Jak se dostat k programování formou hraní her

Jako malí jsme snad všichni po shlédnutí Matrixu, kde byla sama čísílka znaky, toužili umět programovat. Přinejmenším jsme chtěli alespoň pochopit, co že to programování je.

Úvod do programování

Programování je ve zkratce znalost jednoho z programovacích jazyků (Java, C#, HTML, C++ atd..), pomocí kterého programujete své vlastní hry či aplikace. Samozřejmě k tak komplexnímu výsledku, jako je hra, vám znalost jednoho programovací jazyka nestačí.
Někde se však začít musí, a tak se dnes podíváme na tři hry, díky kterým se naučíte alespoň základy. Přinejmenším pomocí těchto hříček pochopíte princip psaní samotného kódu.

Terminus

První z těchto hříček je webový portál web.mit.edu alias Terminus. Jedná se o formu jakési „GameBook“ v terminálu, kde se posouváte a komunikujete pomocí Linux příkazů v Linuxovém terminálu.
Zde se tedy nejedná vyloženě a výuku programování, jako spíše naučení základů v Linuxovém terminálu. Navíc nemusíte nic instalovat a ani se bát, že byste na svém PC s Linuxem udělali něco špatně. Linuxový terminál v podobě Terminux GameBook je totiž přístupný přímo na webové stránce.


V úvodu naleznete několik základních příkazů jako cd, mv, nebo less, díky kterým se přesouváte z lokace do lokace a komunikujete s objekty v okolí. Téměř v každé lokaci se pak dozvíte nový příkaz, který můžete ihned začít používat. V hře jsou navíc příkazy nazývány jako „spelly“ (kouzla), která se jako nadějný kouzelník učíte.


Díky přístupnosti přes web můžete Terminus hrát a jakémkoliv zařízení bez ohledu na operační systém.

Algotica

Zde se jedná již o plnohodnotnou hru, která si dává za úkol naučit vás základní syntaxe a funkce. Po dohrání této hry z vás sice nebude plnohodnotný programátor, ale přinejmenším zjistíte, zda chápete princip a zda vás to baví.


K ovládání robůtka totiž používáte právě ručně psané příkazy. Pokud vás tohle nebude bavit, tak samotné programování ani nezkoušejte :).


Ve hře Algotica se nacházíte ve virtuálním světě vývojáře, který vás ze startu naučí příkazy k ovládání robůtka jménem Lony. S ním máte za úkol v daných lokacích posbírat „diamanty“, využít co nejmenší počet řádků (co řádek – to příkaz, časem již může být v jednom řádku i funkce = více příkazů) a získat tím Pointless Point. Po tutoriálu však zjistíte, že jsou robůtek Lony a programy v systému svazováni pravidly vývojáře a na vás jim pomoct. Můžete se však také rozhodnout pro verzi držet se pravidel.
Hra je dostupná na Steamu jak pro Mac OS, tak pro Windows za zcela odpovídajících 199 Kč.

Swift Playgrounds

Oproti Algotice je Swift Playground již o něco komplexnější a nabízí více úrovní. Po vizuální stránce se však jedná o obdobnou hru.


Swift Playgrounds je však dostupné pouze na iPad. Pokud však nějaký vlastníte, pak je Swift ideální volbou na zabití času v metru nebo cestě autobusem. Zároveň se i něco naučíte.


Aplikace je navíc dostupná zdarma. Nabízí více úrovní, tak že si přijdou na své jak úplní začátečníci, tak i pokročilí. V brzké době navíc přibydou další úrovně a nové programovací jazyky z oblasti grafiky.


Jak již bylo řečeno, hra je dostupná pouze na iPad tedy iOS. Na iPhone ani na Mac zatím žádný oficiální port neexistuje.

Programování s Karlem

Perlička na závěr. V této hře oproti ostatním nemáte za úkol procházet určité levely, ale spíše je sami vytvářet. Jedná o malého robota „Karla“, pomocí kterého stavíte zdi, popřípadě určujete podmínky, za jakých stavět či bourat.


Bonusem je česká lokalizace, o kterou se postaral Karel Klíma. Hra je dostupná zdarma buďto přímo v prohlížeči, nebo ke stažení ve verzi 3D pro operační systém Windows. Karel je navíc programovací jazyk sám o sobě.
Pokud jste se tedy k dnešním dni nemohli rozhoupat, nebo jste jednoduše nevěděli, kde začít, pak není nic jednoduššího, než zvolit jednu z výše uvedených her a zaplout do světa Matrixu.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, vlastní