ROG Zephyrus G14 zaujme díky AniMe displeji

ASUS v druhé polovině letošního roku uvedl na trh novou a velmi zajímavou řadu notebooků ROG Zephyrus G14. Musím říct, že jsem takové zařízení hledal již velmi dlouho až jsem nedoufal, že by mohlo vzniknout. Nyní je tu! Herní notebook s opravdu výkonným hardware v minimalistickým 14“ provedení notebooku. Jako bonus navíc je tato řada notebooků velmi dobře designově zpracovaná a přináší velký průlom designu s novým maticovým „displejem“ AniMe matrix, který se nachází na zadní straně na víku displeje.

Specifikace testovaného modelu GA401IV-AniMe136T

ProcesorAMD Ryzen 7 4800HS 8 jader, SMT, 2.9 / 4.2 (boost) GHz, 7nm, 45 W TDP
Integr. GPUAMD Radeon RX Vega 7 – 448 pipeline, 1.6 GHz
Dedik. GPUNvidia GeForce RTX 2060 Max-Q 65 W, 6 GB GDDR6 (Performance/Turbo)
UložištěIntel 660p SSDPEKNW010T8 – 1 TB, NVMe 4x
DisplejCEC LM140LF-1F01 – 14“, 1920×1080 120 Hz, matný, FreeSync, IPS, 330 nits
OSWindows 10 Home 64 bit
Rozměry a váhaV׊×H (mm) 19,9 × 324 × 222, 1704 g
Baterie, nabíjení76Wh, 180 W adaptér, pomocí USB-C nabíjení až do 65 W
Orientační cena48 500 Kč s DPH

Konstrukce ROG Zephyrus G14

Při prvním pohledu na notebook mě popadla otázka: „Uvnitř tohohle drobka jsou nějaké výkonné komponenty?“. Notebook má vzhledem k hardwarové výbavě opravdu minimalistické rozměry. Tloušťka notebooku činí necelé 2 cm. Na šířku notebook měří 324 mm a na hloubku 222 mm. Těchto velmi příznivých rozměrů výrobce dosáhl díky velmi tenkým rámečkům displeje, kdy poměr obrazovky k tělu činí 85 %. Marně bychom pak hledali integrovanou webkameru, která se patrně do rámečků nevešla.

Šasi notebooku ROG Zephyrus G14 je vyrobeno z hliník-hořčíkové slitiny, díky čemuž je až neuvěřitelně pevné a tvrdé. Notebook při přenášení nemá ani náznak ohýbání či kroucení se, je opravdu velmi pevný a připravený na častou manipulaci a přenášení. Použitý materiál rovněž snižuje jeho váhu na neuvěřitelných 1700 g, což je opravdu velmi málo, pokud se vezme v potaz jeho hardwarová výbava.

Víko zavřeného displeje lehce přidržuje magnet, a tak se při manipulaci samovolně neotevírá, respektive se vůbec nepohne. Otevírání je zpočátku nepatrně těžší z důvodu přidržení magnetem a pak zde schází výlisek či cokoli za co by se dalo víko snadno chytit při otevírání. Pant je dostatečně tuhý, ale zároveň umožňuje otevřít víko displeje za použití jedné ruky. S otevíráním za roh rovněž není problém, víko je opravdu velmi tvrdé a displej se nekroutí. Zajímavostí je jeho perforování, kdy se na něm nachází 6536 miniaturních otvorů, ve kterých se v případě modelu AniMe nachází LED diody bílé barvy tvořící „druhý“ displej.

Ergo Lift

Notebook je vybaven technologií Ergo Lift, kdy otevřený displej nadzvedává tělo notebooku. Díky tomu je mezi sacími otvory vzduchu a podkladem větší prostor, což napomáhá proudění vzduchu a celkovému chlazení. Navíc tím také vzniká příznivější sklon pro psaní na klávesnici. Maximální úhel otevření je kolem 136°, což je pro segment zákazníků na které cíli, dostatečné.

Výdechy ventilátorů se nachází dva ze zadní strany a dva po bocích notebooku. Otvory pro nasávání studeného vzduchu jsou zde dva ze spodu a dva po stranách notebooku, každé pro jeden z ventilátorů.

Celkový design notebooku je velmi dobře zpracovaný, a hlavně téměř dokonale použité materiály. Opravdu se jedná celkově o dobře propracovaný a unikátní model notebooku.

Dostupná provedení

Výrobce nabízí notebook ve dvou povrchových úpravách Eclipse Grey a Moonlight White. Ke mně se dostal v barevném provedení Eclipse Grey, tedy kombinace bílého víka displeje s kovově šedým zbytkem šasi. Obě barevné varianty jsou nevídané a rozhodně působí zajímavě. Celkový vzhled notebooku je spíše střízlivý a nedává přílišný důraz na to, že se jedná o herní notebook. Nemusí se za něj stydět ani pracant, který jej nemá v úmyslu používat na hraní.

Klávesnice a touchpad

Klávesnice je zde použita skromnějších rozměrů, však herně založená. Na klávese W se nachází drobný výstupek a mezerník je rozšířen na levé straně. Směrová tlačítka (šipky) jsou spíše větší, než bývá u malých notebooku zvykem, a jsou rovněž nepatrně oddělené od ostatní kláves, což ocení právě hráči závodních her. Její rozložení je vcelku základní, numerický blok zde pochopitelně chybí, obsahuje ale všechny potřebné klávesy. Chybějící klávesy jsou suplovány pomocí funkčních kláves přes tlačítko Fn. Navíc jako bonus jsou zde 4 funkční tlačítka navíc umístěná nad klávesnicí. Tyto funkční tlačítka slouží pro regulaci hlasitosti zvuku, volbu chladících, a tedy i výkonnostních profilů a rovněž je zde tlačítko se znakem ROG pro spuštění přiřazené aplikace Armoury Crate.

Zdvih kláves je mírně vyšší a stisk tužší, což opět vystihuje požadavky hráčů, a jakmile si na to člověk zvykne, pak není problém na ni i dlouhé hodiny psát. Klávesnice je podsvícená bílými LED diodami, bez možnosti úpravy barvy. Lze nastavit pouze jas podsvícení ve třech úrovních. Podsvícení v případě testovaného notebooku je velmi nerovnoměrné, některé klávesy se z pracovního úhlu zdají být zcela bez podsvícení. Jedná se o výrobní vadu, který by měla být u novějších revizí, respektive u novějších modelů notebooku Zephyrus G14 vyřešena.

Tlačítko pro vypnutí počítače je umístěno velmi vhodně nad klávesnicí, a navíc v sobě obsahuje zabudovanou čtečku otisků prstů, která je opravdu rychlá. Notebook tak lze pohodlně zapínat, probouzet a odemykat podobně jako chytrý telefon.

Touchpad je opravdu základní, díky nepatrně vyšší šířce však dobře použitelný. Použitý materiál je celkem dobrý, prsty po něm snadno kloužou a podporuje více-prstová gesta. Integrovaná tlačítka touchpadu mají celkem hlasitý cvakající zvuk a jejich stisk je také poměrně tuhý. Touchpad však není třeba příliš řešit, neboť se více než očekává používání externí myši.

AniMe Matrix displej

Díky technologii AniMe Matrix budete opravdu vykukovat z davu. Jedná se zcela o první displej svého druhu s velkými možnostmi přizpůsobení. Na víku displeje se totiž nachází přes 1200 miniaturních LED diod, které dokážou zobrazit animované obrázky, animovaný text či stavové informace o času, datu, stavu baterie a dalších informacích. Možností přizpůsobení je opravdu mnoho, avšak nějakého širšího využití zde nehledejte. Jedná se o skvělý designový prvek, který je i skvěle zaplacen. V hernách s ním můžete dát ostatním hráčům najevo, co si o nich zkráceně myslíte.

Konektivita

Dostaly se ke mně větší i dražší herní/pracovní notebooky, a tak mě zde příjemně překvapila konektivita, která je pro 14“ notebooky nezvykle bohatá. Notebook sice neobsahuje ani jeden port podporující technologii Thunderbolt, ale za to má celkem 4 USB konektory.

Na levé straně notebooku se nachází jeden USB-C 3.2 Gen 2 konektor s podporou Display Portu a Power Delivery standardu, tudíž je možné přes něj notebook nabíjet. Dále zde pokračuje HDMI 2.0 konektor a kombinovaný 3,5 mm Jack konektor pro sluchátka s mikrofonem. Pochopitelně nechybí ani standardní konektor pro „velký“ napájecí adaptér.

Na pravé straně se nachází dva klasické USB-A 3.2 Gen 1 konektory a jeden USB-C 3.2 Gen 2 konektor. V pravém horním rohu je umístěn otvor pro zámek notebooku. Ze přední ani zadní strany se již nenachází žádné další konektory.

Osobně mi chybí možnost drátového připojení k internetu pomocí ethernetového kabelu. Nicméně bohatá konektivita umožní dodatečné připojení ethernetového adaptéru. Rovněž chybí i integrovaná čtečka paměťových karet.

Bezdrátová komunikace a zvuk

Jak jsem již zmínil notebook neobsahuje integrovaný ethernetový adaptér pro připojení k internetu, řeší to místo něj pouze bezdrátový adaptér Intel Wi-Fi 6 AX200 160 MHz, který patří k těm nejlepším od Intelu. Bezdrátový adaptér podporuje standard IEEE 802.11 ax (WiFi 6) na frekvencích 2,4 a 5 GHz s propustností až 2,4 Gbps. Samozřejmá je i podpora Bluetooth ve verzi 5.1 s kodekem AptX pro kvalitnější přenos zvuk.

Zvukovou část zde tvoří dohromady 4 reproduktory, z nich dva výškové o celkovém výkonu 1,4 W se nachází v rozích pod klávesnicí v malinkých mřížkách. Dva dvoupásmové reproduktory pro středy a basy jsou pak umístěné vespod notebooku o výkonu dohromady 5 W. Rozmístění reproduktorů dává smysl a díky tomu je zvukový projev solidní na úrovni reproduktorů z prémiových řad Zenbooků. Reproduktory dále disponují virtuálním prostorovým zvukem díky Dolby Atmos a jejich zvukový projev lze snadno vyladit k obrazu svému. Použitý zvukový kodek je od známého výrobce Realtek s označením ALC289.

Displej

V případě displeje si každý hráč také přijde na své. V nabídce ROG Zephyrus G14 jsou nachystány hned dvě varianty. První FullHD s obnovovací frekvencí 120 Hz pro ty, kteří očekávají rychlé snímkové frekvence zejména pro FPS hry a druhý QHD panel se 60 Hz pro hráče, kteří raději ocení vyšší rozlišení a jemnost obrazu.

V testovaném modelu je osazený matný panel CEC LP NCP0050 (LM140LF-101). Jedná se o FullHD panel se 120 Hz obnovovací frekvencí. Panel se pyšní 91,3 % pokrytím sRGB, 66,7 % pokrytím AdobeRGB a 70,7 % DCI P3. Maximální svítivost tohoto panelu je deklarována 336 cd/m2 (nits) při kontrastním poměru 1183:1. Rychlost přechod Grey-To-Grey je kolem 43 ms. Panel je typu IPS, takže o dobré barvy a široké pozorovací úhly až 178° je postaráno.

AMD Ryzen

ROG Zephyrus G14 je vybaven procesorem AMD Ryzen 7 4800HS. Jedná se o procesor z rodiny Renoir architektury Zen 2, která se vyznačuje 7 nm výrobní technologií. Procesor disponuje 8 fyzickými jádry a technologií SMT, tedy 16 logickými vlákny. Jádra procesoru jsou taktována na základní frekvenci 2,9 GHz s boost technologií jsou schopny dosáhnout až 4,2 GHz. Pro práci má procesor dostupných 8 MB L3 cache a maximální deklarovaná teplota je až 105 °C.

Procesor prošel již dvěma vylepšeními, zejména optimalizací výkonu na watt, a proto je dle názvu snadno zaměnitelný s Ryzen 7 4800H, tedy bez S. Velký rozdíl je ale ve spotřebě, která je o 10 W nižší než u verze H, takže Ryzen 7 4800HS má stanovených 35 W TDP, a to při zachování téměř stejného výkonu jako původní H verze.

V procesoru je také obsaženo integrované grafické jádro Radeon RX Vega 7 se 448 výpočetními pipeliny o frekvenci 1,6 GHz.

nVidia RTX 2060 MAX-Q

Grafický adaptér, který nás bude mnohem více zajímat je dedikovaná Nvidia RTX 2060 Max-Q 12 nm architektury Turing. Jedná se o úspornější variantu mobilní verze RTX 2060, která se hodí právě do těchto malých řešení. Grafické jádro má znatelně snížené frekvence, a hlavně power limit. Oproti plnohodnotné verzi jsou v Max-Q provedení použity nízko napěťové GDDR6 moduly, rovněž s nižší frekvencí.

Grafické jádro obsahuje 1920 unifikovaných shaderů se základním frekvenčním rozsahem 975–1185 (Boost) MHz. V případě testovaného notebooku je frekvence grafického adaptéru v režimu Turbo navýšena o 100 MHz, a to na frekvenční rozsah 1075–1285 (boost) MHz. Grafické paměti jsou typu GDDR6 o kapacitě 6144 MB. Jejich frekvence je stanovena na 1375 MHz (11 000 MHz efektivně) v základních režimech a v režimu boost jsou pak přetaktovány na 1405 MHz (11 240 MHz efektivně). Paměti komunikují s grafickým jádrem pomocí 192bitové sběrnice. K podporovaným technologiím patří DirectX 12_1, DLSS, Raytracing pomocí RT jader, VR Ready nebo třeba G-SYNC i FreeSync.

Spotřeba celého grafického adaptéru je stanovena na 65 W.

Notebook je dále osazen dvěma 8 GB moduly (celkem 16 GB) pamětí typu DDR4 ve dvoukanálovém zapojení. Frekvence pamětí je 3200 MHz při časování 22-22-22-52 1 T.

Benchmarky a herní testy

Výkon hardware testuji pod aktualizovaným prostředím OS Windows 10 20H2 s nejnovější verzí BIOS v.217. Profil chlazení volím nejvyšší „Turbo“ a dodatečně měním režim napájení na preferenci maximálního výkonu.

Benchmarky se zaměřením na testování výkonu procesoru provádím v režimu vysoké priority (mimo CB R20 – nižší než normální a PCMark 10 – normální) alespoň 3× po sobě. Poté výsledky zprůměruji.

Výkon procesoru AMD Ryzen 7 4800HS je opravdu úctyhodný, navíc pokud vezmu v potaz, že je zabudovaný v notebooku s takto malými rozměry. Výrobce procesoru AMD a výrobce notebooku ASUS odvedli opravdu skvělou práci. Při pohledu na srovnání s konkurenčním, avšak starším procesorem Intel Core I7-9750H jej tento Ryzen drtí ve všech ohledech, a to jak v jedno jádrovém, tak hlavně ve více jádrovém výkonu.

Bývá však zvykem, že procesory v noteboocích dosahují maximálního výkonu pouze v prvních několika okamžicích zátěže, neboť mívají konfigurovatelné TDP, které bývá vyšší v prvních několika desítkách sekund. Stejně tak schopnost chlazení bývá na začátku účinnější než po chvíli zátěže, kdy se prohřeje celé jeho okolí.

Na obrázku výše je možné vidět vývoj výsledků více vláknového benchmarku Cinebench R15 v deseti po sobě jdoucích opakováních testu. První test logicky mívá výsledek nejvyšší (nejlepší) a další opakování pak generují nižší výsledky. Pokles, jak je možné vidět, však není nijak dramatický. Rozdíl výsledku mezi prvním a posledním opakováním je pouze necelé 4 %.

Pro záznam snímkových frekvencí z her používám aplikaci FRAPS, či integrované benchmarky přímo ve hře. V případech, kdy hra nemá integrovaný benchmark (DOTA 2, NFS Heat, Killing Floor 2 a Crysis Remastered) testuji hru alespoň deseti minutovým hraním.

Níže naleznete grafy se záznamem FPS u jednotlivých her.

Counter-Strike Global Offensive a zhodnocení RTX MAX-Q

Ve hře Counter Strike Global Offensive se mi bohužel nepodařilo zprovoznit zaznamenávání snímkových frekvencí pomocí FRAPS, ani pomocí programu MSI Afterburner. Využil jsem tedy komunitní mapy: „FPS Benchmark“, která slouží k otestování výkonu HW, má v sobě mnoho scénářů, boj, výbuchy, střelba i kouř. Při rozlišení 1920 × 1080 s nejvyššími detaily vyšlo průměrně 213 FPS. Běžně se FPS pohybovaly i nad touto hranicí, ovšem při spatření či průchodu kouřem z granátu snímková frekvence spadla až k 60 FPS.

Jak je možné z výše uvedených grafů vidět, grafický adaptér Nvidia RTX 2060 v edici Max-Q, která je úspornější, a tedy méně taktovaná s nižším power limitem, tak je dostatečně silná na to, aby dokázala dodat 120 Hz panelu dostatek snímků v méně náročných hrách, jako je CS Global Offensive, Killing Floor 2 či DOTA 2, a to i při nejvyšších nastaveních detailů. Právě v těchto případech se vysoké snímkové frekvence očekávají.

S náročnými herními tituly neměl grafický adaptér sebemenší problém, a to i při použití vyšších detailů. Nelze však počítat s hraním na nejvyšších detailech a s maximálním vyhlazováním. S využitím technologií RayTracingu ve hrách také nelze příliš počítat, na to zkrátka grafický adaptér není dostatečné výkonný.

Chování boost CPU a GPU v praxi

Chování boost frekvencí jak procesoru, tak i grafického adaptéru sleduji při aktivovaném režimu Turbo za stejných podmínek, jako v případě benchmarků a herních testů. Hodnoty jsou vyčteny a logovány aplikací HWInfo a pro generoví zátěže využívám aplikace OCCT.

Procesor AMD Ryzen 7 4800HS disponuje základní frekvencí 2,9 GHz s turbo boostem až 4,2 GHz. Při zatížení jednoho jádra se jeho frekvence držela nad úrovní maximálního stanoveného boostu výrobcem, a to v rozmezí 4275–4300 MHz i po delší době testování.

Při zatížení 2 jader začíná jejich frekvence na 4150 MHz, a po zhruba jedné minutě klesá k rozmezí 4100–4125 MHz. Na této frekvenci jádra zůstávají po zbytek dvanáctiminutového testování.

V případě, kdy je generována zátěž na 4 jádra se jejich frekvence vyhoupla na vysokých 4075–4125 MHz, na kterých se udržela více jak 4 minuty. Po čtyřech minutách zátěže frekvence zatížených jader postupně klesly na hranici kolem 3900 MHz. S chvilkovými propady ke 3800 MHz a skoky na 4000 MHz jim tato frekvence vydržela po zbytek testu, který trval kolem dvanácti minut.

Na závěr při zatížení všech jader a vláken současně začíná jejich frekvence na sebevědomých 4000 MHz v několika prvních sekundách však klesá na stále vysokou hranici 3825 MHz na které setrvává po dobu zhruba tří minut. Po prvních třech minutách frekvence postupně klesá k rozmezí 3525–3650 MHz. Toto frekvenční rozmezí lze považovat za konečné, jádra procesoru se v něm pohybovala po zbytek půl hodinového zátěžového testu.

Boost frekvence CPU a GPU ve hrách

Hra Counter Strike Global Offensive je relativně nenáročná, jak je možné vidět, tak vytěžuje procesor zhruba na 20 %. V grafu je možné vidět průběh frekvence, vždy 6 jader současně. Zbylá dvě jádra procesoru není hra schopna využít, a tak zůstávají na velmi nízké frekvenci. Frekvenci v rozmezí 4075–4125 MHz si jádra udržela po celý čas hraní jedné a čtvrt hodiny.

Grafický adaptér Nvidia RTX 2060 se v případě této hry také příliš „nezapotil“. Grafické jádro v 80 % využití bylo schopno na krátkou chvíli boostovat ke 1875 MHz. Po prvních dvou minutách jeho frekvence klesla o pouhých 30 MHz níže na úctyhodných 1840 MHz, které si udrželo po celou dobu hraní. Drobné výkyvy jsou způsobeny přechody mezi zápasy.

V případě hry Crysis Remastered měl procesor ještě volnější frontu práce. Hra jej vytěžovala ze zhruba 17 % s tím, že výše pracovní frekvence v jeden okamžik dosahovala 3, maximálně 4 jádra. Sestavit proto schopný graf bylo obtížnější. Pracovní frekvence používaných jader se pohybovala v prvních několika minutách kolem 4200 MHz. Po zhruba čtyřech minutách hraní frekvence používaných jader postupně klesla ke 4100 MHz. Tuto frekvenci si jádra s výkyvy ke 4075 MHz držela po zbytek třičtvrtě hodinového hraní.

Crysis Remastered však dokázal grafický adaptér dobře potrápit. Grafické jádro téměř po celý čas testu pracovalo na 99 %. Frekvence grafického jádra se po celý čas hraní pohybovala kolem hodnoty 1435 MHz a to z důvodů narážení na stanovený power limit Max-Q edice. Nutno podotknout, že grafické jádro nikdy nenarazilo na teplotní limit.

Grafické paměti pracovaly vždy na své maximální frekvenci 1405 MHz (11 240 MHz efektivně), mimo stav nečinnosti, kdy se z důvodu úspory energie podtaktovaly na 100 MHz.

Chlazení

Chlazení notebooku ROG Zephyrus G14 tvoří celkem 5 měděných heatpipe trubic v černé povrchové úpravě, které odvádí teplo z procesoru a grafického adaptéru přes celkem 4 tepelné rozvaděče – heatsink. Tyto rozvaděče jsou dále ochlazovány pomocí dvou vysokorychlostních ventilátorů, které nasávají vzduch vespod notebooku.

Opravdu mě překvapilo, že se výrobci podařilo vměstnat do tak malého notebooku čtyři tepelné rozvaděče.

Pomocí aplikace HWInfo jsem měřil teploty grafického čipu a procesoru, a to za stejných podmínek jako v kapitole s chováním boost frekvencí.

V prvních dvou minutách OCCT zátěžového testu pracoval procesor při zvýšeném TDP limitu 41 W. Následně TDP kleslo na výrobcem stanovenou hodnotu 35 W po zbytek trvání třiceti minutového testu. Od vývoje TDP se pak odvíjí teplota procesoru, která při zvýšeném TDP limitu vyskočila až na 82,5 °C, což bylo v rámci testu její maximum. Při poklesu TDP klesla i teplota procesoru na hranici 74 °C s výkyvy ke 72 °C až 76 °C.

Při hraní hry Crysis Remastered se hranice teploty CPU razantně zvýšila, neboť je chlazení propojené s grafickým adaptérem. Teplota jader procesoru se tak vyšplhala ke svému maximu 96 °C, kolem kterého se pohybovala po zbytek hraní. Teplota grafického jádra postupně se zahříváním celého notebooku rostla až do 80 °C, na kterých zůstala po zbytek téměř hodinového hraní.

Counter Strike Global Offensive je méně náročná hra než Crysis, a proto jsou výsledky příznivější. Během více jak hodinu a čtvrt hraní se teplota procesoru pohybovala kolem hodnoty 87 °C s maximem v 91,7 °C. Teplota grafického jádra se postupně vyšplhala nad 70 °C, nad kterými se pohybovala po zbytek testu s maximem v 78 °C.

Z výše uvedených testů musím říct, že chlazení zde odvádí opravdu velmi dobrou práci, nicméně je to vykoupené vysokou hlučností. Ventilátory jsou v režimu turbo opravdu hlučné, a kvůli stísněným prostorům mezi chlazením a šasi notebooku bývá při hraní tělo notebooku doslova vařící. Prostor kolem klávesnice v levém horním rohu je na tom asi nejhůře, s tím že opravdu není příjemné při hraní se dotknout rozpáleného hliníku kolem klávesnice. Během všech testů a hraní her se nestalo, že by procesor či grafický adaptér přibrzdil teplotní limit, vždy zasahoval pouze TDP limit.

Rychlost pevného disku

Výrobce osadil ZenBook pevným diskem Intel SSD 660p, přesněji model SSDPEKNW010T8, jehož kapacita je 1024 GB. Jedná se o M.2 SSD disk podporující standard NVMexpress 1.2, s litografií 3D2 QLC.

Rychlost disku testuji pomocí aplikace Crystal DiskMark v7. Disk je testován přímo ve zmíněném notebooku, kdy je na něm nainstalován a používán OS. Nelze tedy k naměřeným hodnotám nahlížet jako k zcela přesným.

Výdrž baterie

ASUS osadil notebook poměrně velkou baterií s kapacitou 76 Wh. Vzhledem k osazeným komponentám je její výdrž úctyhodná. Baterie v testovaném notebooku má dle programu HWInfo 1,5 – 5 % opotřebení.

Při brouzdání po internetu, psaní ve Wordu a prohlížení videí mi vydržela baterie napájet notebook něco málo přes 7 hodin, a to při režimu chlazení „Silent“, s podsvícením klávesnice a cca 75 % podsvícení displeje.

Vzhledem k tomu, že se jedná o herní notebook, tak je otázkou i výdrž baterie při hraní her. Využil jsem proto online hry DOTA 2. Notebook byl v režimu chlazení „performance“, podsvícená klávesnice a jas displeje nastaven na 100 % (skutečný jas je však při napájení baterií menší). Baterie mi takto vydržela napájet notebook po dobu jedné hodiny a dvanácti minut, což je pro odehrání jednoho zápasu dostatečné.

Při testování výdrže baterie byl deaktivován AniMe matrix.

Notebook lze napájet dvěma možnostmi. Pomocí standardního přibaleného adaptéru se 180 W nebo pomocí USB-C konektoru s technologií Power delivery až do 65 W. Na cestách je tedy možné prodloužit výdrž notebooku například pomocí power banky.

Závěrečné zhodnocení

Balení na první pohled působí velmi dobře, krabice je pevná a v barvách notebooku. Obsah balení je však skromný. Najdete v ní pouze notebook, napájecí adaptér a manuály.

Notebook ASUS Zephyrus G14 je po designové stránce opravdu nádherný. Použité materiály a barevná úprava notebooku opravdu sedli. Minimalistické rozměry takto výkonného notebooku vzhled ještě umocňují, a hlavně je šasi tvrdé a pevné. Slitina hliníku a hořčíku dává notebooku dostatečnou pevnost, kdy se jeho tělo sebeméně nekroutí, a přesto je na herní notebook opravdu lehký. Perforované víko displeje s AniMe Matrix technologií je rovněž velmi zajímavým designovým prvkem, který však není pro chod notebooku jako takového nutný a je možné vybírat varianty bez něj.

Výkon notebooku je pro používané displeje zcela vyhovující, zde není co vytknout. Výkon procesoru je ohromný a má stále spoustu prostoru i pro výkonnější grafický adaptér. Jedinou nevýhodou po výkonnostní stránce je snad pouze použití úsporné Max-Q edice adaptéru Nvidia RTX 2060, který značně snižuje její výkon. Jedná se však o logický krok, pokud se zaměříme na to, v jak stísněných prostorech s omezenými možnostmi chlazení musí celá tato kombinace procesoru s grafickým adaptérem fungovat. Z mého pohledu však mohl být použit plnohodnotná RTX 2060, která by snižovala své frekvence v závislosti na teplotě.

Chlazení zde provádí velmi dobrou práci a po celou dobu, co notebook používám nabývám pocitu, že nemá problém použité komponenty uchladit. Daň přitom není zase tak vysoká, neboť jí je vysoká pouze hlučnost. Velmi horký povrch notebooku, zejména kolem klávesnice připisuji spíše tloušťce notebooku, kdy není defacto žádný prostor mezi šasi a chlazením.

Výdrž baterie je překvapivě dobrá. Osobně bych nečekal, že se výrobci podaří do tak malého notebooku ještě umístit poměrně velkou baterii s kapacitou 76 Wh, která dokáže napájet notebooku při minimální zátěži po dobu více jak sedmi hodin.

Touchpad je spíše standardních rozměrů se základní funkcionalitou a podporou více-prstových gest. Klávesnice má rovněž standardní rozložení, nicméně tuhostí stisku a velikostí kláves je zaměřená právě na hráče počítačových her. Jediným problémem je zde podsvícení klávesnice, které je extrémně nerovnoměrné, některé klávesy se zdají zcela nepodsvícené, což by mělo být v případě novějších modelů vyřešené.

Cena tohoto notebooku se pohybovala pod 50 000 Kč s DPH, což není vůbec špatné, pokud vezmeme v potaz jeho vybavenost a malé rozměry. Existují však modely s nižší konfigurací začínajících na cenách od 33 000 Kč s DPH.

ASUS Zephyrus G14 – GA401IV-AniMe136T

KLADY +ZÁPORY
Atraktivní design, novinka AniMe MatrixHorké šasi kolem klávesnice
Malé rozměry a váha vzhledem k vybavenostiHlučné chlazení, ventilátory se nezastaví ani při nečinnosti
Vysoký výkon procesoru i grafického adaptéruU starších modelů velmi nerovnoměrné podsvícení klávesnice
Slušné chlazení – nenastává thermal throttlingChybějící hranka pro pohodlné otvírání displeje
Rychlá čtečka otisku prstu na vypínacím tlačítku 
Příjemná klávesnice, tuhost stisku pro hráče 
76 Wh baterie s výdrží i přes 7 hodin 
Skvělá volba materiálu – velmi pevný, nekroutí se 
Zavřené víko displeje přidržené magnetem 
Cena modelů bez AniMe Matrix 
Konektivita – 2x USB-A, 2x USB-C 
Orientační cena: 48 000 Kč s DPH

Za zapůjčení ROG Zephyrus G14 děkujeme společnosti ASUS.

Zdroje: 1