Pokud vám kolísá WiFi signál, nebo vám někdy vypadne úplně, tak zkuste vysledovat, zda se tak náhodou neděje v době, kdy máte zrovna zapnutou mikrovlnnou troubu. Samozřejmě to není jediné zařízení, které může rušit WiFi signál z routeru. Jedná se však o dost opomíjené zařízení. Většina lidí to totiž považuje za mýtus. Tento mýtus však nelže.
Na vině nemusí být jen mikrovlnka
Mikrovlnná trouba totiž při ohřevu jídla využívá mikrovlnných vln ve spektru, ve kterém operuje mimo jiné i vaše WiFi síť. Proč mimo jiné? Protože na stejných vlnách může operovat i vaše chůvička, bezdrátová sluchátka nebo třeba ovladač od herní konzole. Mikrovlnná trouba pak při ohřevu pracuje ve spektru někde okolo 2,450 GHz. Že vám to zní povědomě? Ano, WiFi (b/g/n) totiž operuje v rozmezí 2,412 GHz – 2,472 GHz. Zde je tedy dobře vidět, že se v určitých chvílích mohou překrývat – rušit.
Mikrovlnka je samozřejmě již z výroby řádně odstíněna, jinak by neprošla kontrolou. Pokud ovšem máte obě daná zařízení v jedné místnosti, tak se interferencím nevyhnete. Ideálním řešením v takovém případě pak je, pokusit se mikrovlnku odstínit ještě z venku. Samozřejmě pouze za předpokladu, že víte jak na to. Jednodušším řešením však bude, nastavit v routeru vysílání na jiné frekvenci, respektive na okrajových, méně používaných frekvencích daného spektra.
Sousedi a jiné interference
Pokud váš router i připojená zařízení podporují 5GHz pásmo, přejděte na něj. Toto pásmo bývá odolnější, nedá se však říct, že byste se zde interferencím vyhli úplně. Kde však 2,4GHz vysílání vypadne úplně, 5GHz pouze zakolísá. Chce to tedy trochu trpělivosti, ale určitě je lepší zaznamenat chvilkový pokles rychlosti, nežli přijít dočasně o signál celý.
Jestliže bydlíte v hustě zastavěné oblasti, či paneláku s mnoha bytovými jednotkami, tak budou vaším úhlavním nepřítelem číslo jedna převážně sousedi. Většina dnešních domácností má totiž svou vlastní WiFi síť a většina z nich operuje ve stejném spektru. Samozřejmě tedy můžete vyzkoušet test s mikrovlnkou, ale s největší pravděpodobností se budete potýkat i s jiným rušením WiFi Signálu.
Z vlastní zkušenosti víme, že se vám v panelové zástavbě může běžně stát, že budete mít díky velkým a častým interferencím nejlepší signál ve vedlejší místnosti, kdež to 5m od routeru vám bude kolísat. Osobně chytám svou WiFi síť s plným signálem ještě ve výtahu o patro níže, než bydlím, naproti tomu v šatně, která je od routeru cca 8m, nemám signál téměř žádný a telefon radši přejde na své 4G připojení. Ale to jen pro ukázku, že je to naprosto normální. Pokud byste se chtěli interferencemi zabývat více, doporučujeme shlédnout video níže.
Všichni na stejné frekvenci
Proč ale všichni využívají stejnou frekvenci? Na tuto otázku je velice jednoduchá odpověď. Pro využití 2,4GHz pásma ve svých zařízeních totiž výrobci nepotřebují žádnou licenci. Například v Americe je toto pásmo rezervováno pro civilní, vědecké a výzkumné účely. V České republice je pak pásmo kolem 2,4 GHz vymezeno pomocí ČTÚ (Český Telekomunikační Úřád). Více podrobností naleznete zde a zde.
Možné řešení
Pokud vám vypadával signál pouze kvůli mikrovlnce a povedlo se vám ji odstínit, tak patříte mezi hrstku šťastlivců. Ve většině případů se však budete s rušením WiFi signálu potýkat i nadále díky již zmíněným interferencím. V takovém případě budete potřebovat špetku trpělivosti, chuť a čas na otestování různých okrajových frekvencí. To i v případě, že přejdete na 5GHz. Nemůžete totiž předpokládat, že po nastavení budete v zastavené oblasti jediní, kdo tuto frekvenci používá. Pokud je váš router vybaven směrovacími anténami, můžete každou nasměrovat směrem, kde využíváte WiFi nejčastěji (gauč, pracovní stůl nebo třeba WC :)). V ideálním případě se vám tak povede pokrýt většinu prostoru ve vašem bytě či domě. Můžete také využít silnější router a různé WiFi repeatery. Pokud však v první řadě nevyřešíte problém s rušením vaší frekvence, pak vám toto řešení bude k ničemu. Samozřejmě pomůže při pokrývání většího prostoru vašeho obydlí.
Zdroje: 1, 2, 3, 4