Samsung Galaxy Note 8 nemá téměř žádnou chybu

Samsung Galaxy Note 8 je loňskou a zároveň dosavadní vlajkovou lodí společnosti Samsung na poli smartphone. Nástup však díky nešvarům svého předchůdce Galaxy Note 7 neměl vůbec jednoduchý.
Samsung Galaxy Note 8 tak neměl cestu příliš hezky vydlážděnou a všichni případní zájemci skepticky vyčkávali, s čím je Samsung překvapí nyní. Hned po spuštění prodeje trhal dle slov Samsungu prodej Note 8 rekordy. My jsme tak dali za cíl jeden z nich otestovat.

Vybalení Samsung Galaxy Note 8

Hned ze startu můžeme bez okolků uvést, že pokud jste někdy drželi v ruce S-Pen, například u Samsung Galaxy Tab 3, tak jej již nebudete chtít dát z ruky. Stejné tomu je u dnes recenzovaného kousku Galaxy Note 8.
Samotné vzhled balení na první pohled nijak neohromí a je spíše styl je spíše minimalistický. V balení pak naleznete samotný telefon, nabíječku, brožurky, „jehlu“ pro vytažení SIM a kvalitní špuntová sluchátka AKG. Dále zde pak nalezneme i OTG redukci z USB-C na USB-A a klasickou redukci z Micro USB na USB-C.

Plno uživatelů z nějakého důvodu upřednostňují Samsung Galaxy S8+ před Note 8. Upřímně nechápeme proč. Pokud si do každé ruky vezmete jeden z uvedených telefonů, tak téměř nepoznáte rozdíl. Proč tedy rovnou nesáhnout po Note 8. Tedy alespoň pokud u vás nerozhoduje cena telefonu, ale velikost, která je opravdu téměř totožná.
Samsung Galaxy Note 8 v ruce působí velmi křehkým dojmem. Zpracován je ale na jedničku. Nikde nic neskřípe, nepřečnívá a výhled je velmi uhlazený. Aby nám telefon nevykluzoval z rukou, hned jsme ho oděli krytu Alcantra, který chrání celá záda a zároveň minimalizuje možnost vyklouznutí.

Rozložení prvků u Note 8

Na pravé straně nalezneme power button, který slouží k zapnutí telefonu nebo k jeho probuzení. Probuzení však muže provést i zatlačením na místo na displeji, kde je běžně home button, nebo taktéž pomocí tlačítka Bixby, které je umístěné na levé straně ve stejné výši jako power button.
Na levé straně nad Bixby tlačítkem nalezneme kolébku pro ovládání hlasitosti. Asistentku Bixby v ČR asi příliš nevyužijete, a tak budete pravděpodobně hledat možnost, jak tlačítko přemapovat. V systému můžete tlačítko pouze vypnout, proto pro přemapování doporučujeme aplikaci „Bixby Button Remapper„.
V horní části displeje pak nalezneme reproduktor pro hovory, notifikační diodu, 8MPx fotoaparát a světelný senzor. Na horní hraně poté nalezneme slot pro SIM a MicroSD, v případě dual SIM pak hybridní slot. Na zadní straně v horní části nalezneme 2x 12MPx fotoaparát (teleobjektiv a širokoúhlý objektiv) společně s čtečkou otisků prstů a přisvětlovací diodou.

Zprvu jsme nad umístěním čtečky otisků prstů nevěřícně kroutili hlavou, je totiž přímo vedle čočky, kterou tak pravděpodobně zapatláte. Snímač otisků prstů je však decentně zapuštěn do telefonu, a tak při používání ihned víte, kam sáhnout. Žádné čištění čočky se tedy nekonalo.
Na spodní části telefonu je pak umístěn napájecí USB-C konektor, 3,5mm jack konektor, reproduktor a slot pro S-Pen.
Umístění reproduktoru nám nepřijde jako příliš dobrá volba, protože jsme ho při držení na šířku skoro vždy zakryli rukou a museli jsme tak dělat přehmaty, nebo se omezit na držení pouze jednou rukou.

Nepřehlédnutelný displej

Celému telefonu samozřejmě dominuje „téměř infinity“ dvojitě zakřivený 6,9″ Super AMOLED displej s rozlišením Quad HD+ (2960 x 1440 px). Poprvé jsme byli opravdu unešení detaily i u čtení obyčejného PDF dokumentu, nemluvě o následném přehrávání videa.
Celkově jsme k displeji neměli za celou dobu využívání jedinou výtku. Dokonce i automatický jas zde funguje téměř na výbornou. V tmavých místnostech jsme sice několikrát museli jas manuálně ubrat, ale na přímém slunci byl vždy hned automaticky na plno. Co se vypalování displeje týče, s čímž mívá AMOLED často problém, tak jsme s žádným vypáleným obrazem nesetkali. Na to jsme ale Samsung Galaxy Note 8 používali příliš krátkou dobu a zároveň jsme měli nastavené automatické schovávání navigačního menu, které vypaluje obvykle jako první.

Na nabídky postranního displeje jsme si museli zvyknout. Určitě se jedná o velmi dobře přístupné rychlé menu aplikací či kontaktů, ale zvyku se jsme ze startu stejně první lezli do klasického menu, nebo si udělali rychlou volbu přímo na ploše. Po čase se však jedná o velmi praktické skryté menu.
Hned ze startu jsme však používali notifikace pomocí osvětlených okrajů, které vás upozorní, i když máte telefon displejem dolů. Škoda jen, že svítí pouze při příjmu notifikace. Pokud tedy zrovna na telefon nekoukáte, tak toto upozornění snadno přehlédnete. K tomu však již slouží notifikační dioda, která v určitém intervalu bliká do doby, kdy si danou notifikaci přečtete.

Bez S-Pen již ani krok

Hlavním důvodem pro koupi Samsung Galaxy Note 8 oproti klasickému Galaxy S8 či S8+ je bezpochyby stylus S-Pen, který je elegantně schován přímo v těle telefonu. Zprvu jsme měli obavy, jak přívětivé bude jeho vyndávání. Obavy byly zbytečné, S-Pen je na konci totiž vybaven vyskakovací částí jako u klasické propisky, tudíž vyjede z telefonu téměř sama. Její používání je pak totožné jako u dříve recenzovaného tabletu Samsung Galaxy Tab 3. Jen je logicky o něco menší, aby se vešla do těla telefonu.
Pokud místo S-Pen začnete používat na delší dobu prsty, tak vás telefon sám upozorní, abyste S-Pen zastrčili zpět na své místo. Tím minimálně zamezíte nechtěnému ztracení S-Pen.

S-Pen není nutné nabíjet, ani o ni jakkoliv jinak pečovat. Dost často jsme se setkali se situací, kdy jsme drželi S-Pen v ruce jako propisku a jen tak jsme si pro uklidnění cvakali vyskakovacím koncem jako u běžné propisky.

Repro, Foto a jiné

Reproduktor po stránce výkonu musíme hodnotit kladně. Nikde nic nechrastí, hlasitost je víc než dostačující a podání je čisté. Pro poslech hudby však stejně budete převážně používat přiložená sluchátka AKG, která neurazí ani audiofily.
Samotné umístění reproduktoru je však trochu nešťastné, ale pokud telefon používáte na ležato, třeba při přehrávání videa. Budete tak vždy dávat pozor, abyste reproduktor nezakryli. Velmi bychom ocenili „front facing“ stereo reproduktory, které jsou však dle dostupných informací již chystané u Samsung Galaxy S9.

Fotografování s vlajkovými loďmi od Samsungu byla vždy zábava a u Samsung Galaxy Note 8 tomu není jinak. Fotografický nadšenci budou sice tvrdit, že jsou fotky přepálené a tak podobně. Většině dotázaným běžným uživatelům se však fotky ze Samsung Galaxy Note 8 jeví jako velmi živé s pěkným barevným podáním.
Pokud byste chtěli dosáhnout realistické fotografie, pak vám nic nebrání použít různé filtry nebo upravit barevnou sytost. My ji však jako plno dalších běžných uživatelů neměnili a byli jsme víc než spokojeni. Hlavně pak s fotografiemi s rozložením přes celý displej.

Zabezpečení

K odemčení telefonu můžete u Samsung Galaxy Note 8 použít běžné gesto, číselné kód, otisk prstu nebo třeba Iris scanner, který odemkne telefon pomocí vaší oční sítnice.
Ačkoliv tato vychytávka funguje, má své mouchy ve špatně osvětlených situacích. Pokud tedy nemáte nastavené dostatečně světlé pozadí, díky kterému vás displej telefonu při pokusu o odemčení dostatečně osvětlí, pak ve tmě pomocí očí budete telefon odemykat na více jak jeden pokus.
My jsme však ze staré školy a primárně jsme používali stejně otisk prstu a číselný kód. Ochuzeni jsme si opravdu nepřipadali, ačkoliv se nás několik uživatelů Galaxy S8 či S8+ nechápavě dotázalo, proč že to nepoužíváme Iris scanner.

Chod systému a základní parametry

O chod celého telefonu se stará osmijádrový procesor Exynos 8895 s taktem 4x 2,3GHz a 4x 1,7GHz v kombinaci s GPU Mali G71 MP20. Pro USA a Čínu je použit osmijádrový Qualcomm Snapdragon 835 s minimálně rozdílným taktem v kombinaci s GPU Adreno 540.
Pro vaše data je přichystána interní paměť ROM o velikosti 64 GB. Při prvním spuštění vám zbývá zhruba 52 GB. Paměť můžete rozšířit pomocí Micro SD karet až o velikosti 256 GB.

Na multitasking je připravena paměť RAM o velikosti 6 GB. Za dobu používání se nám ji nepovedlo naplno využít. Tedy alespoň při běžné práci a při spuštěné automatické optimalizaci telefonu, které dlouho nevyužívané procesy na pozadí ukončuje. Při opětovném spuštění je však spustí tam, kde jste skončili.
Za celou dobu používání jsme se nesetkali s žádným zásekem samotného telefonu. Pouze při testování Samsung DeX jsme se setkali s několika nekompatibilními aplikacemi, ale díky stále běžícímu prostředí jsme je mohli bez problému vypnout a pokračovat dále v práci. Žádný hard reset se tedy nekonal.

Vybuchující baterie se nekoná, ale …

Kapacita baterie se zastavila na 3 300 mAh. Trochu jsme se obávali, že to nebude dostatek energie pro telefon s 6,3″ Quad HD+ Super AMOLED displejem. Možná se Samsung bál nedostatků předchůdce, nebo jednoduše zjistil, že to stačí.
A ono to opravdu stačí na dva až tři dny běžného pracovního dne. Při častých hovorech, zprávách přes Messenger nebo WhatsApp se samozřejmě domu dobelháte s téměř vybitým telefon hned první den, ale s tím se musí počítat.
Pokud však budete denně používat telefon s dockovací stanicí Samsung DeX, pak můžete běžnou nabíječku klidně zahodit, protože ji stejně nepoužijete.
Ačkoliv se u Samsung Galaxy Note 8 neobjevili žádné problémy v podobě samovznětlivé baterie jako u Galaxy Note 7, nebo červený filtr jako u Galaxy S8 a S8+, tak na sebe nedokonalosti nenechali dlouho čekat a jeden problém se přeci jen objevil.

Po vybití těžítkem

Při našem testu se sice problém neobjevil, ale na internetu si již začali objevovat stížnosti uživatelů, že po úplném vybití telefonu nelze Samsung Galaxy Note 8 nabít, respektive jakkoliv oživit. Ach ta baterie, ta asi bude Samsungu již osudná. 
Sám Samsung bez jakéhokoliv dalšího prokazování uživatele odkázal na prodejce, kteří jim skrze reklamaci vydají telefony nové. Že by Samsung něco tušil.

Sami jsme vyzkoušeli testovaný Samsung Galaxy Note 8 poctivě vybít na 0%, několikrát znovu zapnout, aby se vybil opravdu úplně. Dostali jsme se tedy do fáze, kdy byl telefon vybit tak, že nereagoval na žádné spuštění. Po zapojení nabíječky se však okamžitě chytl a šel ihned zapnout. Chyba se tedy s největší pravděpodobností bude týkat jen určité várky, nebo jen určitého trhu, na kterém Samsung působí.
Vybíjeli jsme poctivým testováním náročnějších her a s radostí můžeme oznámit, že se Samsung Galaxy Note 8 téměř nezahřál. Samozřejmě byl teplejší než když leží na stole nebo na něm píšete pouze SMS, ale zhruba po 3,5 hraní v kuse byla teplota stále stejná, nikterak nepříjemná.

Závěrečné zhodnocení a povinná výbava

S cenovkou pohybující se okolo 24 000 Kč přiznáváme, že Samsung Galaxy Note 8 není opravdu pro každého, a pokud hledáte telefon jen na SMS a volání, pak určitě bez okolků sáhněte po něčem levnějším.

Na druhou stranu, pokud s telefonem zakoupíte i dockovací stanici Samsung DeX nějakou bezdrátovou bluetooth klávesnici, tak s telefonem zároveň získáte téměř plnohodnotný PC. K dockovací stanici lze samozřejmě připojit i klasická drátová klávesnice, na cestách jsme však používali například bluetooth klávesnici „X-Folding Touch Pro„.

Při testování jsme notebook zapínali opravdu jen v době, kdy jsme neměli k čemu dockovací stanici připojit. Pokud si tedy Samsung všimne konceptu Samsung DeX Book, pak získáte jedno zařízení pro všechny vaše potřeby.

Zda je pro vás takový komplet využitelný, je však na každém z vás. Avšak i samotný telefon v kombinaci S-Pen je velkým konkurentem Samsung Galaxy S8+, kde dle našeho názoru Samsung zbytečně parazituje na vlastním písečku.

Zdroje: 1, 2, vlastní