10 let iPhone slaví v pražském Apple museu výstavou

Rok 2007 je rokem, ve kterém Apple se svým iPhonem revolučně změnil způsob, jakým lidé komunikují. A to jednou provždy. 10 let iPhone na trhu slaví v pražském Apple museu výstavou.

10 let iPhone na trhu

Počínaje rokem 2017 bude iPhonu od Applu oficiálně 10 let. Před deseti lety Steve Jobs (v té době výkonný ředitel společnosti Apple) oficiálně oznámil tři nové produkty. Myslel tím však tři zařízení v jednom. Tím produktem byl právě iPhone, který v sobě mísí širokoúhlý iPod s dotykovými ovládacími prvky, revoluční mobilní telefon a průlomový internetový komunikátor.

Při pohledu zpět iPhone ovlivnil nejen mobilní průmysl, ale i celou společnost. Rok 2017 je rokem 10. výročí nejoblíbenějšího chytrého telefonu a v Apple Museum slaví příležitost společně se všemi milovníky jablek, umění a Apple!

Expozice na počest jubilea iPhone

Před třemi lety český umělec Roman Řehák (mimo jiné nadšenec aplikací pro chytré telefony) vyjádřil zájem modifikovat a upravovat fotografie nejvíce kreativním způsobem, a to pouze za pomocí iPhonu. Revidoval velkou sbírku fotografií, které posléze transformoval tak jedinečným způsobem, že se divákům zdály jako opravdové obrazy. Postupně se posunul k tvorbě komických knih a zábavných příběhů v podobě kompilací zábavných fotek.

Dne 4. srpna 2015 došlo ale k zásadní změně. Řehák objevil speciální programy pro chytré telefony a tablety a začal je nadšeně využívat. Setkání a spolupráce se zajímavými lidmi ho dále inspirovali a motivovali k vytvoření originálních a smysluplných mistrovských děl. Velký český fotograf Jakub Ludvík byl přizván ke spolupráci právě s Romanem Řehákem díky iniciativě své make-up umělkyně Kathy Gajewské. Z tohoto mixu byly vytvořeny skutečně zajímavé a dynamické velkoplošné kousky. Nápady těchto tří obdivuhodných umělců dali vzniknou velice ojedinělým dílům. Tato umělecká díla jsou nyní vystavena v pražském Apple muzeu a představena prostřednictvím výstavy prezentující omezenou edici Romana Řeháka, Kathy Gajewské a Jakuba Ludvíka. Apple museum tímto podporuje 10 let iPhone na trhu a vzdává tak hold vizionáři Stevu Jobsovi.

Při příležitosti oslavy jubilejního desetiletí přítomnosti iPhone na trhu spolu s výročím uvedení multi-touch navíc Apple museum na otevření výstavy hrdě přivítalo exkluzivního hosta, českého developera přímo z týmu Apple – Ladislava Zajíčka.

Co na vás v Apple museu čeká

Pří návštěvě Apple musea tak nyní máte jedinečnou možnost obdivovat také fotografie vytvořené triem PhoneArt. Ten vytváří a materializuje digitální obsah v aplikacích iPhone na velké plátno pomocí tisku. Digitální obsah je obohacen malířem Jiřím Krátkým, který na plátně přetvořil některé výtvory PhoneArt tria. Jiří Krátký tak přivedl k životu nové úžasné olejomalby.
Mimo to máte samozřejmě k dispozici stálou expozici Apple produktů od jeho vzniku až po současnost. V průběhu září v Apple museu navíc přibude dobový herní koutek, ve kterém si návštěvníci budou moci vyzkoušet retro hry na zařízeních, které časově odpovídají dané hře.

Zdroje: 1, TZ, vlastní