Dell S2721DGFA gaming s nano IPS panelem bez zakřivení

Po recenzích zakřivených monitorů, nebo herního velikána Alienware AW3821DW, zde máme Dell S2721DGFA. Jedná se úspěšného nástupce Dell Gaming S2721DGF. Dle dostupných informací se jedná o totožný monitor, který má pouze novější firmware kvůli novým EU regulacím ohledně štítků o spotřebě, jinak se jedná opravdu o identický monitor.

První dojmy a obsah balení

V balení nalezneme samozřejmě monitor s nohou a podstavcem. Mimo to v balení však nalezneme napájecí kabel, USB kabel pro propojení USB hubu s PC a nakonec taktéž HDMI a DP kabel.

Monitor na první pohled pusobí velmi solidním dojmem. Ovladácí prvky jsou totožné s Alienware AW3821DW, tedy jeden joystick button se čtyrmi dalšími tláčitky pod ním, vše umístěně na pravé zadní straně monitoru. Na spodní straně vpravo je pak k dispozici osamocený power button. Zádům poté dominuje modře osvětlená lišta. Logo Dell není nově „obyčejně“ stříbrné, ale v každém úhlu odraží jinou barvu. Stejně je na tom nápis Dell na přední spodní liště. Působí tedy duhovým dojmem.

Ačkoliv na první pohled vypadá design monitoru téměř bezrámečkový, po zapnutí zjistíte, že rámeček zasahuje shruba 1 cm do monitoru, což z našeho pohledu trochu kazí prvotní dojem. Samozřejmě to není nijak na škodu, pokud se však rozhodujete postavit si setup více moniorů právě z Dell S2721DGFA, tak je dobré to mít na paměti.

Základní parametry

Hlavní prvkem monitoru je bezpochyby 27″ nano IPS panel od LG. Ten nabídne QHD rozlišení 2560 x 1440 px s obnovovací frekvencí až 165 Hz. Frekvenci ocení jistě hráči spolu odezvou 1ms při nastavení extreme. Díky jasu 400 cd/m2 splňuje monitor minimální parametry pro HDR400.

Ze zadní strany monitoru máte možnost připojit 2x HDMI 2.0, 1x 1.4DP s spolu se dvěmi USB 3.0. Nechybí ani 3,5mm výstup pro reproduktory a USB připojení do PC. Pod přední lištou na levé straně pak máte k dispozici další dvě USB 3.0 spolu s 3,5mm výstupem pro sluchátka.

Jedná se o velmi vybavený monitor, kterému chybí snad jen vestavěný reproduktor a v dnešní době tak oblíbené zahnutí. I přes to se však jedná o velmi obstojný herní i pracovní monitor s vynikajícím poměrem cena vs výkon. Jako ideální adept na herní monitor zde samozřejmě nechybí podpora nVidia G-Sync a AMD FreeSync Premium Pro.

Dojmy z používání Dell S2721DGFA

Z hlediska používání monitoru si všeobecně nemáme moc na co stěžovat. Nastavení je jednoduché a intuitivní, jako u všech monitorů od společnosti Dell. HDR je z našeho pohledu použitelné převážně jen při filmech, nebo FPS hrách, kde potřebujete vytáhnout temná místa. Samozřejmě záleží na vašich preferencích. Nám vyhovuje podání černé jako černé a ne šedé. Chápeme ale, že v některých případech vytažení černé uživatelé vítají. Aby HDR fungovalo jak má, muselo by se jednat o certifikaci HDR 1000, což je ale úplně jiná kategorie.

Opět přikládáme i recenzi videopohledem.

V menu monitoru mimo předvolených profilů nastavit i vlastní custom profily, u těch nám ale chyběla možnost nastavení jasu, který se nastavuje vždy samostaně. Naštěstí je nastavení jasu k dispozici již v defaultním nastavení přes funkční tlačítko a tak není problém si ho ve večerních hodinách snadno snížit například spolu s přednastaveným profilem Comfort View.

Další z možných výtek směřuje k USB portům. Z nějakého důvodu se nám několikrát stalo, že připojené periferie přestali fungovat. Posléze jsme si ale všimli, že je nutné nastavit v menu monitoru, aby USB zůstali zaplé i ve „standby“ modu. Poté nám již jen jednou vypadl připojený ovladač a od té doby bylo po problému. Jednoduše si to sedlo. Je ale také možné, že to bylo způsobeno i tím, že jsme při testu připojovali více zařízení a tak si vše vždy muselo sednout. Dva porty navíc nabízejí i možnost nabíjení, tak že je možné, že jsme měli připojeno více zařízení s vyšším odběrem.

Závěrečná doporučení

Monitor Dell S2721DGFA Gaming můžeme vřele doporučit všem uživatelů, kteří hledají primárně herní monitor, který však navíc splňuje i požadavky na výborné pracovní „zobrazovadlo“. Díky 27″ QHD IPS a 165Hz s 1ms je běžná cena okolo 12 000 Kč z našeho pohledu víc než opodstatněná. Pokud však trochu zapátráte po internetu, budete schopni monitor sehat do 10 000 Kč.

Jestli při tom najdete monitor s označením Dell S2721DGF, můžete klidně koupit právě ten. Jedná se totiž o totožný monitor se starším firmwarem, který dle dostupných informací jen vyšší nároky na spotřebu, protože v defautlním nastavení více svítí. Nový firmware toto defaultní nastavení mění, aby splňoval nová EU nařízení. Vše si pak ale můžete nastavit ručně a dostanete se na stejné hodnoty.

Za zapůjčení monitoru Dell S2721DGFA děkujeme společnosti Dell Technologies.

Zdroje: 1