AKG K701 jsou studiová sluchátka k nezaplacení

Studiová sluchátka AKG K701 jsou mohou být vaším ideálním gaučovým partnerem. Opravdu stojí za každou vteřinu poslechu.
V první řadě bychom vás rádi informovali, že se nejedná o bůh ví jak nová sluchátka. K recenzi nás však táhl fakt, že se společnost AKG po delší době rozhodla uvést daná sluchátka opět do prodeje, právě kvůli velké poptávce u téměř nedostatkového zboží.

Cena nově uvedených AKG K701 se pohybuje okolo 8 000 Kč. To i přes to, že se sluchátka absolutně nijak neliší od původních AKG K701, která se ještě nyní dají sehnat za poloviční cenu. Dostupnost s touto cenou se však velmi snižuje a s dostupnými informacemi se ceny pomalu mění i u původních modelů.
Stejně tak by mohl být znatelný rozdíl mezi AKG K701, která jsou vyrobena ještě v Rakousku a těmi, která jsou již vyrobena v Číně. Rozdíl poznáte na první pohled pouze podle pětimístného a šestimístného sériového čísla, které je nalepené nad mušlemi. Šestimístné sériové číslo značí již výrobu v Číně. Dle dostupných recenzí by se mělo jednat o výrobu ze stejných dílů jen s levnější pracovní silou. I přesto všichni samozřejmě chtějí ty z Rakouska.

Obsah balení

Již při pohledu na balení, ve kterém se sluchátka AKG K701 nachází, nám bylo jasné, že dorazilo něco výjimečného. Sluchátka jsou totiž uchována v krabici, která na první pohled pomalu vypadá jak černé dřevo s proskleným čelem. O dřevo ani sklo se sice nejedná, ale téměř tvrzený plast a tvrdý karton bohatě postačí.

V balení jsme nalezli samotná sluchátka, která nabízí 3m neodnímatelný audio kabel zakončený 6,35mm jackem. V balení je k dispozici i redukce na 3,5mm Jack. V balení taktéž naleznete malý stojánek, který však slouží spíše pouze pro udržení v krabici. Při běžném použití sluchátka ve stojánku příliš nedrží.

První dojmy

Po vybalení jsme si schválně zkontrolovali sériové číslo a zjistili jsme, že naše sluchátka již byla vyrobena v Číně. jelikož nemáme možnost porovnat sluchátka s těmi, která byla vyrobena v Rakousku, pak nemůžeme soudit, zda se jedná o nějaký rozdíl kvality.

Z našeho pohledu se však jedná o velmi bytelně zpracovaná sluchátka, kdy nic nevyčnívá, nepřebývá, nebo jakkoliv překáží. Na první pohled jsme si všimli, že jsou mušle, které jsou vyrobené z příjemné paměťové pěny, na horní straně tlustší než na té spodní. V porovnání s ostatními recenzenty je tomu tak u všech AKG K701. V našem případě jsme náušníky otočili tak, aby tlustší vrstva byla dole. To již ale dost záleží na tvaru vaší hlavy. Někdo má více kulatou, někdo třeba šišatou :).
Při usazení sluchátek na hlavu jsme byli příjemné překvapeni jejich vahou, zprvu jsme sluchátka na hlavě téměř neregistrovali. Opravdu to myslíme vážně. Při dlouhodobém nošení již o sluchátkách samozřejmě víte. Nic nás však netlačilo a nošení bylo velmi pohodlné.

Kožený hlavový most je k mušlím uchycený pomocí vodící lišty, po které se automaticky pohybuje pomocí elastických lanek. Při usazení na hlavu se tak roztáhne sám dle vaší potřeby. Není tedy nutné předem nastavovat velikost. Při používání se jedná velmi o velmi pohodlnou vychytávku.

AKG K701 a vyhlášené zvukové podání

Studiová sluchátka AKG K701 jsou vyhlášená svým čistým, nezkresleným zvukovým podáním. A je tomu opravdu tak. Sluchátka jsme používali spolu se zesilovačem Creative SoundBlaster E5, který jsme recenzovali již dříve. Ze startu jsme nepoužívali žádná nastavení zesilovače, abychom vyzkoušeli originální zvukové podání studiových sluchátek AKG K701. Jednalo se o velmi nevídaný požitek.
Takto čistý, až krystalický zvuk jsme již dlouho neslyšeli. Je ale pravdou, že jsme při poslechu krapet postrádali basy. Nejednalo se však o velký nedostatek. Pomocí ekvalizéru jsme zvedli basy pouze o 1 dB a vše bylo víc než dostačující. Jelikož jsme milovníci silnějších basů, tak jsme při dlouhodobém poslechu nechali zvýšené basy o 5 dB.

Dle dostupných recenzí si úplně neumíme představit, jak někdo mohl poslouchat hudbu se sluchátky AKG K701 se zvýšenými basy o 20 dB. Sami jsme to vyzkoušeli a připadalo nám, jak kdybychom měli na hlavě dva subwoofery. Pravdou však je, že bylo zvukové podání stále čisté, jen jste basovou rezonanci slyšeli i půl minuty po odeznění původního basu.

Závěrem

Díky impedanci 62 Ohm budete k poslechu potřebovat ve většině případech i zesilovač. My zvolili přenosný, již zmíněný Creative SoundBlaster E5, se kterým můžete u AKG K701 simulovat prostorový zvuk 7.1 nebo využít scout mode pro hraní FPS her.
S cenovkou okolo 4 000 Kč můžeme sluchátka doporučit snad i audiophilům bez ohledu na to, zda budou sluchátka sestavena v Číně nebo v Rakousku. Samotné zpracování i zvukové podání je totiž opravdu úchvatné. Za danou cenu je však nutné si patřičně pospíšit. Na oficiálních stránkách se totiž AKG K701 začaly opět prodávat s cenou okolo 10 000 Kč, s aktuální slevou za 8 000 Kč.

Zdroje: 1, vlastní