ROG Zephyrus Duo až na tu cenu zaujme snad každého

Již nějakou dobu zde máme Asus Zenbook Pro Duo. Asus šel však o kus dál a představil nám a herního konkurenta ze stáje ROG, konkrétně pak ROG Zephyrus Duo s označením GX550. Jedná se o nepřímého nástupce původního zenbooku, který je však zabalen v těle Zephyra a nabídne již výklopný displej. Nemluvě od hardwarových specifikacích, se kterými se ale bohužel pojí i vyšší cena.

ROG Zephyrus DUO GX550 LXS SKU2 engineering sample

V první řadě bychom rádi podotkli, že se k nám dostal Zephyrus DUO GX550 v neprodejné variantě tzv. engineering sample, na kterém se dělají poslední testy, než jde notebook do prodeje. Většina věcí je totožná s prodejnými kusy, hlavně ty po stránce zpracovaní. Po hardwarové stránce však mohou být použity taktéž testovací verze CPU/GPU a jiné, tudíž nemusí být ještě 100% odladěné, jako u prodejních kusů.

Námi testovaná verze pak nejvíce odpovídá prodejnímu kousku Asus ROG Zephyrus Duo GX550LXS-HC060T Gunmetal Gray, který je osazený procesorem Intel Core i9 10980HK Comet Lake v kombinaci s grafickou kartou RTX 2080 Super Max-Q. Pro data je pak připravený 2TB nvme SSD disk s DDR4 RAM pamětí o kapacitě 32GB, kdy je 16GB napájeno přímo na desce a dalších 16GB je možné v případě potřeby vyměnit za 32GB modul. Displej máme 15.6″ IPS antireflexní s rozlišením 3840 × 2160. Hmotnost samotného notebooku činí 2,48 kg a je dodáván s předinstalovaným Windows 10 Home, pokud si předem nezvolíte jinak. My Zephyrus přeinstalovali na Windows 10 PRO a odaktualizovali na poslední verzi včetně všech komponent.

V dané konfiguraci se bavíme o doporučené ceně 123 000 Kč. Pokud však zvolíte 300Hz displej s RTX 2070 Super Max-Q a i7 10875H Comet Lake, pak se můžeme dostat na podstatně přijatelnějších 74 000 Kč.

První dojmy

Na první pohled si při otevření víka všimnete druhého dotykového displeje s rozlišením 3840 x 1100, ten se totiž automaticky zvedne v 13°. Pod tímto displejem se nachází chlazení pro veškerý výkonný hardware, který se zde nachází.

Vše je zabalené do to tenkého těla, na které jsme u řady ROG Zephyrus zvyklí. Nechybí ani „předsazená“ klávesnice v kombinaci s touchpadem umístěným na pravé straně. Touchpadu samozřejmě nechybí ani možnost přepnutí do numpadu. K předsazení klávesnici samozřejmě patří podpěra pod zápěstí. U ROG Zephyrus Duo již není kožená, ale gumová.

Ze startu nám přišla obyčejná, ale po chvilce používání jsme zjistili, že nádherně kopíruje tloušťku notebooku a tak máte opěrný bod ve správné výšce. Podložka je navíc poddajnější, než se na první pohled zdá.

V balení pak máme k dispozici ještě 240W napájecí adaptér, který potřeba hlavně kvůli dedikované GPU řady RTX Max-Q, tedy v závislosti na konfiguraci. V našem případě se stará o napájení RTX 2080 Super Max-Q.

4K 60Hz nebo FHD 300hz

Můžete samozřejmě vybírat z mnoha konfigurací, od kterých se bude odvíjet cena zařízení. Zásadním rozhodnutím dle našeho názoru však bude výběr displeje. Sekundární dotykový displej bude všude stejný, ale hlavní 15,6″ displej je ve dvou provedeních. Můžete si vybrat mezi 60Hz displejem s rozlišením 4k, nebo z našeho pohledu herním 300Hz displejem s FHD rozlišením.

Pokud si budete ROG Zephyrus Duo pořizovat primárně pro střih videa, pak bychom sáhli po 4k. Pokud chcete Zephyrus GX550 používat hlavně na hry, pak bychom bez většího přemýšlení zvolili 300Hz FHD. RTX 2080 Super Max-Q sice 4k rozlišení zvládne, ale ve většině případech okolo 30FPS nebo s nutností snížení detailů, tudíž je za nás pro hráče stále lepší FHD s vyšší obnovovací frekvencí.

K samotnému dotykovému displeji máme hned ze startu taktéž jednu výtku. Oproti hlavnímu displeji nemá antireflexní vrstvu, tudíž se na něm dost věcí odráží a musíte ho mít téměř neustále na maximální jas. Nemluvě pokud máte notebook přímo pod zdrojem světla. Problém by jistě vyřešila antireflexní vrstva, nebo možnost naklopit displej po větším úhlem, než pod tím, který je aktuálně pevně daný. Možná u další verze bude možné nastavit vlastní úhel.

Pro střih jako stvořený

Z našeho pohledu je ROG Zephyrus Duo GX550 primárně stvořen hlavně pro grafiky a střihače, kteří dokáží využít druhý displej naplno. Navigační lišta s videem a efekty si přímo říká o umístění na spodním dotykový displej.

Pro střih videa ve 4k rozlišení je pak připravený horní displej, kde nemusíte snižovat rozlišení. Navíc pro stři ve 4k máte připravené i HW specifikace, které jsou pro střih jako stvořené. Studio si však uděláte doma s klasickým PC a s cenou se tak dostanete na polovinu. Pokud jste však často na cestách, pak je ROG Zephyrus Duo vhodnou volbou pro vás. Nejedná se však o kompaktní zařízení, které si říká o přenášení, ale stále máte k dispozici dva displeje a výkon, který budete s PC a periferiemi přenášet jen těžko.

Po práci čas na zábavu

Ani po herní stránce vám výkon chybět určitě nebude. Nepočítejte ale s tím, že by Max-Q design utáhl to samé, co plnohodnotná RTX 2080 Super. Ve FHD si budete pískat, ve 4k počítejte s kompromisy buďto v podobě nižších FPS, nebo snížení detailů.

Ani v jednom případě se však nesetkáte s throttlingem. Teploty se drží u běžných titulů okolo 70-80°C. U náročnějších titulů je pak teploty šplhaly i k 90°C, ale to většinou při delším hraní a v teplejším prostředí (pohodlně na gauči kousek od krbu). Hlasitost větráků může být pro někoho již krapet vyšší, ale dá se na ni zvyknout i bez sluchátek. Ve většině případech budete při hraní mít stejně sluchátka, ale hluk větráků zvládnete i se zvukem z reproduktorů, které jsou u ROG Zephyrus Duo dostatečně výkonné.

HraRozlišeníÚroveň detailůFPS
Mafia Definitive Edition4kMAX30-45
FHDMAX60
Crysis Remastered Edition4kMAX s Ray tracing15-35
FHDMAX s Ray tracing50-60
Cyberpunk 20774kLOW-MID bez Ray tracing25-35
FHDMID bez Ray tracing75-90
Horizon Zero Dawn4kMAX30
FHDMAX60
Shadow of Tomb Raider4kMAX30
FHDMAX60-75

Při testování jsme nepoužívali DLSS ani adaptivní FPS, které snižuje úroveň detailů a zvyšuje tak FPS.
Tyto funkce ale lze samozřejmě použít pro dosažení plynulejších herních zážitků a vyšších FPS.

Při hraní musíte počítat s nutností připojeného napájení, bez kterého pojedete pouze na integrovanou grafickou kartu. Grafika RTX 2080 Super Max-Q totiž potřebuje trochu té šťávy, aby mohla podat odpovídající výkon.

Běžný pracovní den

ROG Zephyrus Duo bude jistě oblíbený díky své všestrannosti. Můžete na něm přehledně stříhat svá videa. Ve volném čase hrát hry a ve finále se hodí i na kancelářskou práci. S 90Wh baterií přežijete zhruba 5h bez nabíječky. Počítejte ale s úsporným režimem a vypnutým druhým displeje. Na časté přenášení to ale s váhou téměř 2,5 kg stejně moc není, tak že s největší pravděpodobností budete mít poblíž stále napájení.

S přiloženým 240W adaptérem pak nabijete na 80% zhruba za 35min, čímž jsme byly velmi mile překvapeni. Na levé straně spolu s napájecím konektorem naleznete pouze 3,5mm port pro sluchátka a extra pro mikrofon, což se v době videokonferencí může hodit.

Na pravé straně pak máme k dispozici 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A a 1x USB 3.2 Gen 2 typu C s podporou Thunderbolt 3. Bohužel nelze notebook pomocí tohoto portu dostatečně napájet, pro využití maximálního výkonu grafické karty bude vždy nutný 240W adaptér.

Na zadní straně pak máme k dispozici ještě HDMI 2.0b spolu s RJ45 LAN portem a 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A. Z konektivity vám tedy pro běžný pracovní den nic chybět nebude. Pokud budete notebook přes den využívat převážně na kancelářskou práci, pak si vystačíte i s napájením přes USB-C.

Problémy s Armoury Crate

Níže zmíněné komplikace všechny nastali až po přeinstalaci na Win10 PRO a aktualizaci na poslední možnou verzi. S největší pravděpodobností budou zmíněné problémy způsobeny právě engineering samplem v kombinaci se softwarem, který je určen již pro prodejní kusy.

Po čisté instalaci a aktualizacích jsme nainstalovali všechny potřebné drivery přes aplikaci MyAsus, která je dostupná ve Windows Storu. Primárně jsme instalovali hlavně drivery, kromě utility MyAsus a ScreenExpert OptimizedTool v kombinaci s ScreenExpert UWP. Pro obě utility naleznete odkazy právě v aplikaci MyAsus a slouží ke zprovoznění spodního displeje. Bez ScreenExpert vám bude spodní displej fungovat pouze jako touchpad.

V tomto stavu nám ROG Zephyrus Duo fungoval na 100%. Jakmile jsme však doinstalovali ROG Armoury Crate, tak se začali dít psí kusy. Přestal nám fungovat úsporný režim, ze kterého se notebook probouzel restartováním. V některých případech se dokonce samovolně restartoval. Nakonec jsme vyřešili tak, že jsme si nastavili vše potřebné a Armoury Crate odinstalovali.

Pro účely recenze jsme ale Armoury Crate po čase opět nainstalovali ve verzi 3.2.4.0, u které již k restartům nedochází, ale i tak aplikace sama o sobě nefunguje úplně na 100%. Ačkoliv se dané problémy nemusí dít u prodejních kousků, radši je zde zmiňujeme. Ve finále se totiž nejedná o problém notebooku jako takového, ale o problém softwarový v podobě aplikace Armoury Crate. Při dohledávání problému jsme na fórech narazili obdobné problémy, které byly taktéž způsobeny Armoury Crate. Pokud byste na obdobné problémy narazili, zkuste první odinstalovat Armoury Crate.

I ROG Zephyrus Duo GX550 může mít své mouchy a prostor ke zlepšení

Pokud pomineme problémy s Armoury Crate, které jsou softwarového rázu, pak zde máme výtku pouze k náklonu spodního displeje. Zde bychom uvítali větší náklon, nebo alespoň antireflexní vrstvu. Pokud sedíte pod lampou nebo přímým světlem, pak je na něm bohužel hůře vidět.

Chlazení je zde více než dostačující, problém ale nastane, pokud chcete notebook používat jako workstation připojený k dalším monitorům. Pokud totiž necháte ROG Zephyrus Duo zavřený a zapnutý, tak si zaděláváte na malér. Teď si představte, když se vám takto kvůli chybě s Armoury Crate restartuje zavřený v batohu. Jednoduše nic moc, snad se jednalo opravdu jen o chybu u našeho neprodejního kousku.

V neposlední řadě zde máme utilitu druhého displeje ScreenExpert UWP. Ta nabízí mnoho funkcí, mini aplikací a možnosti uzpůsobení a používání spodního displeje. Například možnost nastavit si jas spodního displeje bychom však uvítali i bez nutnosti instalace této utility. Dále zde máme možnost udělat si snapshoty otevřených oken a posléze si opět daná okna otevřít. Jistě by přišlo vhod mít možnost otevřít aplikace na více plochách. Pokud si totiž chcete otevřít původní rozložení na druhé ploše, pak se vám původní aplikace uzavřou.

Dle dostupných informací by měla být podpora těchto funkcí lépe kompatibilní s nacházejícími Windows, které již více počítají s ohebnými dotykovými displeji a duálními monitory v jednom zařízení.

Něco málo závěrem

Jak jsme již zmínili, jedná se z našeho pohledu opravdu o všestranného pomocníka. Otázkou však zůstává, zda je vhodný právě pro vás a zda se vám nevyplatí pořídit si více zařízení, jako například herní/střihací PC a k němu ultrabook na cesty. Pořizovací cena vás totiž vyjde zhruba na stejno, ale výkonnostně budete u PC někde jinde a s kompaktností u notebooku také.

Taktéž v naší videorecenzi na YouTube

Pokud však využijete oba displeje a na plno využijete takový výkon se dvěma displeji na cestách, pak stojí ROG Zephyrus Duo samozřejmě za povšimnutí. V závislosti na konfiguraci pak můžete vybírat v cenovém rozpětí 74 000 Kč – 123 000 Kč. Zde bychom s největší pravděpodobností zvolili právě radši FHD s 300Hz oproti 4k, nebo bychom počkali na nadcházející modely novými grafickými kartami.

Za zapůjčení ROG Zephyrus Duo GX550 děkujeme společnosti ASUS.

Zdroje: 1, 2, 3, 4