Eken H9R je důkazem, že akční 4K kamera nemusí být nutně drahá

Dnes bych vám chtěl představit akční kameru Eken H9R, která pochází od čínské společnosti Eken. Všem je jistě známo, že Čína vyniká ve výrobě chytrých telefonů díky jejich nízké ceně a vysoké kvalitě. Toto platí také pro jejich akční kamery. Na trhu je již nespočet kamer, které se svou kvalitou rovnají kamerám s mnohem vyšší cenovkou, než je ta jejich. Jednou z těchto kamer je právě Eken H9R, která navíc dosahuje 4K rozlišení při 25 FPS.

Eken H9R je docela malá, díky tomu ji lze použít pro sport nebo outdoorové aktivity. Kamera je odolná proti nárazům a vodě (bohužel, jen v ochranném obalu), to z ní dělá kvalitního pomocníka pro náročné sportovce. Co se vzhledu týče, zde nečekejte žádnou velkou inovaci. Lze ji srovnat s téměř identickým Niceboy VEGA. Ale originální design u čínských výrobků jistě neočekáváte.

Když jsem říkal, že je Eken H9R docela malá, tak jsem tak trochu lhal. Kamera s rozměry 5,90 x 4,10 x 3,00 cm je totiž hodně malá. S těmito rozměry se kamerka vejde pohodlně do ruky. Co se týče váhy, tak zde je to ještě lepší. Tento prcek totiž i s baterií váží pouhých 66 gramů. Kamera je k dostání v mnoha barevných provedeních. Samozřejmě nechybí černá a bílá barva. Mezi další však patří například žlutá, stříbrná nebo růžová barva.

Jednou z mnoha výhod této kamery je, že již nemusíte přikupovat žádné další příslušenství. I s tak nízkou cenu, jako je rozpětí 1 000 – 2 000 Kč v závislosti na vybavení, dostanete všechno možné i nemožné příslušenství (viz obr. níže). V jedné z možností nechybí ani 32GB microSD karta, která vám vystačí na 3hodiny záběru s rozlišením 1080p při 60 FPS. Samozřejmě kameře nesmí chybět 2“ LCD displej, který slouží jak pro samotný náhled, tak pro nastavení kamery a přehrávání natočených videí. Přehrávání videa na kameře však moc nedoporučuji z důvodu velmi špatného reproduktoru. Radši si nahrávky spusťte v klidu až na PC.

Co můžeme za 1 000 Kč očekávat?

Kamera sice podporuje 4K, ale bohužel při tomto rozlišení zvládá pouze 25FPS. Je to škoda, videa v tomto rozlišení díky nízkému FPS nevypadají zrovna pěkně (díky nižším FPS jsou totiž vidět mikro-záseky). Avšak videa ve Full HD vypadají překvapivě dobře a podporují jak 30 tak i 60 FPS. Navíc díky 170° čočce zaberete prakticky vše, co se děje okolo vás. Kamera však neumí v původním nastavení natočit delší video než 10min. V nastavení však lze nastavit automatický loop. Natáčení tedy bude pokračovat bez přestání, videa však budou rozdělena vždy po deseti minutách.

Ukázka videa s rozlišením 1080p se 60 FPS.

O všechen výkon se stará nepříliš známý procesor Sunplus 6350. V samotném balení samozřejmě nechybí Ion-Lithium baterie s kapacitou 1050 mAh. S touto kapacitou vydržíte snímat cca 50 minut 4K videa nebo +- 90 minut Full HD videa. To není zas tak moc, na druhou stranu se jedná o akční kameru a takový sjezd na horském kole asi nebude trvat hodinu a půl. Dále kamera nabízí propojení s mobilem přes WiFi, která má dosah až 30 metrů. Pomocí vzdáleného přístupu tak můžete na svém telefonu sledovat živý přenos z kamery. Stejným způsobem můžete přenášet i fotky/videa, ovšem za cenu nižší výdrže baterie. K vyžití WiFi sledování a přenosu již však potřebujete na svém smartphonu aplikaci, která je dostupná pro Android a iOS. Lze ji stáhnout pomocí QR kódu, který se nachází v přibaleném návodu. Stejně tak můžete streamovat přímo do vašeho PC s OS Windows. Windows Phone však oficiálně podporován není.

Porovnání s Eken H9R vs. H9

Čím se vlastně liší od jejího bratra Eken H9? Je to velmi jednoduché, v balení Eken H9R nalezneme navíc i dálkové ovládání. Tato věcička má ale pár much. Všechny kamery a ovládání mají stejnou frekvenci. Z toho tedy plyne, že pokud má ve vašem okolí někdo další toto ovládání, bude vám zapínat/vypínat natáčení, stejně jako vy jemu. Velice nepraktické, přijímaní signálu navíc v kameře nelze nijak manuálně vypnout.

Pokud chcete používat Eken H9R jako webkameru, můžete. Stačí vytáhnout microSD kartu a připojit kameru pomocí micro USB k vašemu počítači. Vše kupodivu šlapalo na první dobrou. Tímto bych se také rád dostal portům a možnosti nabíjení kamery. Eken H9R, stejně jako Eken H9, má na boku port pro microSD kartu, micro USB pro napájení / přenos dat a micro HDMI type-D.

Eken H9R vs. GoPro 4 Silver

V této době si většina lidí myslí že drahé = kvalitní, v dnešní době tomu už tak není. Také jsem si to myslel, ale tato kamera mě přesvědčila o opaku. Na YouTube najdete spoustu videí, kde porovnávají Eken H9R a GoPro kamery. V těchto videích nepoznáte skoro rozdíl v rozlišení ani v barevném podání. Samozřejmě, GoPro má různé stabilizace obrazu, tak že to není tolik rozklepané. Dle mého názoru, se však jedná o detail, který neodpovídá v danému rozdílu v ceně. Ve videu stejně vždy poznáte, kdy osoba udělala krok a drcnutí tak přidá na autentičnosti videa :).

https://www.youtube.com/watch?v=qR59PeDkOIs

Pokud chcete dosáhnout voděodolnosti a ochraně proti nárazu, budete muset kameru dát do voděodolného obalu, který je součástí standartního balíčku. Když jsem kameru poprvé používal, myslel jsem si, že mikrofon bude v plastovém obalu velmi špatný. Naštěstí byl zvuk překvapivě dobrý a dalo se rozumět všem slovům. Také musíme pamatovat, že kamera nemá žádnou kompresi. V praxi to znamená, že tří minutové video může mít i přes 650Mb!

V některých setech je navíc k dispozici malé pouzdro, do kterého pohodlně vložíte všechno příslušenství společně s kamerou. Pouzdro je uvnitř vypolstrované, takže nehrozí rozbití během přenosu.

Závěrečné shrnutí

Sečteno, potrženo, Eken H9R je úžasnou volbou, pokud si nejste jisti, zda akční kameru nějak využijete, či ji chcete pouze otestovat. Kvalita videa a fotek je s cenou 1 000 Kč za standardní balíček víc než výborná. Samotný obsah standartního balení je velice obstojný. Jako jediný problém vidím nízký počet FPS ve 4K, ale řekněme si na rovinu, kolik z nás by tuto možnost aktivně používalo?

Fotografická ukázka.

Poslední rada na konec, v balení je pouze jedna násavka k připevnění kamery k zaoblenému povrchu (třeba helma). Takže je potřeba si nějaké objednat z internetu. Je nutné u nich dávat pozor na nárazy. Samotné úchyty jsou totiž z plastu a jednoduše se lámou. Sám jsem velice rychle zjistil, že vydrží při pádech na snowboardu, ale již nevydrží srážku s lanovkou! O:)
Kameru lze zakoupit na zahraničním webu Aliexpressu, nebo můžete sáhnout po o něco dražším bratříčkovi Eken H8R, který je dostupný i na českém webu eDsystem. Oproti H9R však nabízí 4K rozlišení se 30 FPS a jeden displej navíc.

Zdroje: 1, vlastní