3D tiskem proti koronaviru, zapojit se můžete i VY!

Technologie 3D tisku se stává důležitým pomocníkem v boji proti nákaze novým typem koronaviru. Společnost HP Inc se svými globálními partnery pracuje na zjednodušení výroby potřebných pomůcek. Patří mezi ně i experti z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT. Spojeným úsilím na tiskárně z portfolia HP vyvinuli speciální typ respirátoru, jenž budou využívat zdravotníci při péči o nakažené pacienty.

Zájem o ochranné masky, které poskytují ochranu na úrovni třídy FFP3, již projevilo Ministerstvo zdravotnictví ČR. Do projektu se zapojuje i společnost HP Inc, která podniká kroky, aby mohla být zahájena výroba i v dalších státech.

Nedostatek respirátorů proti koronaviru řeší 3D tisk

Nedostatek lékařského materiálu je během nákazy novým typem koronaviru celosvětovým problémem. Výzkumníci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky nyní pomocí 3D tiskárny HP Jet Fusion 4200 vyvinuli řešení, které by tuto situaci mohlo zlepšit.

Tým odborníků z CIIRC ČVUT za pouhý týden vytvořil prototyp modelu s označením CIIRC RP95-3D. Ten prošel náročným testováním a získal certifikaci EN 140:1999 pro ochranné polomasky se stupněm bezpečnosti FFP3.

Na základě memoranda s Ministerstvem zdravotnictví ČR dodá CIIRC ČVUT ve spolupráci s dalšími partnery do konce tohoto týdne první várky respirátorů. Výrobní kapacita bude postupně navyšován. Dalším krokem je vývoj formy pro vstřikování materiálu, díky čemuž by se produkce jedné 3D tiskárny řádově zvýšila.

Zjednodušený respirátor, který vyvinuli v CIIRC ČVUT díky technologii Multi Jet Fusion a 3D tiskárně HP Jet Fusion 4200, potvrzuje rostoucí trend a důležitost 3D tisku v prototypech nebo rychlé aditivní výrobě v případě nečekaných situací,“ říká Erika Lindauerová, ředitelka HP Inc pro Českou republiku a Slovensko.

3D tisk však umožní zjednodušenou výrobu i dalších pomůcek, samozřejmě nejen pro zdravotníky. Příkladem může být otvírač dveří, který umožňuje jejich otevření bez použití dlaní. Společnost HP Inc nyní vynakládá velké úsilí, aby se v co nejkratší době zahájila výroba součástek pro další typy obličejových krytů a jiných pomůcek.

Zapojte se i VY! 3D návrhy již k dispozici

Společnost HP a její partneři zpřístupní na této webové stránce volně ke stažení ověřené návrhové soubory pro mnoho součástek. Tyto návrhy sami o sobě nevyžadují žádné komplexní sestavení.

Majitelé 3D tiskáren HP Jet Fusion 4200, kteří se chtějí zapojit do výroby respirátorů CIIRC RP95-3D, získají více informací na webu CIIRC ČVUT.

Globální síť výrobních partnerů HP se snaží zajistit, aby 3D tištěné díly byly k dispozici v jakémkoli regionu po celém světě

Mezi první ověřované a vyráběné pomůcky patří:

  • Respirátory (polomasky): Díly z technologie 3D tisku pro zjednodušený respirátor umožňují vyrobit robustní a méně složitou zdravotnickou pomůcku. Výhodou je rychlá výroba a montáž. Účinný respirátor pomocí technologie 3D tisku Multi Jet Fusion vyvinuli odborníci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při pražské ČVUT, kteří nyní ve spolupráci s HP pracují na rozšíření výroby i mimo ČR.
  • Otvírač dveří bez dotyku rukou:  Kliky dveří patří mezi nejvíce zamořené objekty v domech, nemocnicích, továrnách a domech pro seniory. Tato pomůcka umožňuje snadné a hygienické otevření loktem, aby se zabránilo šíření viru.
  • Úchyty masky: Mnoho nemocničních pracovníků musí nosit ochranné masky po dlouhou dobu. Speciální spona pomáhá zlepšit pohodlí a zmírňuje přidružené bolesti uší.
  • Obličejové kryty:  Obličejové štíty jsou jednou z nejdůležitějších osobních ochranných pomůcek. Společnost HP Inc očekává vydání ověřeného konstrukčního souboru a díly pro obličejový štít poté vstoupí do výroby.

Několik dalších výrobků je ve fázi testování a ověřování. Patří mezi ně i technologií 3D vytištěné díly pro masku s mechanickým vakem, která je určena k použití jako krátkodobá nouzová ventilace pacientů s COVID-19.

Zdroje: TZ, 1