Na poli herních monitorů je silná konkurence. V nižší a střední třídě však není moc obstojných modelů, kde bychom nenalezli nějaké to ale. Dnes se však podíváme na cenově dostupný zakřivený FHD monitor se 165Hz VA panelem v podobě Lenovo G27c-10.
Jedná se o základní vstupenku na pole herních monitorů s vyšší obnovovací frekvencí. I když je zde stále prostor pro zlepšení, za danou cenu si na 165Hz zvyknete velmi rychle a vše ostatní půjde stranou. Pokud jste ještě neměli tu čest vyzkoušet vyšší obnovovací frekvenci pak věřte, že cesta zpět k 60Hz bude velmi obtížná.
Základní parametry Lenovo G27c-10
Námi testovaný model Lenovo G27c-10 nabídne 27″ zakřivený 165Hz VA panel. Svítivost 350cd/m2 se na papíře může zdát nízká. V praxi jsme však neměli problém i s přímým slunečním světle od okna. 4ms můžou být pro někoho problém, pokud však nejste profesionální e-sport gamer, pak se nemáte čeho obávat a 165Hz vám vše dostatečně vynahradí. Pro připojení můžete využít DisplayPort 1.2 spolu s HDMI 2.0. Nechybí ani vstup pro vaše sluchátka v podobě 3.5mm jack vstupu. USB rozhraní bohužel chybí.
Prostor pro zlepšení bychom našli pouze v rozlišení. 27″ displeji by slušelo již více QHD rozlišení, nežli aktuální FHD 1920 x 1080px. Pokud máte monitor přímo před sebou, pak jsou ikony na Windows liště, případně určité fragmenty vašeho pozadí do jisté míry neostré a kazí tak jinak velmi důstojný dojem z celé podívané. Pokud však sedíte od monitoru o něco dále, pak již rozmazání není tak patrné. Ve hrách jsme však s Lenovo G27c-10 dojem z neostrých míst nevnímali vůbec, tudíž jako herní monitor z naše pohledu obstál.
Celkové zakřivení monitoru má hodnotu 1500R. U UltraWide monitorů může dosahovat i 1000 nebo 800. U 27″ Lenovo G27c-10 by však větší zakřivení bylo již zbytečné a nutilo by vás to sedět blíže k monitoru, což se nám s FHD rozlišením neosvědčilo.
Ovládání monitoru a jeho nastavení
Jediným ovládacím prvkem na monitoru je joystick, umístěný na v pravé dolní části monitoru. Ačkoliv je tento způsob ovládání v dnešní době velmi oblíbený, tak jsme mu na chuť úplně nepřišli, ale to je věc preferencí. Pravděpodobně jsme jen konzervativní a stále nám více vyhovují rozdělené ovládací prvky.
V menu máte několik předvolených profilů a dva své, které si můžete upravit podle sebe. Samozřejmě nemusíte použít žádný z nich a nastavit barvy, jas a kontrast rovnou podle sebe, což jsme ve finále také udělali. Ačkoliv nám vyhovovali i některé z předvolených profilů, potřebovali jsme monitor sladit s našimi ostatními monitory. To byl sice trochu oříšek, protože jsme měli k dispozici IPS a OLED displej, ale zhruba po půl hodině jsme byli spokojeni. V nastavení nechybí i ani možnost filtr modrého světla, který se hodí při nočním „pracovním“ zápřahu, nebo filtr zvýraznění temných míst, což uvítají hlavně hráči FPS her.
S dodávaným stojanem pak můžete monitor snížit až na úroveň stolu, nebo vysunout do dostatečné výšky, ze které si ho budete muset ještě naklonit. Náklony jsou možné pouze ve vertikální poloze. V horizontální poloze monitor bohužel nelze natáčet a budete tak muset natočit celý stojan. Stejně tak tomu je s možností otočení monitoru na výšku, což dodávaný stojan taktéž neumožňuje. Vždy ale máte možnost využít vlastní uchycení pomocí VESA.
Doporučení závěrem
Pokud je vaším cílem rozlišení FHD a chystáte se používat primárně jeden monitor, nebo více monitorů stejného typu, pak můžeme Lenovo G27c-10 vřele doporučit. Pokud však hodláte rozšířit stáj monitorů na vašem stole, dali bychom si pozor, aby byl panel totožný, protože můžete narazit na rozdílné podání barev. Například oproti IPS panelu zde není tak dokonalé podání černé a po našem „důkladném“ štelování nám stále přišlo, jak kdyby na Lenovo G27c-10 byl jemný šedý filtr pro vytažení temných míst. Na druhou stranu to není na obtíž v FPS hrách.
Lenovo G27c-10 je dostupné za 6 490 Kč. Z našeho pohledu by stál za zvážení i levnější 24,5″ model Lenovo G25-10 za 4 490 Kč se 144Hz TN panelem bez zakřivení, kde je FHD adekvátní. TN panel bude mít navíc lepší podání černé a nabídne 1ms. Pokud stojíte o prohnutý panel a chcete vyšší rozlišení, pak je zde ještě Lenovo G32qc-10. Ten nabídne 31,5″ 144Hz VA panel s rozlišení QHD 2560 x 1440px a 1ms. Tento model je pak pro změnu o 2 000 Kč dražší, tedy za 8 490 Kč.
Za zapůjčení monitoru Lenovo G27c-10 děkujeme společnosti Lenovo.
Zdroje: 1