Větší jas by ale byl opravdu spíše na škodu. Taktéž jsme si stáhli vzhled hodinek, který při neaktivitě aktualizoval pouze každou minutu, nikoliv každou vteřinu. Pokud jste se však na hodinky podívali, začala se hýbat i vteřinová ručička, tudíž jste o nic nepřišli.
Dle slov Garmin však na výdrž baterie sdílená poloha nemá téměř žádný vliv. Největší vliv prý má použití IQ Connect vzhledů hodinek a aplikací. Nejlepší výdrže byste tedy měli dosáhnout s použitím originálních ciferníků Garmin, které jsou ideálně optimalizované pro samotné jádro procesoru.

Pokud však patříte mezi aktivní sportovce, pak vás ani toto nastavení nezachrání před rychlejším vybíjením. Během aktivit totiž hodinky pojedou se spuštěnou vlastní GPS, abyste mohli sledovat své trasy zpětně na PC nebo v mobilu. Pokud byste měli spuštěnou některou sportovní aktivitu nepřetržitě, pak se s hodinkami dostanete maximálně na 24 hodin (alespoň v případě Fenix 5). V takovém případě však můžete spustit funkci Ultra Track, díky kterému se údaj o vaší poloze zapisuje každou minutu, čímž značně prodloužíte výdrž s neustále zapnutou aktivitou a sledováním GPS. V průběhu aktivity taktéž můžete zkusit nabíjení z powerbanky, čímž se vyhnete použití Ultra Track režimu a prodloužíte tak celkovou dobu použití s GPS během aktivity. Při dobíjení navíc aktivitu v hodinkách nemusíte ukončovat.

Aktivity a doplňky

Z podporovaných a předem předinstalovaných sportovních aktivit si vybere opravdu každý. Patří mezi ně například běh, rychlochůze, plavaní nebo cyklistika. Je jich samozřejmě mnohem víc, a to co není předinstalováno lze jednoduše doinstalovat skrze aplikace Garmin Connect. Stejným způsobem lze doinstalovat i mnoho dalších doplňků, nebo třeba vzhledů ciferníku. Mezi doplňky patří například i aplikace pro vzdálené ovládaní 360° kamery Garmin VIRB 360, nebo vestavěná aplikace pro ovládání hudby na vašem telefonu.

Upřímně dle našeho názoru nemá žádný jednotlivec, ač je to sebevětší sportovec, šanci využít všechny nabízené funkce a aktivity. To je poukazuje na fakt, jak jsou hodinky všestranné a připravené pro široké spektrum případných uživatelů. Pro každého má tedy připravené ojedinělé funkce a každý z nich využije ty, které vyhovují jeho životnímu stylu.

Problémy s Huawei telefony

Již nějaký čas si mnoho uživatelů stěžuje na problém se synchronizací, respektive s celkovým připojením chytrých hodinek Garmin skrze aplikaci Garmin Connect s jejich zařízeními značky Huawei, mezi které patří i Honor. Ačkoliv se může na první pohled zdát, že s kompatibilitou Garmin nic nedělá, tak je opak pravdou. Problém totiž není v aplikaci samotné, ale spíše na straně Huawei, který používá odlišnou frekvenci Bluetooth pro párovaní, stejně jako pro určování polohy pomocí GPS.
Garmin se tak oprávněně obává, že kdyby aplikaci patřičně upravil, tak by naopak přestali fungovat všechny ostatní telefony, které jsou nyní v pořádku. Problém se společností Huawei aktivně řeší a Huawei již přislíbil, že vydá aktualizaci Firmware, která problém odstraní. Bohužel ani z jedné strany zatím nebylo určené žádné datum nápravy, což je pro uživatele jistě velmi frustrující.

Všem těmto uživatelům doporučujeme synchronizaci skrze službu online Garmin Connect, nebudete mít sice k dispozici zasílání notifikací, ale alespoň si budete moci hodinky řádně nastavit. V první řadě však během klasické synchronizace zkuste vypnout GPS, případně i všechny ostatní služby jako WiFi, data a určování polohy. U některých zařízeních Huawei se tento postup osvědčil. Samozřejmě je tento postup nutný opakovat při každém náhodném odpojení telefonu, tudíž se určitě nejedná o nijak pohodlný postup.

Určitě se všichni shodneme na tom, že by bylo fajn danou chybu opravit co nejdříve. Možná by bylo vhodné, kdyby Garmin vydal neoficiální aktualizaci aplikace, kterou by si mohli stáhnout uživatelé Huawei zařízení. Tím se Garmin vyhnul případné nekompatibilitě s ostatními zařízeními a měl by vyhráno.

Porovnání s konkurencí a řadou Garmin Fenix 3

Hned ze startu po stránce porovnání můžeme říct, že celá řada Garmin Fenix 3 a 5 nemá žádnou konkurenci, tedy alespoň po stránce výdrže baterie na jedno nabití. To ostatní je těžké soudit, protože záleží velmi na preferencích uživatele a typu využití chytrých hodinek.
Až 30ti denní výdrž vám žádná známá konkurence zatím nenabídne. Oproti Garmin Fenix vám však konkurence může nabídnout dotykové displeje a kompatibilitu s nejrůznějšími aplikacemi z Google Store. Pokud však od chytrých hodinek vyžadujete dlouhou výdrž, notifikace a sledování aktivit, pak již nehledejte. Pokud je pro vás důležité dotykové ovládání, pak se zkuste podívat na řadu Garmin VivoActiv3, která mimo dotykového displeje nabídne i dotykovou lunetu. S dotykem však klesá výdrž baterie, která dle „papírových“ informací dosahuje jednoho týdne.

Pokud začneme srovnávat s předchůdcem z vlastní řady, tedy s Garmin Fenix 3, pak toho upřímně kromě designu, který je velmi subjektivní záležitostí, moc nového nenabídne. Co se výdrže na baterii týče, tak zde se zhruba o týden až dva Fenix 5 pohoršil. Na oplátku však nabídne lepší výkon. Tam kde je Fenix 3 na pokraji svých sil, se Garmin Fenix 5 teprve zahřívá. Problémem však je, že tohle běžný uživatel opravdu nepozná.
Fenix 5 také nabídne o něco lepší displej, který nabídne při zhoršených (nejen zablácených) podmínkách lepší čitelnost, díky širším fontům, které byly u nové řady spolu s displejem použity. Pokud však nejste extrémní sportovec, pak si této novinky asi hned tak nevšimnete. Určitě si ale všimnete optického senzoru pro snímání tepové frekvence, kterou původní verze Fenix 3 postrádá. Ke konci řady Fenix 3 však i tato řada onen optický senzor dostala.

Závěrečné zhodnocení a doporučení

Pokud bychom se v dnešní době rozhodovali, jaké chytré hodinky koupit, pak bychom bez ohledu na cenu s největší pravděpodobností sáhli právě po řadě Garmin Fenix 5. Hlavě tedy kvůli jejich dlouhé výdrži a funkcím, které plně vystačí i extrémním sportovcům.

Když bychom měli přihlédnou k ceně, pak je jasným favoritem právě řada Garmin Fenix 3, která nabídne ještě o něco delší výdrž se stejným funkcemi. Díky nástupu Fenix 5 však Garmin srazil cenu u Fenix 3 na úplné minimum, což z řady Garmin Fenix 3 dělá jasného adepta na vítěze v porovnání Cena VS. Výkon. Pokud oželíte i optický senzor, pak za Garmin Fenix 3 zaplatíte zhruba 7 500 Kč. U řady Garmin Fenix 3 se však doprodávají poslední kusy a další výroba již nebude zahájena, pokud o ně tedy máte zájem, pak již moc dlouho nečekejte.
Po stránce designu se Garmin nemusí trefit do vkusu každému, a zde získala prostor konkurence. Výdrží na jedno nabití se však na poli smartwatch řadě Garmin Fenix 3 a 5 vyrovná jen málokdo, ne-li nikdo. Jediný, kdo nás pro srovnání napadá, je snad Xiaomi se svými chytrými náramky MiBand, které ale nenabízí všechny funkce. Pak částečně i chytré hodinky Xiaomi AmazeFit, které se však s baterií zastavili na jednom týdnu a jejich design je ještě více diskutabilní.
Cena hodinek z řady Garmin Fenix 5 se pohybuje v rozmezí 14 990 – 23 490 Kč v závislosti na vybraném modelu a jeho provedení.

Za zapůjčení testovaných chytrých hodinek Garmin Fenix 5S, Fenix 5 a Fenix 5X děkujeme společnosti Garmin.

Zdroje: 1, 2, 3, vlastní