Lenovo Y je novou řadou vašeho herního příslušenství

Z herního příslušenství Lenovo Y jsme v redakci testovali klávesnici Gaming Mechanical Switch Keyboard, myši Gaming Optical Mouse a Gaming Precision Mouse M800 společně s herními sluchátky Gaming Stereo Sound Headset a Gaming Surround Sound Headset P960. A že jsme si práci na herním příslušenství řady Y opravdu užili.

Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard

Jako první přišla na řadu Gaming Mechanical Switch Keyboard. Již při vybalování nás klávesnice překvapila svou vahou. Na první pohled se jedná o kvalitní kus hardwaru, který zaujme svou robustností a zpracováním. Ke klávesnici je dodávaná i přední opěrka, která může zpříjemnit práci.

Samotná klávesnice je celá červeně podsvícená, což ji přidává na „agresivním“ vzhledu a dává znát svůj herní účel. Intenzita podsvícení se dá regulovat, nebo úplně vypnout. Hráče jistě potěší možnost, nechat svítit pouze klávesy WSAD, popřípadě naopak, nechat svítit všechny ostatní klávesy a WASD zhasnout.
Práce na klávesnici byla velice příjemná. Každého kliknutí jsme si byli plně vědomi a při psaní jsme nabyli pocitu jistoty. Nedočkali jsme se žádného nechtěného dvojkliku či napsaní jiného než-li požadovaného písmene.

Po pravé straně navíc nalezneme USB-A port společně s 3,5mm jackam pro sluchátka a mikrofon. Zapojení klávesnice probíhá pomocí standardního USB.
Většina funkcí klávesnice funguje po pouhém zapojení. Pokud však chcete vše důkladně nastavit, určitě si nainstalujte potřebný driver. Ten nám umožnil ponořit se do tajů programovatelných kláves.
Jediným drobným nedostatkem může být vcelku hlučné klapání klávesnice při aktivním psaní. Nasaďte si ale Surround sluchátka a žádný rušivý zvuk neuslyšíte!

Lenovo Y Gaming Optical Mouse a Gaming Precision Mouse M800

Gaming Optical Mouse

U herní klávesnice samozřejmě nesmí chybět ani herní myš. Rádi bychom řekli, že dané myši jsou na tom se zpracováním stejně, jako výše zmíněná klávesnice. Bohužel tomu tak úplně není. Tedy alespoň co se týče Gaming Optical Mouse.
Design není špatný. Na první pohled vypadá dobře. Pokud však myš uchopíte, zjistíte, že je až „moc“ lehká a při hraní působí neohrabaným dojmem. Při testu na lesklém povrchu nám dokonce několikrát ustřelila. Na podložce však fungovala bez problémů. Detailnější nastavení DPI se nám povedlo až po nainstalovaní příslušného ovladače. V daném softwaru lze mimo jiné nastavovat i samotné podsvícení. K nativnímu nastavení DPI slouží prostřední tlačítko umístěné nad kolečkem. Díky podsvícení pak dokáže signalizovat vámi zvolené DPI.

Myš nabízí dvě programovatelná tlačítka na levé straně (lna leváky zde nebylo příliš myšleno) a jedno prostřední, v podobě zamáčknutelného kolečka. Samozřejmě nechybí dvě klasická (pravé a levé). Dohromady máte tedy 5 programovatelných tlačítek, plus jedno samostatné pro nastavení DPI. Myš k počítači připojíte pomocí USB-A.

Gaming Precision Mouse M800

Gaming Precision Mouse M800 se již nachází ve vyšší cenové kategorii a je to na ní znát. Myš je sice robustnější, ale do ruky nám padla skvěle. Velkou roli na tom nejspíš sehráli lépe pogumované boky. Samotná myš je taktéž dost lehká, ale to snadno řeší čtyři přibalená 5g závažíčka, která umístíte do myši. My použili všechny abychom získali pocit váhy v ruce. 

Zde se nám DPI povedlo měnit již před instalací ovladače. Ke změně DPI opět slouží prostřední tlačítko nad kolečkem, které opět díky podsvícení signalizuje vámi nastavené DPI. Při testech jsme se pohybovali někde na středu okolo 4000 – 5000 DPI. Myš je opět určená pouze pro praváky a tomu odpovídá i umístění tlačítek.
Včetně standardního pravého a levého tlačítka máte dle Lenova k dispozici celkem 9 programovatelných tlačítek. Lenovo však počítá i scrollování dopředu a dozadu. Budeme tedy počítat 7 „až“ 9. Namapování scrollovacího tlačítka totiž využijete jen ve hrách, které to podporují. Při běžné práci s největší pravděpodobností totiž necháte nastavené klasické posouvání nahoru-dolů. Další tlačítka jsou dle našeho názoru umístěna velice prakticky. Jedno naleznete na levé straně, které je umístěné pod vaším pravým palcem. Zvednutím palce nahoru můžete hned zmáčknout druhé. Na levém tlačítku myši naleznete další dvě plus musíme počítat kolečko, které mimo možnosti přemapování scrollování jde i zmáčknout.

Podsvícení celé myši zde samozřejmě nechybí a po instalaci příslušného ovladače máte navíc možnost intenzitu regulovat, nebo podsvícení zcela vypnout. Dle našeho názoru se ale nejedná o nic rušivého. Podsvícení nám nepřišlo přehnaně intenzivní, a tak jsme ani neměli důvod k jeho vypnutí.

Lenovo Y Gaming Stereo Sound Headset a Gaming Surround Sound Headset P960

Gaming Stereo Sound Headset

Posledním z testovaného příslušenství byla herní sluchátka. Zde můžeme předem podoktnout, že se jedná opravdu o povedený kus zařízení, který opravdu jen překvapí. A to hlavně pozitivně.
První jsme si na hlavu usadili sluchátka Gaming Stereo Sound Headset, které mají zabudovaný výsuvný mikrofon a látková polstrování. Na hlavě sedí velice příjemně, nikde nic netlačí ani nepřekáží.

V minulých parných dnech se nám ve sluchátkách vcelku potili uši, což je logické. Problém však vidíme v tom, že při častějším užívání bude ušní polstrování nasáklé a nejsme si jisti, jak moc uživatelská by byla výměna daného polstrování. Jestli je vůbec možná.
Dalším důležitým faktorem, je však zvukové podání, které předčilo naše očekávání. Zvuk byl čistý, basy hluboké a hlasitost vysoká. S maximální hlasitostí jsme sluchátka ani nepoužívali. Maximálně tak odložené na stole místo repráčků :).

Gaming Surround Sound Headset P960

O to příjemnější překvapení však byly sluchátka Gaming Surround Sound Headset P960. Po předchozím testu jsme již byly připraveni na čistý zvuk, ale ne na křišťálově čistý. To, co u stereo sluchátek znělo jako basy, zde byly údery do bubnu, kde jste mohli pomalu slyšet rozdmýchaný zvuk paličkou před samotným úderem.

A to jsme se ještě nedostali k 360° zvukovému prostředí, kde jsme se při přehrání testovacího samplu otáčeli, protože někdo klepal na dveře. Pokud již vlastníte nějaké to VR, pak vám tyto sluchátka ve výbavě rozhodně nesmí chybět.

Oproti přechozímu modelu jsou Surround sluchátka polstrované po celé délce hlavového mostu. Na uších sedí poměrně stejně, s tím rozdílem, že ušní polstrování je „kožené“. Pokud se vám tedy zpotí uši, stačí polstrování pouze otřít a nemusíte se bát nutnou výměnou v průběhu času. Mikrofon je zde úplně odpojitelným. Pokud ho tedy nevyužíváte, není nic jednoduššího, že ho schovat do šuplíku. V místech, kde jsou Stereo sluchátka červeně lesklá, jsou Surround sluchátka podsvícená.

Závěrečné zhodnocení

Ideální kombinací pro každého hráče je tedy recenzovaná klávesnice společně se Surround sluchátky Game Precision myší. Ve tmě tak budete vidět na míle daleko :).

Možná se vám zdá, že jsme byly u některých produktů příliš kritičtí, ale to je omyl. Dle našeho názoru totiž vše odpovídá cenové relaci daného produktu. U každého ze zmíněných produktů se opravdu vyplatí připlatit si nepatrnou částku navíc, protože dostanete nesrovnatelně vyšší kvalitu. A to hlavně po stránce technické.

Aktuální ceny (převzato z Alza.cz)
  • Lenovo Y Gaming Mechanical Switch Keyboard – 2 499 Kč
  • Lenovo Y Gaming Optical Mouse – 899 Kč
  • Lenovo Y Gaming Precision Mouse M800 – 1 199 Kč
  • Lenovo Y Gaming Stereo Sound Headset – 999 Kč
  • Lenovo Y Gaming Surround Sound Headset P960 – 1 599 Kč

Závěrem bychom rádi poděkovali společnosti Lenovo za zapůjčení recenzovaného herního příslušenství a přejeme mu brzké rozšíření herního sortimentu Lenovo Y, na které se budeme těšit třeba příště.

Zdroje: 1, 2, 3, vlastní