Měli jsme tu možnost vyzkoušet celou sadu herního příslušenství od ROG spadající pod ASUS. Již v první chvíli nám bylo jasné, že k nám do redakce dorazilo profesionální herní náčiní, se kterým se mohou prezentovat i ti nejlepší. Opravdu se není za co stydět, spíše naopak.
Po vybalení jsme měli k dispozici snad vše, co může k PC připojit, tedy vyjma monitoru. Do redakce nám totiž dorazil komplet v podobě sluchátek ROG Delta s RGB, klávesnice ROG Strix Scope TKL Deluxe, herní myši nové generace ROG Impact II a podložky pod myš s bezdrátovým nabíjením ROG Balteus Qi.
Již nyní se vám můžeme s klidným svědomím svěřit, že se jednalo o opravdu příjemný pocit z hraní, když vám k tomu dopomáhají takto kvalitní herní periferie profesionálních hráčů.
I my se tak na chvíli cítili. Naštěstí vedle nás ale neseděl nikdo, kdo by objektivně posoudil, jaké úrovně „profesionálního“ hráče dosahujeme. Jestli vůbec nějaké že 🙂
Sluchátka ROG Delta
Největším překvapením pro nás byly právě sluchátka Delta. Takto pohodlná sluchátka jsme na hlavě už dlouho neměla. Když se nad tím zamyslíme, tak se jedná opravdu o nejpohodlnější sluchátka, která jsme měli na hlavě a potvrdili nám to i kolegové, kteří si sluchátka vyzkoušeli.
Nejedná se o nejlehčí sluchátka, ale díky flexibilnímu mostu sedí na hlavě jako přibité a téměř o nich nevíte. Mušle navíc obepínají celé ucho a jsou velmi pohodlné. Pokud by vám neseděli „kožené“, můžete je vyměnit za látkové, které jsou taktéž součástí balení. Hodí se například na letní poslech, kdy uvítáte větší vzdušnost oproti koženým náušníkům.
Jakmile si sluchátka nasadíte, tak vás nebude při hraní rušit žádný okolní ruch, jedná se totiž o sluchátka uzavřená, což většina hráčů jistě ocení.
Mezi další příjemné vlastnosti patří odnímatelný mikrofon, který lze díky jeho flexibilitě nastavit téměř do jakékoliv polohy. Pokud mikrofon aktuálně nevyužijete, stačí jej jednoduše odpojit. Připojení probíhá pomoc 3,5mm Jacka.
Na levé straně spolu s mikrofonem naleznete ještě neodnímatelný napájecí kabel, ovládání hlasitost a přepínací power button pro RGB podsvícení, které lze tedy i vypnout.
Připojení přes USB-C
Připojení sluchátek probíhá pouze pomocí USB-C, což je z našeho pohledu trochu škoda, ačkoliv chápeme úmysl výrobce. Díky tomu můžete sluchátka Delta připojit i mobilním zařízením bez nutnosti použití redukce. My se však v některých situacích setkali naopak s tím, že jsme museli použít redukci na klasické USB-A, abychom sluchátka mohli k zařízení vůbec připojit.
Co se kvality zvuku týče, zde nemáme po stránce herních sluchátek opravdu co vytknout. Ačkoliv jsme měli možnost srovnání se studiovými AKG K701, tak nám toto porovnání přišlo nevhodné, protože se jedná dost rozdílný segment.
Základní parametry a zhodnocení zvuku
ROG Delta nabídnou odpor 32 Ohm s rozsahem 20 Hz – 40000 Hz a citlivost -40 dB/mW při použití 50 mm měničů. V porovnání s AKG byly o něco tišší, což je ale způsobeno menším rozsahem. Oproti AKG však ke sluchátkům Delta nepotřebujete žádný zesilovač. Když vypustíme srovnání s AKG, pak jsou sluchátka naprosto bezchybná. Podání zvuku je velmi čisté i na nejvyšší úroveň hlasitosti. Basy nejsou v defaultním nastavení nijak předimenzované.
Pokud však upřednostňujete větší bassy, pak není problém si pohrát s nastavením pomocí ROG Armoury Crate, kde si ROG Delta každý jistě upraví k obrazu svému, a to jak po stránce zvuku, tak po stránce podsvícení. Navíc po nastavení ekvalizéru sluchátka dosahovala stejně uspokojivých výsledků jako studiová AKG K701.
Přeci jen malé srovnání
Rozdíl je tedy pouze v defaultním nastavení a výkonu, pokud často měníte zařízení, ke kterým sluchátka připojujete. Samozřejmě pokud byste připojili herní sluchátka s menším odporem a rozsahem k maximálně nabitému zesilovači, tak by pravděpodobně v porovnání se studiovými neobstála. Stejně tak AKG by nemusela obstát jako herní sluchátka, protože mají kvality v jiném segmentu.
Nemluvě o tom, že je ve většině případech díky 64 Ohm odporu budete muset hnát přes zesilovač, který nemusíte mít vždy po ruce. Takové srovnání ale není na pořadu dne, ještě ke všemu je to, jak srovnávat jablka a hrušky. Navíc hodnocení zvuku je ve finále velmi subjektivní, protože každému sedí něco jiného.
Doporučení
Sluchátka ROG Delta s RGB podsvícení a USB-C konektorem jsou k dostání za cenu 5 099 Kč (v době psaní článku v akci za 3 499 Kč). Pokud byste však uvítali spíše připojení pomocí 3,5mm Jacka a oželíte RGB podsvícení, pak si můžete koupit naprosto totožná ROG Delta Core za 2 499 Kč. Delta Core chybí pouze zmíněné RGB podsvícení a připojení pomocí USB-C. Z našeho pohledu se jedná o velkou konkurenci ve vlastních řadách, ale pokud jsou zákazníci ochotni připlatit za RGB a USB-C dalších 2 600 Kč, pak asi není důvod něco měnit. Za redakci bychom volili určitě ROG Delta Core. Ať už kvůli ceně, tak kvůli připojení pomocí klasického 3,5mm Jacka.
Klávesnice ROG Strix Scope TKL Deluxe
Dalším velkým hráčem na poli herních periferií je určitě profesionální herní klávesnice Strix Scope TKL Deluxe. Jedná se zhruba o 60% zmenšenou verzi původní ROG Strix Scope, která obsahuje i numerický blok.
Celkové zpracování klávesnice je výborné a velmi bytelné. Jakmile klávesnici umístíte na stůl, tak s ní díky spodním gripům jen tak nepohnete. ROG u Strix Scope TKL Deluxe nezapomněl ani na pacičky pro náklon klávesnice. Za pacičky dáváme palec nahoru, protože jsme se v poslední době u TKL klávesnic dost často setkali právě s chybějícími nožičkami pro náklon klávesnice.
V našem případě byla klávesnice vybavena spínači MX Cherry RGB Red, u kterých bychom i zůstali. Maximálně bychom vyzkoušeli ještě Red Silent, které by měli být ještě o něco tišší.
Klávesy pro menší prsty
Ze startu jsme byly z klávesnice nadšeni, tedy alespoň po herní stránce. Zde ani po testu nemáme co vytknout. Při používání klávesnice pro psaní jsme však narazili na občasné překliky, které byly s největší pravděpodobností způsobeny menšími klávesami, které jsou pro psaní ještě ke všemu dost blízko u sebe. Samozřejmě zde se jedná o preference každého z nás a co může být někomu na škodu, může u druhého být u druhého naopak přínosem. Například našim drahým polovičkám s menšími prsty klávesnice sedla podstatně lépe.
Kde však nemáme absolutně co vytknout je odnímatelná „kožená“ předložka. S pohodlnější opěrkou jsme se zatím nesetkali. Díky magnetickému uchycení v kombinaci s gripy, které jsou i zde, opěrka drží na svém místě a nikam vám neujíždí.
Vychytávky které potěší
Připojení klávesnice probíhá pomocí odnímatelného pleteného USB C to A kabelu. Kabel tak můžete využit například i pro nabíjení vašeho mobilního zařízení. Hlavní bonus je však ten, že kabel můžete kdykoliv vyměnit za kratší, delší, nebo nový, pokud ten stávající vypoví službu.
U ROG Strix Scope TKL Deluxe samozřejmě také nechybí RGB podsvícení, které je ovládané pro každou klávesu jednotlivě. Lze tedy volit jak z přednastavených efektů, nebo si klávesnici přizpůsobit zcela k obrazu svému.
Sdílené klávesy a funkce FN
Určitě potěší klávesy pro ovládání hlasitosti a hudby, které jsou sdruženy s řadou kláves „F“. Zde naleznete i unikátní klávesu „Stealth Key“, která po stisknutí shodí vše do lišty a vypne zvuk. Za nás se tato klávesa hodí víc do korporátní sféry než do herního segmentu. Nikdo vám ale nemůžete zakázat používat ROG Strix Scope TKL Deluxe i ve své kanceláři.
Obdobně je pak řešena i Macro klávesnice nebo zamknutí klávesnice Windows. Dané funkce jsou taktéž sdruženy pod jednou klávesou, ale oproti ovládání hudby a stealth key, je lze využít pouze v kombinaci s klávesou FN.
Cena a dostupnost v ČR
ROG Strix Scope TKL Deluxe je k dispozici za 4 199 Kč. Vybírat můžete z jak z klasických spínačů MX Cherry Red, Blue a Brown, tak i Speed Silver a Silent Red. Je tedy na zváženou, zda hledáte TKL klávesnicí, nebo jestli radši sáhnete po klasické ROG Strix Scope s numerickým blokem, která stojí o stovku méně, přesně tedy 4 099 Kč. ROG Strix Scope TKL Deluxe jsme navíc zatím nenašli v žádném z českých e-shopů, což se snad co nevidět změní.
Myš ROG Strix Impact II
Jedná se následníka velmi oblíbené ROG Impact I. Oproti původní verzi přibyla u ROG Strix Impact II dvě boční tlačítka a rozdělené podsvícení pro logo, kolečko a přední část myši. Strany myši jsou nyní již z větší části pogrypované, což zajistí lepší úchop Drobného vylepšení se dočkal i snímač, který nyní nabídne až 6200 DPI. Myšák je navíc pod určitým světlem do jisté míry průhledný, což vypadá velmi pěkně.
Díky bočním tlačítkům na levé straně však ROG Strix Impact II přichází do jisté míry o univerzálnost. Původní model byl totiž určený jak pro praváky, tak pro leváky. Druhá generace je po stránce tvaru také univerzální, ale levou rukou již nebudete mít k dispozici boční tlačítka. Škoda že nejdou tlačítka přehodit i na druhou stranu, když už jsou zde uživatelky vyměnitelné spínače pro hlavní levé a pravé tlačítko myši.
Pocity z užívání
Pro všechny profesionální hráče je jistě klíčová vlastnost citlivost myši, tedy DPI. Při změně DPI pomocí prostředního tlačítka vždy myš blikne barvou, pod kterou jste si DPI nastavili. Vždy tedy víte, jaké DPI máte nastavené ještě dříve, než myší vůbec hýbnete.
Stisk hlavních tlačítek nám přišel o něco hlasitější než u obyčejných myší. Upřednostňujeme myši tišší, ale to je samozřejmě věc názoru. Na druhou vždy poznáte, kdy jste tlačítko opravdu stiskli, a navíc máte možnost tlačítka uživatelsky přívětivě vyměnit za ta, která vám lépe vyhovují.
Rozložení a úchop
K umístění a stisku bočních tlačítek nemáme co vytknout. Umístění sedí přesně na ovládání palcem. Nesetkali jsme se s náhodným kliknutím nebo přehmatem, což bereme jako velké pozitivum. Boční tlačítka jsou u některých bohužel spíš na obtíž než k užitku. U ROG Strix Impact II tomu tak ale naštěstí není a je radost boční tlačítka používat i jako akční často používaná tlačítka ve hře, protože si jsme při jejich stisknutí opravdu jisti.
Co se úchopu týče, zde opět nemáme vesměs co vytknout. Grypy po obou stranách napomáhají pevnějšímu úchopu. Škoda jen, že zde nejsou i prohlubně. To by pak ale myš přišla o univerzálnost pro používání pravou i levou rukou. S prohlubněmi lze navíc sáhnout například po ROG Gladius II, který se s cenou 1 999 Kč nachází v obdobné cenové kategorii. Gladius II je navíc dostupný i v bezdrátové verzi.
Cena a dostupnost v ČR
ROG Strix Impact II je k dostání za doporučenou cenu pro český trh 1 299 Kč. Bohužel jeho dostupnost je zatím minimální. Pravděpodobně se zatím doprodává první generace, která vás přijde na 1 399 Kč. Uvidíme, zda se ceny nějak výrazně změní, až bude Strix Impact II dostupná i v českých e-shopech.
Podložka ROG Balteus Qi
Do teď jsme si mysleli, že podložku typu ROG Balteus Qi nijak výrazně nepotřebujeme, tedy alespoň do doby, než nám přistála na stole. V první chvíli nám spíš zabírala místo. Po jednom dni používání se však stala nedílnou součástí našeho herního „setupu“.
Díky RGB máte plochu nádherně podsvícenou. Místo určené pro myš je díky podložce ihned definované a vždy volné pro pohyb. U Qi verze navíc získáte přímo určené místo, kam budete odkládat svůj telefon. Nechcete se přeci ochudit o možnost dobíjet své zařízení pohodlně díky bezdrátovému nabíjení.
Připojení
ROG Balteus Qi je k PC připojený pomoc dvou USB-A kabelů. Jeden slouží pro připojení samotné podložky, druhý je určený pro USB průchodku, která je umístěna na vršku podložky pro pohodlné připojení myši.
Bezdrátové nabíjení
Ke Qi verzi podložky Balteus je ještě nutné připojit mikro USB kabel s napájecím adaptérem kvůli bezdrátovému nabíjení. Mikro USB kabel je součástí balení, napájecí adaptér musíte ale použít vlastní. Kabel lze samozřejmě připojit i PC, ale pro zajištění rychlejšího nabíjení je lepší použít 5W externí adaptér. My používali klasickou 2,1A nabíječku a Galaxy S9+ jsme ze 40% na 100% nabili zhruba za hodinu. Z 0 na 100% trvalo nabíjení cca 1h 30min, což je na bezdrátové nabíjení výborný výsledek.
ROG Balteus Qi můžete samozřejmě k PC klidně připojit pouze jedním USB určeným pro podložku, ale proč se omezovat pouze na podsvícení, když toho Balteus nabízí daleko víc.
Zpracování
Ani po stránce zpracování ROG Balteus Qi nikde nezaostává. Vrchní část je z hrubšího matného plastu, kde se bude vaše myš cítit jako doma. Spodek je pak celý pogumovaný se vzorováním ROG. Díky spodnímu pogumování po umístění podložky na stůl s ní již nehnete. A to jako že vážně, pro přesun podložky ji budete muset nadzvednou. Díky této podložce tedy můžete dát sbohem neustále se odsouvajícím podložkám.
V levé horní části podložky pak nalezneme všechna připojení včetně ovládacího tlačítko, které si můžete nakonfigurovat dle vlastního uvážení. Tlačítko může sloužit například pro změnu intenzity podsvícení, nebo změnu efektu podsvícení.
Cena a dostupnost
Podložka ROG Balteus Qi ke k dostání za 2 799 Kč. Pokud byste se spokojili s verzí bez bezdrátového nabíjení, pak vás ROG Balteus vyjde na přijatelnějších 1 999 Kč. Za nás se ale vyplatí verze s bezdrátovým nabíjením. Rozdíl v ceně byste s největší pravděpodobností stejně zaplatili za samostatnou bezdrátovou nabíječku. Pokud ale nevlastníte zařízení, které bezdrátové nabíjení podporuje, pak je samozřejmě volba jasná.
ROG Armoury Crate a Aura Sync
Všechny výše zmíněné herní periferie lze pohodlně konfigurovat přes aplikaci ROG Armoury Crate. Ta aktuálně nahrazuje již i původně samostatnou aplikaci Aura Sync. Všechny zmíněné periferie podporují RGB Aura Sync, tak že lze podsvícení nádherně synchronizovat.
V našem případě jsme ale nakonec stejně skončili u jednobarevného podsvícení.
ROG Armoury Crate doporučujeme stahovat přímo na stránkách výrobce, vždy pod konkrétním produktem. Jako příklad uvádíme stránku podpory k recenzované klávesnici Strix Scope TKL Deluxe.
Něco málo závěrem
V průběhu testování herních periferií od ROG jsme se u žádného z nich nesetkali s žádnou chybou či problémem. Pokud se chcete alespoň cítit jako profesionální gamer, pak je dané příslušenství snad povinností.
Je pravdou, že ceny nejsou nejnižší, ale v porovnání s konkurencí jsou stále podstatně příznivější. ROG tak stále potvrzuje, že je opravdovou „republikou hráčů“ (ROG – Republic Of Gamers).
Za zapůjčení herních periferií ROG děkujeme společnosti ASUS.