Samsung Galaxy Tab S3 z vás udělá "závisláka" na stylusu

Do redakce k nám doputoval velice zajímavý kousek v podobě Samsung Galaxy Tab S3. Zprvu jsme byli trochu skeptičtí, ale nakonec převládlo nadšení.

Základní popis a obsah balení

Tablet dostanete v běžné krabici, která sice neurazí, ale ani nijak nepotěší. V té nalezáme samotný 9,7″ tablet společně s 2A nabíječkou s USB-C kabelem a stylusem S-Pen. Stylus jsme po vybalení z ruky již nedali, ale o tom až později.

Prvního, čeho si všimnete, když držíte tablet poprvé v ruce jsou rozměry a váha, které jsou úctyhodně minimalistické. . Rozměry tabletu totiž jsou 237,3 x 169,0 x 6,0mm s váhou 434g. Na skleněných zádech vás ihned zaujme nápis „tuned by AKG“. Po obou stranách jsou vždy dva reproduktory, dohromady tedy čtyři, o které se postarala známá společnost AKG. Zvuk je opravdu výborný.

Při poloze tabletu na výšku máte po pravé straně k dispozici spouštěcí tlačítko, kolébku pro ovládání hlasitosti a slot pro micro SD kartu o maximální velikosti 256 GB. Vedle slotu pro micro SD dále naleznete slot pro nano SIM.

Na levé straně naleznete pouze magnetické piny, pomocí kterých můžete připojit klávesnici. Ta se dá dokoupit zhruba za 3 000 Kč a mimo klávesnice nabízí i boční slot pro S-Pen a kompletní ochranu pro váš tablet.

Na horní straně tabletu naleznete pouze dva AKG reproduktory. Na spodní straně pak spolu se dvěma reproduktory naleznete napájecí USB-C port společně s 3,5mm jack portem.

Parametry a výkon

Aniž bychom tablet zapnuli, bylo nám na první pohled jasné, že displej bude úchvatný. Zobrazovací plochu zde totiž zastupuje 9,7″ Super AMOLED displej s rozlišením 2048 x 1536px (QXGA). Již při prvním spuštění jsme byli displejem uchváceni. Někdo může namítat, že je takové rozlišení pro 9,7″ displej zbytečné, ale v kombinaci s S-Pen ho v malování a jiných grafických úkonech využijete bez zaváhání.

Bohužel se na tomto tabletu negativně podepsala aféra okolo samovznětlivých baterií Samsung Galaxy Note 7. Tablet měl být uveden na trh právě v stejnou dobu jako Note 7. Díky chybným bateriím však prošel dalšími testy a vyšel s téměř ročním zpožděním. Parametry Samsung Galaxy Tab S3 jsou tedy v podstatě rok staré. Ale i tak jsou vlastně nadstandardní.

Srdcem tabletu je čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 820. Tomu asistují 4 GB RAM s grafickým čipem Adreno 530. Pro vaše data je připraveno interní úložiště o velikosti 32 GB, které můžete rozšířit pomocí již zmíněného micro SD slotu o dalších 256 GB.

Fotoaparát

Zadní strana tabletu je vybavena 13MPx čočkou, která zvládla natáčení videa ve 4k rozlišení se 30 FPS (3840 x 2160px). Přední strana je vybavena 5MPx CMOS kamerkou, určenou pro videohovory a případné selfie. Aktivně jsme však používali převážně zadní foťák. Ačkoliv fotoaparáty u tabletů hodnotíme neradi, zde se toho nebojíme. Fotky pořízené zadní 13MPx čočkou můžete bez ostychu ihned publikovat třeba na svůj Facebook. Samozřejmě z praktického hlediska asi stejně použijete foťák u telefonu, ale pokud máte tablet v ruce, určitě jiný foťák hledat nemusíte.

Stylus ala S-Pen pro Samsung Galaxy Tab S3

V základním balení naleznete již zmíněný stylus. Ten jsme po prvním použití již nedali z ruky. Největší výhodou S-Pen je, že se nemusí nabíjet a je vybaven velmi tenkým hrotem, díky kterému můžete kreslit i tenké čáry velmi přesně. S-Pen je dále vybaven tlačítkem na boku, pomocí kterého vyvoláte na displeji extra navigační menu, které slouží právě urychlení práce s S-Pen.

Námi neužívanější funkcí bylo psaní do PDF souborů. Dále jsme využívali psaní a kreslení po displeji, kdy pomocí vyvolaného menu uděláte klasický printscreen obrazovky, na kterou můžete ihned psát, či malovat. Jistě jste si všimli upravených obrázků v našich návodech, které jsme upravovali právě na Samsung Galaxy Tab S3 pomocí S-Pen.

Po instalaci českého jazyka v Samsung klávesnici jsme S-Pen využívali i při zadávání stránek, nebo psaní článku. Byla to příjemná změna, psát opět propiskou jako ve škole. Bohužel naše písmo nebylo úplně ideální, tak jsme to v půli vzdali. Když však psaní zkoušela kolegyně se svým krasopisem, pak bylo vše na první dobrou. Nutno si přiznat, že tu někdo škrábe jako doktor a vývojáři se škrabopisem nejspíš nepočítají. 

Dojmy z užívání – baterie, displej, reproduktory

Po prvním spuštění máte k dispozici zhruba 23 GB z původních 32 GB. Během užívání jsme se nesetkali s jediným zásekem, vše jelo jako na drátkách. S danými parametry jsme ani nic jiného nečekali. U Samsung Galaxy Tab S3 musíme Samsung pochválit, že nebyl použitý Android 7.0 přehlcen nepoužívanými aplikacemi a jinými „optimalizacemi“. Předinstalované aplikace byly ve většině případech určené právě pro S-Pen a všechny jsme využili.
Použitý displej je opravdu pastvou pro oči. V kombinaci se čtyřmi reproduktory od společnosti AKG je tak Samsung Galaxy Tab S3 ideálním multimediálním společníkem pro přehrávání filmů. Zvuk z reproduktorů je hluboký a čistý. Plnohodnotné basy samozřejmě nečekejte. Hlasitost je víc než dostačující a na plno jsme ji téměř nevyužívali.

Při redakčním testu jsme zkoušeli spustit film ve smyčce s plným jasem a plnou hlasitostí. Baterie se vybila zhruba po 7h 14min. Dle papírových údajů by tablet měl zvládnout hodin 8. Pokud nebudete mít plný jas a hlasitost na plno, pak s největší pravděpodobností dosáhnete i více nežli udávaných 8 hodin. Svůj podíl na tom jistě nese použitá baterie s kapacitou 6 000 mAh. Kapacita je to víc než dostačující a velice nás překvapilo, že se baterie s takovouto kapacitou vešla do tak tenkého těla.
Přes noc se baterie vybila vždy v rozmezí 1-4%. Upřímně jsme nepřišli na to, co způsobovalo rozdíl v daném vybití. Z 0% na 100% trvalo nabití 2h 45min. 1h zabralo 40%, 2h pak 87% nabití. Vcelku nás překvapilo, že se tablet vybíjel poměrně stejně rychle při různých úkonech. V průměru to bylo zhruba 15% za hodinu, jak při hraní her, tak při projíždění webových stránek. Během testů jsme ve většině případech měli jas naplno s připojením k WiFi, zapnutou polohou i Bluetooth. Při optimalizaci by se tedy dalo ještě spotřebu patřičně snížit.

Závěrečné zhodnocení a cena

Samsung Galaxy Tab S3 je opravdu výborný tablet, který skvěle padne do ruky. V kombinaci s S-Pen se však posouváte ještě o úroveň výš. Malou nevýhodou můžou pro někoho být použitá skleněná záda, na kterých je vidět každý otisk a opravdu je nemá cenu čistit. Ze startu jsme se hodně báli, abychom je při pokládání na stůl nepoškrábali, obavy byly ale neopodstatněné.

Ve spodním home tlačítko je umístěna čtečka otisků prstů, kterou jsme sice používali, ale nebyla zcela 100%. Možná jsme však pouze špatně naskenovali otisk. Navíc pokud jste tablet 24h nepoužili, tak čtečka „nefunguje“, protože vás tablet vyzve k zadání bezpečnostního kódu.
V záporech se tedy nejedná o nic až tak podstatného, nad čím by se nedaly přivřít oči. Velkou překážkou však pro mnohé z nás může být cena. Doporučená maloobchodní cena totiž činí 19 900 Kč, ve které není zahrnuto příslušenství v podobě klávesnice, která vás vyjde na další 3 000 Kč. S přihlédnutím k tomu, že se jedná o tablet, který měl vyjít již před rokem, je cena jednoduše dost vysoko. Stále se jedná „pouze“ o tablet s Androidem a ačkoliv je S-Pen vynikající, tak je 20 000 Kč neúměrně moc.

Díky ročnímu zpoždění by tabletu slušela cenovka do 15 000 Kč. Klávesnice je spíše takový bonus, který u Samsung Galaxy Tab S3 není dle nás nutností. Máte přeci S-Pen. Být zde předinstalován Windows, tak má Microsoft se svým Surface velkého konkurenta.
Tablet bychom s přihlédnutím k ceně doporučili designerům a umělcům, kteří 100% využijí S-Pen a grafické aplikace, se kterými dokáží využít největší přednost tabletu.

Za zapůjčení tabletu děkujeme společnosti Samsung, díky které jsme měli možnost propadnout vynikajícímu stylusu od Samsung Galaxy Tab S3.

Tabulka s parametry

Operační systémAndroid 7.0
CPU 
Rychlost CPU2x 2,15 GHz + 2x 1,6 GHz
Typ CPUQualcom Snapdragon 820
DISPLEJ 
Velikost displeje9.7″ (245.8mm)
Rozlišení displeje2048 x 1536px (QXGA)
Technologie displejeSuper AMOLED
Počet barev16 milionů
Podpora S PenAno
KAMERA/FOTOAPARÁT 
Rozlišení při nahrávání videaUHD 4K (3840 x 2160) @30fps
Zadní kamera13MPx
Přední kamera5MPx CMOS
Zadní kamera – BleskAno
Zadní kamera – Auto FocusAno
PAMĚŤ 
Velikost RAM4 GB
Interní paměť32 GB
Dostupná paměť23,1 GB
Podpora externí paměti micro SDAž 256 GB
SÍTĚ 
Multi-SIMNe – pouze jeden slot SIM
Velikost SIMNano SIM
Infra2G GSM, 3G WCDMA, 4G LTE FDD, 4G LTE TDD
2G GSMGSM850, GSM900, DCS1800, PCS1900
3G UMTSB1(2100), B2(1900), B4(AWS), B5(850), B8(900)
4G FDD LTEB1(2100), B2(1900), B3(1800), B4(AWS), B5(850), B7(2600), B8(900), B17(700), B20(800), B28(700)
4G TDD LTEB40(2300)
KONEKTIVITA 
ANT+Ano
Verze USBType-C, 3.1
Systém určování polohyGPS, Glonass, Beidou, Galileo
Vstup pro sluchátka3,5mm Stereo
MHLNe
Wi-Fi802.11 a/b/g/n/ac 2.4+5GHz
Wi-Fi DirectAno
Bluetooth verzeBluetooth v4.2
NFCNe
Bluetooth profilyA2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP
PC SyncSmart Switch (PC verze)
SENZORY 
SenzoryAkcelerometr, Snímač otisků prstů, Gyro sensor, Geomagnetický sensor, Hallův sensor, RGB Světelný Sensor
ROZMĚRY 
Rozměry (V x Š x H)237,3 x 169,0 x 6,0mm
Váha434g
POHOTOVOSTNÍ DOBA 
Doba využívání internetu (3G)Až 8h
Doba využívání internetu (LTE)Až 8h
Doba využívání internetu (Wi-Fi)Až 8h
Doba přehrávání videa (hodin)Až 12h
Kapacita baterie6000 mAh
Vyjímatelná baterieNe
Doba přehrávání audiaAž 127h
Doba hovoru (3G WCDMA)Až 36h
AUDIO/VIDEO FORMÁTY 
Video formátyMP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM
Rozlišení při přehrávání videaUHD 4K (3840 x 2160) @60fps
Audio formátyMP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA
DALŠÍ SLUŽBY 
S-VoiceNe
Mobilní TVNe

Zdroje: 1, 2, vlastní