Kronaby jsou hybridní smartwatch, které nerozeznáte od klasických hodinek

Kronaby je švédská firma, která se momentálně zabývá výrobou velmi kvalitních hybridních smartwatch, které na první pohled nerozeznáte od těch klasických. Upřímně, nerozeznáte je ani po bližším prozkoumání. V redakci jsme měli k dispozici černé 43mm Kronaby Apex a stříbrné 41mm Kronaby Sekel. Obě varianty v ocelovém provedení.

Již při vybalování nám bylo jasné, že dorazil úplně jiný typ smartwatch. Hodinky Kronaby jsou totiž balené v dřevěné krabičce, ve které byste hledali švýcarské hodinky. Vnitřní polstrování je vyvedeno z velmi vkusné jemné „pytloviny“.

První dojmy a proces párování

Jak jsme již zmínili, hodinky opravdu nerozeznáte od klasických. Jen se budete divit, proč se při stisknutí středového tlačítka roztočí ciferníky. Pokud ale víte, že se jedná je hybridní smartwatch, pak již budete mít jistě v ruce telefon. Samozřejmě se jedná o proces párování. Do telefonu s androidem stačí nainstalovat oficiální aplikaci Kronaby, která vás již procesem párování provede v několika snadných krocích. Aplikace je samozřejmě dostupná i pro iOS. U iOS jsme však narazili na problém s nutností registrace. U androidu stačilo použít Google účet, který máte nastavený pro Google Play.

Po spárování začnou Kronaby fungovat jako běžné hodinky. Než však hodinky spárujete s některým zařízením, tak jednoduše nefungují a chtějí se spárovat. Jakmile je ale jednou spárujete, pak fungují již i bez připojeného telefonu. Nemusíte se tedy bát, že při vypnutí bluetooth nebo přílišného vzdálení se přestanou hodinky fungovat. Jen vám na Kronaby v danou chvíli nebudou chodit notifikace.
Hodinku je nutné párovat přímo přes aplikaci. Pokud se vám náhodou povede první hodinky spárovat přes bluetooth a až poté pustíte aplikaci, tak hodinky aplikace bere jako již spárované s jiným zařízením. Nejedná se o žádnou chybu, protože na obdobný proces narazíte téměř u všech chytrých zařízení, které využívají vlastní aplikaci a ne pouze bluetooth.

Po úspěšném spárování vás čeká ještě kalibrace ručiček, která je jak ze sci-fi filmu. Pohybujete prstem po displeji a na hodinkách se hýbe ručička. Kalibrovat jsme zhruba první týden testování museli každé tři dny. Vždy jsme měli odchylku minutu dvě. Po týdnu si však ručičky sedli a kalibrace nebyla potřeba.

Notifikace a chytré funkce

Teď se ale podíváme na to důležité, což jsou u smartwatch notifikace a chytré funkce. Ty jsou na hodinkách vyřešeny dost přehledně a nastavení v aplikaci je velmi intuitivní. Pro notifikace máte v aplikaci tři možnosti vibrací – jedna, dvě nebo tři. Stejně tak s sebou vibrace nese i viditelné zobrazení na ciferníku. Nehledejte zde ale žádný displej. Například když vám přijde zpráva, hodinky třikrát zavibrují a ručičku na ciferníku přejedou na jedničku. Přijde vám email, hodinky zavibrují jednou a ručičky přejedou na šestku.

V aplikace lze vše přehledně nastavit. Vzhledem k tomu, že je zde možnost notifikaci rozlišit jen třemi způsoby, tak není možné odlišit více příchozích notifikací, nežli právě tři. Na každou z vibrací lze však nastavit notifikaci až ze čtyř aplikací. Mi tak měli na jednom všechny messengery, na druhém volání a zprávy a na třetím zbytek. Koncept Kronaby však spočívá v tom, abyste nebyly rušeni zbytečně kvůli každé blbosti, proto si lze bohatě vystačit i s pouhým upozorněním na volání, SMS a mail.
Ani tlačítka zde nezůstala hloupá. Při podržení prostředního tlačítka spustíte funkci hledat najít telefon. Pro krátké zmáčknutí lze nastavit vlastní funkce. Zkoušeli jsme například foto spoušť, stopky, ukaž datum nebo ovládání hudby. Jedná se pouze o výčet za nás nepoužívanějších funkcí. Díky možnosti doinstalovaní různých aplikací pomocí aplikace Kronaby si dokážeme představit, že si stisknutím tlačítka na hodinkách Kronaby objednáte taxi.

Například stopky se nezobrazují na spodním ciferníku, jak byste asi čekali, ale ručičky se navzájem překryjí a odpočet začíná. Obdobně tomu je u zobrazení data, ručičky se překryjí a najedou na číslo, které definuje dnešní datum. Spodní ciferník tak slouží například jako zobrazovač druhého času, nebo jako procentuální zobrazení splnění vašeho denního plánu ušlých kroků. Ano, ačkoliv měřič srdečního tepu chybí, krokoměr zde naleznete. Ten navíc díky vestavěné paměti funguje i bez připojeného telefonu. Nechybí ani sledování vaší spánkové „aktivity“.

Zpracování Kronaby a výdrž baterie

Ačkoliv hodinky Kronaby nepostrádají snad žádnou funkci, kterou byste denně na chytrých hodinkách postrádali, tak se mohou pochlubit neuvěřitelnou výdrží na jedno „nabití“. Dle výrobce je výdrž baterie až 2 roky v závislosti na použití. Hodinky tedy vůbec nenabíjíte. Až se Kronaby vybijí, jednoduše zajdete k hodináři, který vám baterku vymění. Není od věci si po výměně rovnou nechat zkontrolovat voděodolnost, která je 10ATM. S hodinkami Kronaby se tedy nemusíte bát ani do bazénu.

Jak již bylo řečeno, hybridní hodinky Kronaby nerozeznáte od klasický hodinek a tomu odpovídá i kvalita zpracování. Ze startu jsme byli trochu skeptičtí ke zpracování strojku kvůli časté kalibraci. Ta si ale po týdnu sedla, tudíž se asi jednalo opravdu o úplně první spuštění hodinek. Pokud si půjdete koupit klasické švýcarské hodinky, pak se tedy dle našeho názoru bude o stejnou prvotřídní práci po stránce zvolených materiálů. Nejsme hodináři a tak nemůže a ani nechceme porovnávat kvalitu strojku, jeho přesnost a životnost. Za dobu redakčního testu však po prvním kalibrovacím týdnu již k žádným odchylkám nedošlo.

Závěrečné zhodnocení

Hodinky Kronaby tak můžeme vřele doporučit všem uživatelům, kteří stále marně hledají kompromis mezi luxusními klasickými hodinkami a těmi chytrými. Díky širokému portfoliu si určitě vybere každý. K dispozici máte na výběr od velikostí ciferníku 38mm až po 43mm. Provedení pouzdra je vždy ocelové. Řemínky mohou být jak ocelové, tak kožené, látkové nebo třeba sportovní gumové.

Je těžké popsat rozdíly mezi variantami Apex, Sekel, Nord a Carat, ale dle našeho názoru bychom řadu Sekel brali jako pánské elegantní. Apex v nás evokují sportovní potažmo outdoorový styl hodinek. Nord by se dal brát jako unisex, kdežto Carat bude ryze dámská řada hodinek Kronaby. V každé z uvedených řad můžete vybírat z různých velikostí ciferníků a kombinovat je s řemínky dle vašeho vkusu.

Hodinky Kronaby jsou k dispozici v rozmezí 9 000 – 16 000 Kč. Pokud ale vychytáte nějakou akci, pak třeba Kronaby Sekel 38mm můžete sehnat již za 6 000 Kč, jak tomu bylo například na Black Friday u Alzy.

Za hodinky Kronaby Apex 43mm a Kronaby Sekel 41mm děkujeme společnosti Kronaby.

Soutěž

Díky společnosti Kronaby vám s radostí oznamujeme, že i dnešní recenzované hodinky Kronaby Apex 43mm a Kronaby Sekel 41mm můžete vyhrát v naší soutěži, která trvá do 30.6.2018.

Zdroje: 1, vlastní