Mac OS Exchange Mail může trochu komplikovat život

Běžné nastavení exchange mailové klienta není nic závratného. Mac OS Exchange Mail však může být trochu oříšek. Hlavně u různých verzí Mac OS.
Nastavit běžný mail není komplikované. Stejně tak Mac OS Exchange Mail, ten totiž nastavíme stejně jako všechny ostatní. S problémem se však můžeme setkat, jakmile nebudeme připojeni ve firemní síti. V takovém případě vám totiž nebude Exchange Mail v původním nastavení fungovat. V tomhle případě navíc nepomůže ani VPN přístup.
Pro úplnou funkčnost Mac OS Exchange Mail i mimo vaši síť musíte totiž upravit v „nastavení serveru“ koncovku pro exchange, tedy: /ews/exchange.asmx. Podrobněji si ukážeme níže.

Mac OS Exchange Mail nastavení

 1. V první řadě otevřeme mailové klienta (CMD+Mezerník, napíšeme Mail).

 • Vybereme účet Exchange a dáme pokračovat. Respektive učet exchange přidáme.
 • Vyplníme vaše přihlašovací údaje. Jméno = to co chcete, aby se všem zobrazovalo v hlavičce mailu korespondentům.
 • Emailová adresa = váš exchangový email.
 • Heslo = vaše heslo, které používáte pro přihlášení do mailového klienta.

 • V některých případech se může objevit hláška o chybném certifikátu nebo nemožnosti ověření. V takovém případě dáme pokračovat. Nemělo by to ničemu vadit. Pro lepší pocit můžete kontaktovat vaši IT podporu, aby vám aktualizovali certifikát.

 • V závěru nastavení vybereme, co vše chceme zahrnout a zobrazovat mimo samotného mailu. (Mail, Kontakty, Kalendáře atd…)

 • V tomto případě máte již nastavený funkční Mac OS Exchange Mail, který však bude fungovat pouze v dané síti. Pro fungovaní mimo firemní (soukromou) síť musíte ještě změnit nastavení mailového serveru.

  Správná adresa mailové serveru

  1. U spuštěného mailu zvolíme v horní liště “Mail > předvolby“.
  2. Vybereme vámi přidaný účet exchange a přejdeme do záložky Nastavení Serveru.

 • Zde odznačíme “Automaticky spravovat nastavení připojení“. Vyjede nám nabídka s interní a externí URL. Zde vložíme adresu: https://váš.mailový.server/ews/exchange.asmx
 • Nastavení nezapomeňte uložit.
 • U starších verzí Mac OS je někdy nutné po odznačení volby “Automaticky spravovat nastavení připojení“ nastavení uložit. Až poté v záložce “nastavení serveru“ uvidíte novou nabídku s externí a interní URL. Jedná se tedy o takový mezikrok.
  Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje aplikace Mail pro Mac OS, můžete zkusit sáhnout po mailovém klientovi Thunderbird, který exchange také zvládne. Doplněk „ExQuilla for Microsoft Exchange“ pro Thunderbird je však nově zdarma pouze na tři měsíce, poté se již musí platit.

  Zdroje: 1, vlastní