Optoma ML330 Smart LED projektor jako náhrada za Smart TV

Smart TV jsou sice super věc, ale musí zůstat na jednom místě. Co takhle přenosná FHD Smart TV v podobě přenosného projektoru Optoma ML330, který můžete brát všude s sebou?
O chystaném projektoru jsme vás informovali již dříve, nyní se však podíváme na to, jak dopadlo očekávané osobní setkání.

Obsah balení

Po vybalení krabice na vás čeká kvalitně zpracovaný odolný skořepinový kufřík, ve kterém mimo Optoma ML330 Smart LED projektoru naleznete i napájecí kabel s dvěma koncovkami. Jedna je určeno pro Evropu a druhá pro Anglii. Dále je v balení k dispozici HDMI kabel, AV kabel, dálkový ovladač s bateriemi a popruhy ke kufříku.

Rozměry samotného projektoru jsou 157 x 133 x 35 mm, což je v kombinaci s váhou 460 g opravdu úctyhodné. Zadní strana projektoru nabízí plno portů, mezi které patří:

  • 1x USB 2.0
  • 1x USB 3.0
  • 1x ethernet port
  • 1x HDMI
  • 1x 3,5mm jack výstup
  • 1x AV
  • slot pro micro SD kartu

Ovládácí prvky Optoma ML330

Na pravé straně máte k dispozici kolečko pro ostření. Na levé straně pak naleznete pouze power button a zdířku pro notebookové zámečky. Pokud tedy necháte svůj projektor bez dozoru, není problém jej zabezpečit proti krádeži.

Ze spodní strany máte k dispozici výklopnou nožičku, která má pouze jednu polohu. S trochou zručnosti můžete nastavit i tu ve středu, ale v té není projektor moc stabilní. Naštěstí zespodu můžete připevnit i klasickou trojnožku, která se v našem případě osvědčila nejlépe.

Konečně se dostáváme k tomu hlavnímu, tedy k hornímu touch panelu pro ovládání projektoru. Systém projektoru je totiž Android 4.4 KitKat. Díky tomu můžete využít streamování obsahu přes WiFi. K připojení klávesnice a myši můžete využít mimo jiné i bluetooth.
Nutno podotknout, že se jedná o jediný projektor se systémem Android. Pokud tedy nedisponujete žádným jiným zařízením, ze kterého byste mohli streamovat, pak je tento projektor ideální volbou. K přehrávání filmů totiž žádné jiné zařízení nepotřebujete. Stačí vložit flash disk s filmem, nebo využít připojení WiFi a přehrávání může začít. Jedná se tedy o plnohodnotnou náhradu za Smart TV, kterou můžeme doporučit všem, kteří potřebují mít projekci vždy po ruce bez závislosti na ostatních. Ideální pro meetingy a konference, kde obdobná IT technika chybí.

Optoma ML330 Smart LED projektor taktéž nabízí vestavěný reproduktor, který je pro domácí použití víc než dostačující. Při testování jsme však převážně využívali sluchátka, abychom nerušili okolí.

Dostupná rozhraní

Přes WiFi můžete svůj obsah sdílet pomocí AirPlay (Apple) nebo UShare (Android). Při testování přes AirPlay jsme neměli žádný problém. Zkoušeli jsme promítat živě obraz iPhonu a poté jsme použili projektor jako 4. monitor pro MacBook. V projektoru stačí nastavit AirPlay server a vše jede.

S UShare to bylo o něco horší. Zde je nutné nastavit aplikaci v projektoru a poté stáhnout aplikaci do mobilního zařízení (tablet/telefon). Pokud jsme byli připojeni přes WiFi, pak měl obraz buďto zpoždění nebo se trhal. Pokud jsme projektor připojili pomocí ethernet kabelu, pak již byl stream srovnatelný s AirPlay.
V projektoru Optoma ML330 jsme taktéž nalezli Miracast. Ten však nesloužil pro příjem obrazu, ale pouze pro odeslání do jiného zařízení. Což je vcelku škoda, s největší pravděpodobností by to vyřešilo problémy s UShare.

Při použití HDMI nebo AV kabelu jsme se již samozřejmě s žádnými problémy nesetkali. Projektor je HD ready, tudíž vám nic nebrání v přehrávání kvalitních filmů, nebo třeba streamování her z vaší herní konzole. Již ale nejste omezeni umístěním vaší televize.

Závěrečné zhodnocení

Jediným omezením pro někoho může být absence českého jazyka, nebo „nutnost“ tmavého prostoru. Projektor sice se svojí svítivostí 500 LED společně s kontrastem 20 000 : 1 má vynikající barevné podání v temných místech, při denním světle si však musíte trochu pohrát s nastavením obrazu, aby bylo barevné podání stále odpovídající. Nebo můžete jednoduše zatáhnout rolety.

Dostupnost a cena

Novinku Optoma ML330 Smart LED bude dostupný v průběhu již srpna. Doporučená maloobchodní cena určená společností Optoma je 11 990 Kč, což je příjemná cena za plnohodnotnou náhradu za Smart TV, která se však dá bez omezení přenášet. Firemní zákazníci mohou projektor již předobjednat na stránkách eD‘ System a to ve dvou barevných provedení (zlatá a stříbrná).

Specifikace

TechnologieDLP
Životnost lampy20 000h
Svítivost500 LED
Kontrast20 000 : 1
Skutečné rozlišeníWXGA 1280 x 800
RozhraníHDMI + MHL, micro SD slot, AV pomocí 3,5mm, ethernet RJ45, USB 2.0, USB 3.0, 3,5mm jack audio out
Rozměry (Š x H x V) mm157 x 133 x 35
Váha460g
Vestavěný reproduktor2W
Uchycenína stůl nebo pomocí šroubu
Kompletní obsah baleníprojektor, HDMI kabel, napájecí kabel, EU a GB redukce, ovladač, 2x AAA baterie, popruh, skořepinový kufr
Možné příslušenství3D brýle

Společnosti Optoma tímto děkujeme za zapůjčení přenosného projektoru ML330, se kterým jsme si v průběhu testování užili spoustu zábavy.

Zdroje: 1, 2, vlastní