Výchozí aplikace pro PDF soubory ve Windows 10

Dnes se podíváme na to, jak změnit ve Windows 10 výchozí prohlížeč PDF souborů. Primárně je nastavený Microsoft Edge, který nemusí vyhovovat všem.
U Windows 10 máte možnost obdobného nastavení výchozí aplikace, jako můžete být zvyklí např. u svých Androidích smartphonů. Lze tedy nastavit výchozí aplikaci pro určité typy souborů či předcházející akce. (např. vložení CD, USB atp.)
Jednodušší z možností, jak nastavit výchozí prohlížeč / aplikaci pro daný typ souboru je stejný, jako u předchozích verzí OS Windows.

Výchozí prohlížeč PDF „jedním kliknutím“

  1. Jednoduše klikneme pravým tlačítkem na daný soubor, zvolíme „Otevřít v programu“ a v dalším okně klikneme na „Zvolit jinou aplikaci“.

  • V otevřeném okně vybereme danou aplikaci, v našem případě Adobe Acrobat Reader, a zaškrtneme spodní políčko „K otevírání souborů .pdf vždycky používat tuto aplikaci“ a potvrdíme OK.

  • V některých případech bohužel po restartování či odhlášení daná změna nezůstane permanentně uložena. V takovém případě musíme přistoupit k nastavení výchozí aplikace přímo v nastavení systému.

    Výchozí prohlížeč PDF v Nastavení

    1. Nastavení systému vyvoláte buď to kliknutím na upozornění v pravém rohu hlavního panelu, což vám vyvolá nabídku se shortcuty, kde naleznete i „Všechna nastavení“, nebo s použitím lupy a napsáním „nastavení“.

  • Zde zvolíme prvním první položku „Systém“.

  • V levém sloupci nalezneme položku „Výchozí aplikace“.

  • Po kliknutí na výchozí aplikace se vám v pravém sloupci zobrazí základní již navolené výchozí spouštěče / aplikace pro dané soubory, pokud však chcete nastavit nové, musíte sjet v pravém sloupci úplni dolů a vybrat si z dané nabídky. My si vybereme „Zvolit výchozí aplikace podle typu souboru“.
  • Zde máme v levém sloupci typy souborů a v pravém výchozí aplikace, které mají soubor spouštět. Nalezneme si tedy soubor .pdf a poté buď to zvolit výchozí (pokud jste ještě nezvolili žádnou výchozí aplikaci) nebo danou aplikaci, která je momentálně nastavena jako výchozí. Po kliknutí se zobrazí nabídka dostupných aplikací, nebo můžete vyhledat vhodnou aplikaci ve Storu. My zvolíme Adobe Acrobat Reader.

  • Ve stejném umístění tak můžete nastavovat výchozí aplikace i pro všechny ostatní typy souborů. V bodě 4 máte navíc na výběr ze tří možností. Buď to můžeme zvolit výchozí aplikaci pro daný typ souboru. Další z možností je zvolit výchozí aplikaci podle použitého protokolu. Nakonec můžeme nastavit výchozí možnosti podle aplikace, což je dost automatizovaný proces.
    U poslední možnosti totiž aplikace vezme automaticky všechny formáty, které je schopna otevřít a nastaví se jako jejich výchozí prohlížeč. Pokud takto nastavíte pouze jednu aplikaci, asi není co řešit. Pokud však nastavíte tímto způsobem více aplikací, tak problém vzniknout může. Hlavně v případě, že poslední z nastavených aplikací bude umět otevírat i formáty aplikací, které jste nastavili před tím.
    Ve finále pro vás tedy bude jednodušší nastavit vždy přímo daný typ souboru pro vámi určenou aplikaci.

    Zdroje: 1, vlastní