Lenovo Tab3 10 Plus klame svým designem, ale mile překvapí

Lenovo Tab3 10 Plus byl pro redakci velkým překvapení. Při rozbalování jsme však byli plni smíšených pocitů.
Balení nevyniká ničím výjimečným a stejně je na tom obsah. Naleznete zde pouze 5,2W adaptér, USB to mikro USB kabel a samotný tablet. Ten však na první pohled nijak neoslní, ale to může být věc vkusu. Do redakce nám dorazila verze bez LTE v barvě deep blue (hluboká – tmavě modrá).

První dojmy

Právě daná matná barva na “hrubých“ zádech na nás působila trochu levně. Standardní černá tedy asi bude lepší volbou. Nemohli jsme se zbavit dojmu, že se jedná o dětskou hračku, popřípadě dětský tablet pro vaše ratolesti. Záda působí hrubě pouze na pohled, při držení v ruce je vše příjemné tak akorát, že vám tablet nevypadne z ruky.
Při používání nás však tablet z domněnky, že se jedná o hračku pro děti, rychle vyvedl. Nejen že na vás po zapnutí vykoukne 10,1“ IPS displej s rozlišením 1920 x 1200px, ale navíc vše nabíhá rychle a bez záseků.

Rozlišení je v tomto případě víc než dostačující. Díky rozlišení 1920 x 1200px v kombinaci s baterií o kapacitě 7000 mAh dostáváte ideálního společníka na dlouhé cesty. Výdrž baterie je totiž největší předností tabletu Lenovo Tab3 10 Plus. Papírové 12h výdrže dosáhnete s přehledem. Mi ji dosáhli i bez jakéhokoliv nastavování nižší spotřeby.

Vynikající baterie

Za hodinu Lenovo Tab3 10 Plus spotřeboval v průměru 6 – 9% v závislosti na typu činnosti. Třeba sledování filmu ubralo oněch 6 %. Hraní průměrně náročné hry pak 9%. Testované tablety jsme se naučili přes noc nevypínat, respektive je nevypínat vůbec. U Lenovo Tab3 10 Plus jsme to nedělali jinak. Byli jsme mile překvapeni, když jsme po 12ti hodinách neaktivity našli úbytek nabití pouhé 1%. Po 24 hodinách to bylo 1 – 2%. Vypínat ho tedy opravdu nemusíte.

Dlouhá výdrž baterie je obrovské plus. Lenovo však bohužel pro napájení použilo MicroUSB port. Za 4h dobijete z 0% na 99%. Chvilku jsme již byli přesvědčeni, že tablet 100% neukazuje. A ono ejhle, po úmorných 4,5 hodinách byl tablet dobit na 100%. Nutno podotknout, že během nabíjení byl tablet vypnut. Ano, dobíjení tedy trvá dlouho, ale pokud potřebujete tablet pouze na filmy, internet, prohlížení fotek, nebo jako náhradu za čtečku knih, pak se vám po 4,5h nabíjení tablet odmění i týdnem bez nabíječky. Za 14ti denní test jsme nabíjeli dvakrát.

Paramery Lenovo Tab3 10 Plus

Srdcem tabletu je čtyřjádrový procesor MediaTek s taktem 1,3 GHz. Do páru pak jdou 2 GB RAM. U těch bychom čekali možná více, protože 2 GB je již takový minimální standard. Žádnou aplikaci jsme však kvůli nedostatku RAM vypínat nemuseli, tudíž evidentně 2 GB plně postačí.

Pro vaše data je pak připraveno 32 GB ROM paměti. Necelých 7 GB zabírá po spuštění systém. Uživatelům tak zbývá necelých 26 GB. Ta se dá navíc rozšířit pomocí mikro SD karty až o dalších 128 GB. Zde není moc co dodat, 32 GB je pro aplikace víc než dost. Pro fotky, videa a hudbu tak ideálně používat mikro SD kartu.
Parametry sice nejsou bůh ví jak oslnivé, ale během testů jsme se setkali tak s jedním možná dvěma záseky. Vždy však stačilo pouze shodit aplikaci. Nejednalo se tedy o úplné zamrznutí. Aplikace byla po druhém pádu odinstalována, protože se jednalo se o chybu aplikace.

Reproduktory Dolby

Další z předností tabletu by měli být reproduktory Dolby. Ne že by hráli úplně špatně, ale zde to nezachrání ani nastavení dolby jako třeba u Lenovo Yoga Tab3 Plus, který měl stejné reproduktory. Oproti Yoga tabletu jsou reproduktory tišší, ale k filmu postačí. Místnost s nimi však neozvučíte, přinejmenším ne kvalitně. Při plné hlasitosti se opět dostavuje pocit plechového prázdného zvuku. Po zapnutí funkce dolby je zvuk o něco plnější, ale musíte tablet položit někam dále od sebe. Při držení tabletu v ruce jsme dolby měli vždy vypnuté.

Při cestách však stejně budete používat převážně sluchátka, tudíž se nejedná o velký problém. Pro ozvučení místnosti pravděpodobně stejně použijete externí reproduktory. Reproduktory jsou umístěny na zadní straně tabletu v podobě “lišty“, kterou narušuje pouze 8MPx čočka.

Rozměry a tlačítka

S rozměry 24,7 x 17,1 x 0,9 cm (ŠxVxH) se jedná o vcelku malý tablet. Váha 525g se nemusí zdát veliká, ale po nějakém čase užívání již budete hledat místo k odložení. Určitě by se hodil nějaký kryt se stojánkem.

Při držení tabletu na šířku nalezeme na levé straně mikro USB port, kolébku pro ovládání hlasitosti a power button. Dále pak šikovně schovaný slot pro mikro SD kartu, v případě LTE verze i slot pro mikro SIM. Na horní straně nalezneme pouze 3,5mm jack výstup. Na spodní straně pak pouze mikrofon. Na pravé straně naopak nenalezneme nic.

Na přední straně je umístěna 5MPx čočka například pro selfie. Na zádech v horní časti pak pás s dvěma reproduktory a 8MPx čočku.

Doporučení na závěr

Tablet můžeme doporučit nenáročným uživatelům, kteří hledají větší displej pro svá média. Lenovo Tab3 10 Plus díky své výdrži plnohodnotně nahradí kdejakou elektronickou čtečku knih a rozšíří její použití díky funkcím běžného tabletu. S cenou začínající na 5 599 Kč se jedná o výborný “entry level“ tablet, který nenáročné uživatele určitě neurazí.

Tabulka s parametry

Operační systém Android 6.0
Úhlopříčka v palcích 10.1 „
Interní paměť 32 GB
3G připojení ne
LTE pouze LTE verze
GPS ano
Rozlišení displeje 1280 x 800
Typ displeje IPS
Provedení displeje kapacitní
Fotoaparát/kamera ano
Rozlišení hlavního aparátu 8,0 MPx, přední 5 MPx
SIM pouze LTE verze
HDMI ne
Frekvence procesoru 1 1300 MHz
Počet jader procesoru 4
Operační paměť 2 GB
Slot na paměťové karty ano
Komunikace USB / WiFi / Bluetooth
Konektor mikro USB
Barva tmavě modrá (deep blue)
Mikrofon ano
Klávesnice ne
Šířka 24,7 cm
Výška 17,1 cm
Hloubka0,9 cm
Hmotnost 525 g

Za zapůjčení Lenovo Tab3 10 Plus děkujeme společnosti Lenovo (FleishmanHillard).

Zdroje: 1, vlastní