Lenovo Yoga Slim 7 může být úspěšným konkurentem Dell XPS 13

Lenovo Yoga Slim 7 může být bez větší nadsázky ideální volbou mezi Dell XPS 13 a Dell XPS 15. Nabídne totiž obdobné rozměry jako Dell XPS 13 ale se 14″ displejem a dedikovanou grafickou kartou nVidia MX350 s 2GB pamětí. Navíc cena námi recenzovaného modelu v maximální výbavě nepřesáhne 30 000 Kč.

Ihned po vybalení jsme si nebyly zcela jisti, zda v ruce nedržíme notebook konkurenční společnosti Dell. Nebylo tomu tak a musíme Lenovu nechat, že tento kousek se jim opravdu povedl. Ačkoliv se dle našich prvních slov může zdát, že by snad Lenovo kopírovalo, tak tomu je trochu jinak. Lenovo Yoga Slim 7 jde z našeho pohledu totiž krapet jiným směrem, ačkoliv může mít s XPS mnohé společné, nejedná se napodobeninu v pravém slova smyslu. Pokud chcete udělat kompaktní přenosné zařízení, není moc možností kam zajít, aniž byste si nevzali něco tu a tam od konkurence.

První dojmy

Na první dobrou jsme si pod názvem yoga představovali konvertibilní zařízení 2v1, což se u Yoga Slim 7 ukázalo jako milná představa. Jedná se o „běžný“ 14″ notebook v možností vyklopení displeje do vodorovné polohy, překlopit však nejde. Mile nás překvapila konektorová výbava, která se vešla to těla tenkého 15,4mm.

Najdeme zde totiž jak USB-C s podporou Thunderboltu 3, tak dvě klasická USB 3.2 Type-A, plnohodnotné HDMI a kombinovaný jack pro sluchátka s mikrofonem. Nesmíme však zapomenout i na čtečku micro SD karet a power button, který je také umístěn na boku. Velmi slušná výbava na notebook s rozměry 321,6 x 15,4 x 208,18mm (ŠxVxH). Postrádali jsme snad jen možnost LAN připojení.

Z designových prvků pak musíme velmi pochválit provedení loga Lenovo, které vídáme u všech nových řad. Obdobně je na tom „úchyt“ uprostřed displeje pro otevírání laptopu, který nedrží linii rozbíjí přední linii a skrývá nápis „Yoga 7 Series“.

Zapínáme a jde se na věc

Po otevření víka na vás vykoukne téměř bezrámečkový antireflexní 14″ IPS FHD displej se svítivostí 300 nitů. V průběhu roku by měla být k dispozici i varianta se 4k rozlišením a svítivostí 500nitů. Na CES 2021 pak byl taktéž představen nástupce Lenovo Yoga Slim 7i PRO s OLED displejem s rozlišením 2880 x 1800px a 90 Hz.

Oproti konkurenci by mohla být svítivost o něco vyšší, ale proto vám dává Lenovo na výběr z různých displejů. Ve finále jsme ale jas ve večerních hodinách stejně tlumili. Na přímém slunci šla sice znát absence více nitů, ale notebook byl tak stále použitelný.

Na displeji pak nalezneme 720p webkameru spolu s Iris scanner určený pro odemykání pomocí Windows Hello. Nevěřili byste jak odemykání pomocí Windows Hello návykové. Při testování se nám nestalo, že by se notebook přes Windows Hello neodemkl, nebo nás hledal. Bylo tomu přesně naopak a kolikrát jsme ani nezaznamenali, že nás kamerka scanuje a už jsme byli ploše. U některých modelů Lenovo Yoga Slim 7 je taktéž možné odemykat notebook pomocí zabudované čtečky otisky prstů v power buttonu, který je umístěn na pravé boční straně notebooku.

Dolby audio

Pod displejem pak máme klasickou klávesnici bez numerického bloku, který se sem z rozumných důvodů nevešel. Po obou stranách klávesnice máme totiž umístěné 2W stereo reproduktory Dolby Audio (celkem tedy 2x 2W). Jedná se o velmi hlasité reproduktory, které však ani na maximální hlasitost nechrčí ani nijak jinak nezkreslují podání zvuku. Ačkoliv nejsou žádné reproduktory směřující dolů, tak nám nepřišlo, že bychom nějak znatelně postrádali basy.

Klávesnice a touchpad

Samotná klávesnice pak není 100% totožná s tou, kterou vídáme u ThinkPadů. Rozložením je prakticky totožné, tedy až na chybějící trackpoint. Jen stisk kláves nám nepřijde tak tuhý, respektive klávesy nekladou až takový odpor. I přes to se na klávesnici píše velmi pohodlně a celkově pocit ze psaní na této klávesnici přirovnáváme ke zkušenostem z nových ThinkPadů, nebo již zmíněného Dell XPS 13. V průběhu psaní jsme nenarazili na žádný flex, nerovnoměrně uchycenou klávesu ani jiný na první pohled zřetelný problém.

Klávesnice je samozřejmě podsvícená a při běžném pohledu na klávesnici nikde nic neprosvítá. Tím pádem vás světlo nikde nebije do očí. Při bočním pohledu diodky samozřejmě vidět jsou. Podsvícení má k dispozici dva režimy – slabý a silný. Nezaznamenali jsme však žádný rozdíl mezi těmito režimy a připadalo nám, že klávesnice svítí stále stejně, a to i v úplné tmě. Podsvícení je však za všech okolností, se kterými jsme se setkali, dostačující a není z našeho pohledu nutné jas zvyšovat či snižovat.

Díky absenci trackpointu se zde musíme spolehnout na touchpad. Ačkoliv by jeho rozměry mohli být o chlup větší, jak do šířky tak do výšky, tak jsme s ním neměli problém při denním používání. Nastavili jsem si pouze vyšší citlivost a rychlost ukazatele. Větší rozměry bychom uvítali spíše kvůli gestům nežli kvůli samotnému používání touchpadu. Povrch bude s největší pravděpodobností plastový, ale je tak vyhlazený, že po něm prst hezky klouže a nikde se nezadrhává.

Dostačující chlazení i při lehkém gamingu

Námi testované Lenovo Yoga Slim 7 mělo k dispozici procesor Intel 10. generace v podobě Intel Core i7-1065G7 Ice Lake v kombinaci s dedikovanou grafickou kartou nVidia GeForce MX350 s 2GB pamětí, které doprovázelo 16 GB DDR4 RAM a pro naše data byl připraven 512GB Nvme SSD disk. Není se tedy moc čemu divit, že nás napadlo vyzkoušet i nějaký ten lehký gaming. V průběhu obědové pauzy samozřejmě.

Ačkoliv se určitě nejedná primárně o herní zařízení, můžete se spolehnout, že vás s jistými kompromisy v podobě nižších detailů a nastavení nenechá ve štychu například ani hry typu Jedi Fallen Order, kterou jsme úspěšně rozjeli na velmi dobře hratelných 30 FPS. Do této doby jsme pořádně větráčky ani neslyšeli. Při hraní však jeli na maximum po celou dobu a ani tak se nejednalo o žádný nepříjemný hluk. Hru jsme zkoušeli zhruba hodinku a během testu jsme se nesetkali s žádným throtlingem, tak že si na Lenovo Yoga Slim 7 můžete opravdu i zahrát.

Ze spodu notebooku se vám naskytne pohled na dva větráky spojené heatpipe, zakryté spodním krytem s odvětráváním v horní klávesnice, samozřejmě ze spodní strany. Ačkoliv ne zespodu po celé délce umístění vyvýšený gumový gryp, tak bychom při hraní doporučili dohlédnout na to, abyste odvětrávání neudusili například dekou v posteli. Při běžném používání jsme větráky slyšeli jet jen zřídka, tak že kancelářskou práci do postele brát klidně můžete.

Ohromná výdrž baterie v kombinaci s rychlým nabíjením

Největší předností Lenovo Yoga Slim 7 je jeho bezkonkurenční výdrž na jedno nabití. Při běžné kancelářské práci, přehrávání hudby na YouTube a testu nějaké arkádky jsme se bez problému dostali na 12h baterie. Nutno podotknout, že jsme nijak neupravovali jas, hlasitost nebo nastavení režimu v možnostech napájení. Automatický režim Lenovo zde plní funkci na výbornou. Pokud zrovna hrajete nebo máte otevřených více oken, potažmo i ploch, najednou, tak sám upravuje výkon a informuje vás o zbývající kapacitě za dané situace. Pokud však poté přejdete do pracovního režimu, kde máte otevřené jedno dvě okna texťáku, tak vám výdrž stoupá spolu se sníženou spotřebou, kterou si koriguje samo Lenovo.

Pokud byste upravili jas, vyply podsvícení klávesnice a neměli hlasitost na max, pak si dokážeme představit, že se můžete dostat na výdrž přes 15h. Ve zkratce Lenovo Yoga Slim 7 bez problému přežije váš celý pracovní den. Pokud tedy nejste v zápřahu 24h denně. Pokud ano, tak vás upřímně litujeme.

Pokud vám však z nějakého důvodu přeci jen dojde šťáva, třeba když budete mít pauzy na hry o něco delší, tak se můžete spolehnout na ultrarychlé nabíjení. V balení máte k dispozici miniaturní 65W adaptér, díky kterému nabijete notebook z 0 na 100% do dvou hodin. Můžete však použít i 95W adaptér, díky kterému nabijete zařízení z 0 na 50% za 30 minut. S 50% z našeho pohledu přežijete běžný pracovní den bez her :). Při hraní se samozřejmě notebook vybíjí podstatně rychleji v závislosti na náročnosti daného titulu.

Závěrečné zhodnocení a doporučení

Z našeho pohledu se jedná o velmi dobrý poměr cena vs. výkon, hlavně pokud máte vyhlídnutý ultra přenosný notebook s ohromnou výdrží na baterii. V námi recenzované variantě vám navíce nebude chybět ani výkon na lehké hraní nebo střihání videí. Navíc pokud pod kapotou nepotřebujete až takový výkon, tak můžete zvolit slabší varianty a ušetřit tak téměř 10 000,- aniž byste přišli o hlavní výhody, mezi které neodmyslitelně patří kompaktní rozměry, výdrž baterie a komfortní klávesnice.

Jak jsme řekli již ze startu, jedná se podle nás o velmi obstojného konkurenta Dell XPS 13 (9300), který v obdobné, ne-li přímo totožné konfiguraci stojí o zhruba o 20 000 více. Oproti Dellu nabízí Lenovo Yoga Slim 7 o něco horší svítivost displeje, ale to jistě napraví chystaný OLED model, případně můžete zvolit 4k displej se svítivostí 500nitů (zde bohužel neznáme cenu). Dell pak nabízí o něco menší rozměry a bytelnější šasi. Je však na preferencích každého, zda si chce za dané věci připlácet rozdíl v ceně.

Lenovo Yoga Slim 7 taktéž v naší videorecenzi

Doporučená cena námi testované konfigurace Lenovo Yoga Slim 7 je 29 989Kč. Základní model s procesorem Intel Core i5 10. generace s integrovanou GPU a 8GB RAM je však dostupný již za 21 989 Kč, a to už je oproti XPSku sakra rozdíl, který za nás stírá rozdíl ve svítivosti displeje i bytelnější šasi a novou Yogu tak můžeme vřele doporučit.

Za zapůjčení notebooku Lenovo Yoga Slim 7 děkujeme společnosti Lenovo.

Zdroje: 1