Logitech MX Master 2S s klávesnicí K780 sedne i na váš stůl

Po dříve testované klávesnici Logitech Craft v kombinaci s MX Ergo se nám do rukou dostala velmi obdobná varianta v podobě Logitech MX Master 2S a K780 Multi-Device. U klávesnice můžeme již nyní s klidným svědomím říci, že se jedná o levnější alternativu Logitech Craft. MX Master 2S a MX Ergo moc porovnat nelze, jedná se o dost odlišná zařízení. Obě jsou ale velmi příjemná a ergonomická.

Logitech MX Master 2S

MX Master 2S sdílí s MX Ergo do jisté míry ergonomickou stránku. Jedná se však již o klasického myšáka s jemným náklonem, který ale padne skvěle do ruky. Bohužel pro některým z kolegů v redakci přišla myška příliš lehká, ale to je otázka zvyku a vkusu. Pro hraní her bychom však MX Master 2S pravděpodobně nedoporučili. Nabíjení probíhá opět pomocí přiloženého micro usb kabelu. Ten ale pravděpodobně bude dost často hledat, protože jsme MX Master 2S nabíjeli pouze dvakrát. Poprvé, když dorazil do redakce a po druhé někdy mezi 5 – 6 měsícem. Jediné, co bychom snad mohli vytknout, je absence verze pro leváky. Narazili jsme ne na jedno fórum, kde by MX Master 2S pro leváky uvítali.

Rozmístění funkčních tlačítek

Tlačítka jsou rozmístěna velmi intuitivně, až jsme si jednoho málem vůbec nevšimli. Klasika pravé, levé plus zamačkávací srolovací kolečko.

Nad kolečkem nesmí chybět tlačítko pro pomalé otáčení kolečka s odezvou a plynulé otáčení pro delší srolování. Zde jsme se jen pozastavili na tím, že při pomalém otáčení, pokud kolečko roztočíte rychle, tak se samo přepne do druhého režimu, dokud ho nezastavíte. Je to vlastně logické, ale nějak jsme tomu nepřišli na chuť. Buď to chceme odezvu nebo ne a nic mezi. Ale jak říkáme, při prohlížení delší dokumentů tak nemusíte přepínat a stačí jen rychle roztočit.
Na levé prohnuté straně pro palec pak naleznete dvě tlačítka nad sebou, a přitom za sebou. Jsou totiž téměř na stejném místě a pro jejich používání stačí zatlačit špičkou palce nebo polštářkem palce. Tato tlačítka budete pravděpodobně využívat pro „dopředu“ a „zpět“, případně pro ovládání hlasitosti. Ačkoliv pro hlasitost lze v klidu použít i druhé srolovací tlačítko, které se nachází před výše zmíněnými. My ho používalo pro posouvání se na stránkách zprava doleva a naopak. Ve větších dokumentech velmi užitečná funkce.

Poslední tlačítko, které jsme málem neobjevili se nachází na spodní liště pod palcem, které je rafinovaně schované pod gumovým gripem s „diamantovým“ vzhledem. Dané tlačítko bylo primárně nastavené na shození všeho do lišt a opětovné otevření. Taktéž šla namapovat zkratka alt+tab a následní přepínání. Tlačítko jsme využívali docela často. Nevíme, zda z důvodu, že je tak praktické nebo jen kvůli tomu, že jsme měli takovou radost, když jsme ho objevili. Ze spodní strany pak nechybělo tlačítko pro přepínání mezi až třemi zařízeními. Zde bychom uvítali tlačítko lépe přístupné, abychom nemuseli myš vždy pro přepnutí zvednout ze stolu.
Samotné připojení pak probíhá pomocí unifying receiveru nebo bluetooth.

Logitech K780 Multi-Device

Oproti Craftu je Logitech K780 Multi-Device o poznání lehčí, chybí zde podsvícení a již není nabíjecí, ale přímo na dvě AAA baterie. Podsvícení může někomu chybět, váha nijak neovlivnila bytelnost, a baterie jsou spíš plusem nežli mínusem. Na druhou stranu ani v jednom případě bez energie nezůstanete, buď to případě Craftu zapojíte kabel nebo v případě K780 vyměníte baterie a jedete dál. Obdobně jako u Craftu jsme ani u K780 moc nedosáhli úplného vybití baterií, a to ani po 6 měsících. Baterie jsme použili obyčejné nenabíjecí.

K780 má velice obdobné klávesy jako Logitech Craft, ačkoliv to na první pohled nemusí být úplně zřetelné. Craft měl sice klávesy čtvercového vzhledu, ale uvnitř byly kulaté promáčkliny. K780 má klávesy sice kulaté, ale stejně tak i promáčkliny, tudíž je pocit při psaní téměř identický, v některých případech možná i lepší. co se rozložení týče, vytknuli bychom pouze menší šipky a „delete“ umístěný až v horní řadě. Obdobně jako u Craftu nelze měnit sklon klávesnice, díky čemuž ale drží K780 na stole jako přibitá.

Na pravém boku klávesnice nalezneme přepínač ON/OFF. Vedle „ESC“ pak nalezneme tři přepínací tlačítka pro přepínaní mezi zařízeními. Na vrchu klávesnice pak navíc po celé délce nalezneme kolíbku pro telefony či tablety v podstatě libovolných rozměrů. Zařízení se krásně zapřou a pak se stačí s klávesnicí pouze připojit pomocí bluetooth, které Logitech K780 také nepostrádá. K počítači můžete samozřejmě využít unifying receiver, který naleznete již balení.

Opět nechybí podpora Logitech Flow

Pomocí softwaru Logitech Flow vyžijete plný potenciál obou zařízení pro co nejefektivnější práci na více počítačích. Přejíždějte kurzorem myši až mezi třemi počítači a dokonce kopírujte/vkládejte text obrázky a soubory z jednoho do druhého. Aplikace Logitech Flow je dostupná pro více zařízení z nové řady Logitech. Více informací o tom, jak jsme Logitech Flow vyžívali si můžete přečíst v předchozí recenzi „Logitech Craft a MX Ergo je kombinace s puncem elegance“.

Závěrem obsah balení a cena

V případě klávesnice Logitech K780 Multi-Device můžete očekávat samotnou klávesnici s logitech unifying receiver a dvě baterie AAA. Doporučená cena dle Logitech je pak 2 999 Kč, což je stále méně, než v případě Craftu.

U myšáka Logitech MX Master 2S nalezneme kromě myši a unifying receiver také ještě kabel „MicroUSB to USB Type-A“ pro nabíjení, případně pro pevné připojení k PC, pokud upřednostňujete drátové připojení. Cena je pak stejná jako u MX Ergo, tedy 2 999 Kč. Oproti MX Ergo s MX Master 2S tedy nijak neušetříte, v obou případech se ale jedná o top ergonomické modely od Logitech. Každý je ale určen někomu jinému, proto zde cena zůstala neměnná.

Zdroje: 1, 2 vlastní