Apple museum v Praze je v tomto rozměru unikát

S celou naší redakcí jsme měli možnost navštívit Apple museum v Praze v ulici Husova 21. U samého vstupu na vás čeká recepce, kde je možné si zakoupit vstupenky. I bez vstupenky však máte přístup k lobby baru, kde je možné ochutnat drobné občerstvení, kávu, nebo také jedinečnou “Water of Life“, která přinejmenším zaujme svou medovou chutí. Nápoj se totiž skládá z Manuka medu z Nového Zélandu, citronu a “dešťové vody“.

Lobby

Tu si můžete v letních dnech vypít pod jabloní, která nese jablka dobře známé odrůdy Macintosh, po kterých se jmenují produkty Apple a která jedl samotný Steve Jobs. Ve vedlejší místnosti pak máte k dispozici posezení u volně přístupných iPadů.

Pokud však vlastníte vstupenku, tak vám již nic nebrání projít turniketem do samotného muzea. Zde teprve začíná opravdová zábava. Hned ze startu vás překvapí stěna s kompletní historií Applu, která datuje události společnosti až po současnost. Na instalaci exponátů se podíleli i studenti z ČVUT. Nebudeme vám zde spojlerovat všechny vystavené exponáty, ale již ze startu na vás čeká plně funkční Apple I nebo dobře známá Wozniakova kalkulačka. Díky prodeji této kalkulačky společně s Jobsovo autem získali studenti dostatek peněz na nákup prvních součástek a zajistili pokračování velkého snu Apple.

Prohlídka začíná

Při postupu v prohlídce dále se dostáváme k exponátům, které vznikly již s absencí samotného Jobse. Je zde dobře viditelné, jak Apple bez Steva stagnoval a žádná velká inovace se již nekonala. V další části okruhu se dozvídáme, co dělal Jobs, když byl z Applu vyhozen. Tedy počátky společnosti Next a filmového studia Pixar. V této době například v CERNu díky nadupaným počítačům společnosti Next spouští první webové stránky, tedy počátek dnešního internetu. Ve všem hledej Jobse.

Asi již správně odhadujete, že v další části na nás čeká rychlý vzestup Applu díky návratu Jobse. Zde je již dobře viditelný posun ve všech řadách Macintoshe. Mezi jinými zde nalezneme i první Apple Macintosh Portable, tedy dnešní notebook, resp. Macbook. Z tohoto kousku byla například odeslána první zpráva z vesmíru.

V poslední expozici pak nalezneme již současné produkty a jejich vývoj. Můžete se tedy těšit na vývoj iPadu, iPhonu nebo iPodu. Tyto produkty jsou již dobře známé i dnešní mladé generaci.
Abyste všechny poznatky z prohlídky mohli lépe vstřebat, tak je návštěvníkům k dispozici staré sklepení, které současně slouží jako galerie obrazů ve stylu spontánního realismu. Najdeme zde jak zakládající členy Applu, tak osobnosti spojené s kampaní Think Different. Dýchá zde na vás téměř starověká atmosféra. Po prohlášení průvodkyně, že dané sklepení byla původně cesta, po které jezdil Karel IV na Pražský hrad je až k neuvěření, jelikož se sklepení nachází téměř dvě patra pod úrovní dnešních ulic.

Testování hardwaru

Navíc pokud byste měli zájem si některé z exponátů vyzkoušet, tak po domluvě na recepci je i toto možné. Samozřejmě ne ve formě běžné prohlídky, ale pouze v malé, předem domluvené soukromé skupince. Vystavené exponáty jsou totiž originály vlastněné desítkou sběratelů z celého světa, kteří je museu pouze zapůjčují. Většina z nich je plně funkční a o to jsou vystavené kousky cennější.
Během předem domluvené prohlídky je také možné vyzkoušet počítač společnosti Next, kde si můžete upravit fotku, nebo si zahrát některou z dobových her. Nečekejte však, že si fotku upravíte tak, jak jste zvyklí ze současnosti – tato operace vám zabere nesrovnatelně více času.

Během celé prohlídky vás pak budou doprovázet záznamy z Jobsovích prezentací, nebo hudba z jeho iPodu, což celou atmosféru podtrhuje. V prostorách se cítíte tak blízko života Steva Jobse, jak jen je v dnešní době pro smrtelníka možné.

Komu lze Apple museum doporučit

Prohlídku bychom tak doporučili všem milovníkům Apple. Taktéž lidem, kteří se zajímají o život samotného Jobse, jakož to IT inovátora a vizionáře. Ale i všem ostatním, kteří by se rádi dozvěděli něco o historii IT jako takové. Nebojíme se totiž říct, že původ PC určených pro domácnost pochází právě z hlavy samotného Steva.

Dle slov paní Tomáškové, která si nás vzala pod svá křídla jako úžasný průvodce a doprovod, pak na museum nejlépe reagují studenti základních škol. Pro ně jsou vystavené exponáty totiž opravdu těmi kousky, které by v museu hledali. Pro nás pamětníky je to spíše zajímavost, díky které se vrátíme do mladých let, kdy jsme měli internet přes telefonní linku a úprava fotky trvala třeba i hodinu.
Větší skupiny si mohou domluvit i průvodce, ale plně si vystačíte i s “Guidem“ v internetové podobě, kterého vám ochotně nastaví na recepci i s přístupem na WiFi Apple musea. Obě varianty jsou po informativní stránce opravdu vyčerpávající.
V případě, že se do Prahy v brzké době nechystáte, tak i na vás je Apple museum připravené ve formě virtuální 3D prohlídky. Určitě však doporučujeme navštívit museum osobně. Ostatně, až si museum projdete v rámci 3D tour, tak vám stejně nezbude nic jiného, než osobní návštěva Apple Musea. Tohle totiž budete chtít vidět na vlastní oči.

Vstupné na nadační účely

Závěrem vás jistě potěší, že veškerý výtěžek ze vstupného je směřován na konkrétní a adresnou pomoc pacientům ochrnutým po autonehodách a jiných traumatických úrazech. Následkem těchto úrazů velmi často bývá nevratné poškození míchy, následované částečným nebo úplným ochrnutím, ztrátou motorických funkcí pohybového aparátu. Stejně tak je výtěžek adresován na pomoc pacientům se svalovou dystrofií a jinými závažnými poruchami hybnosti. Apple museum se dále snaží pacientům sehnat zaměstnání a připravit je na něj. Cílem tedy je, aby pacienty jejich handicap nijak neomezoval v plnohodnotném životě.
U studentů pak naopak pracují na prevenci, aby k těmto úrazům docházelo co možná nejméně. Dále pak Apple museum spolupracuje s Bílým kruhem bezpečí, kde je aktuální tématem bezpečné využívání internetu a následné vyvarování se případné tzv. „kyberšikana“. S tímto problémem pak aktivně bojují za pomocí interaktivních presentací a přednášek, které jsou určené převážně pro školní skupiny. Mnoho lidí o ni zatím nemluví a ani ji nepovažuje za formu šikany jako takové, což se snaží Bílý kruh bezpečí ve spolupráci s Apple museem změnit. Prostor přímo určený pro presentace a přednášky je přístupný i během běžné prohlídky. V průběhu klasické prohlídky zde probíhá promítání záznamů z prezentací Apple.

Apple museum je otevřeno denně v době 10:00 – 22:00 a nachází se mezi Karlovým mostem a Staroměstským náměstím v ulici Husova 21 na Praze 1. Během předem domluvené prohlídky s průvodcem vás provede paní Sandra Pokorná. My však děkujeme naší provizorní průvodkyni paní Tomáškové za vyčerpávající informace v průběhu naší prohlídky a zároveň návštěvu všem vřele doporučujeme.

Zdroje: vlastní, 1