Stále nepřekonaný král Androidu nese název Nexus 6P

Možná si říkáte, že přicházím s křížkem po funuse. Recenzí o Nexus 6P již bylo napsáno spousty a přeci jen se nejedná o letošní model. Dle mého názoru je ale stále nepřekonán, ačkoliv nový Galaxy S7 je hodně blízko. Zde by již záleželo na preferencích uživatele.

Předem podotýkám, že nejsem typ recenzenta, co Vás zahltí tabulkami, benchmarkem atp. Jde mi hlavně o to, předat Vám zkušenosti s užíváním recenzovaného zařízení, poukázat na jeho slabé a silné stránky, popř. první dojmy v porovnání s tím, na které narazíte až v průběhu.

Proč se ale jedná o krále? Je to snad první nexus, který nedělá kompromisy. Nejprve jistě zaujme svým celokovovým provedením, a ačkoliv se jedná o telefon ze stáje Huawei, tak netrpí zbytečným přehříváním jako tomu je u některých jeho jiných modelů. Další designovou třešničkou je zadní fotoaparát, který se schovává pod skleněnou, decentně vypouklou krytkou.

Že jste viděli video, jak jde Nexu 6P snadno ohnout? Ano, a který dnešní smarthphone ne. Většina se tenkostí blíží žiletce, tak že s trochou snahy ohnete každý telefon. Při běžném užívání jsem však Nexuse neohnul. Ačkoliv se jedná o recenzi Nexuse, dovolím si podotknout, že i iPhone 6 zůstal bez zahnutí. Pokud se tedy nehodláte chlubit odolností před přáteli a sázet se, jestli jde ohnout, tak bych tyto informace bral s jistou rezervou.

Záda smartphonu – Fotoaparát

Ano, zde je to otázka vkusu, někteří ji nenávidí, jiní zbožňují. I já byl dosti skeptický, ale to pouze do doby, než se mi dostal Nexus do ruky. Celý telefon je štíhlý a vypouklá čočka opravdu nijak výrazně nevyčnívá, jako tomu je třeba u iPhonu 6. Nyní již tento designový prvek beru spíše jako přednost a pokud se Vám opravdu nelíbí, tak si objednejte model v černé barvě, kde si krytky téměř nevšimnete.

Jak jsem již zmínil, i já byl skeptický, tudíž jsem si objednal právě černý model, který jsem ale po kratším uvážení polepil bílým koženým skinem od DBrandu a nechal tak krytku vyniknout. Pro jistotu jsem ji ale stejně polepil černým skinem, abych zabránil nechtěnému poškrábání.

Není zde sice použita dvojitá čočka Leica, ale i přes to jsou fotky víc než dostačující. Nejsem profesionální fotograf a klasický foťák jsem přestal používat od doby Nokia Lumia 920. Každý foťák na mobilu má své slabší a silnější stránky. U Nexuse vidím slabší stránky za tmy či za šera, kdy se ne vždy povede mít osvětlený a zaostřený ten správný objekt. Většinou zaostří právě nejlépe osvětlené místo. Dá se tomu ale předejít ručním označením, nebo doladěním v úpravě dané fotky a to přímo v telefonu. Na Google Play je takových aplikací nespočet, já si zatím vždy vystačil se standartními již předinstalovanými filtry v aplikaci Fotky od Googlu. Samozřejmě přikládám pár fotek k Vašemu posouzení.

Nexus Imprint

Na zádech se ještě nachází “Nexus Imprint“, neboli jednoduše čtečka otisku prstů. Ano i Google musí mít vlastní název. Zde se opět názory dosti rozcházejí, zda se jedná o šikovné či nešikovné umístění. Jelikož mám možnost srovnání s iPhonem 6, který má čtečku vepředu, tak se u telefonu těchto rozměrů jedná o umístění správné a nadmíru praktické.

Když telefon totiž držíte a ovládáte jednou rukou, máte ukazovák přímo na čtečce a nemusíte ještě přehmatávat palcem dopředu dolu a riskovat tak vyklouznutí telefonu z ruky. Když je telefon na stole, tak je to praktické již o něco méně. Upřednostníte však přílišnou pohodlnost před rizikem vyklouznutí? Já tedy ne a opravdu nemám problém do displeje vyťukat kód, nebo namalovat gesto, abych telefon odemkl a rychle projel notifikace, pokud jsem to nestihl v náhledu ambientního displeje. Pokud chci na telefonu provést nějaký jiný úkon, stejně ho vezmu do ruky a to už je ukazovák na čtečce. Zde jsem u iPhonu první odemykal a až pak bral do ruky.

Hodnotit rychlost čtečky otisků prstů snad ani nejde, rozpoznává téměř okamžitě. Přirovnal bych opět k iPhonu 6. Snad jednou nebo dvakrát se mi stalo, že jsem prst musel přiložit znovu, ale to bych mokré ruce či jiné drobné nečistotě. V případě rozpoznání se telefon ihned odemyká a potvrzením Vám je jedno zavibrování. Pokud Váš otisk nebyl rozpoznán, tak Nexus zavibruje dvakrát.

Čelo telefonu – Displej

Největší předností je však 5,7“ QHD Amoled displej od Samsungu, který je téměř zcela zapuštěn. Při zhasnutém displeji si téměř nevšimnete jakýchkoliv přechodů. Pozorovací úhly jsou zde na výbornou, a v průběhu užívaní, jsem se nepřistihl, že bych telefon musel nějak naklánět, abych lépe viděl zobrazované informace na displeji. Co se maximálního jasu týče, tak určitě není špatný, po většinu času jsem ho i tlumil.

Pokud však s telefonem jdete na přímé slunce, tak zde stále vede iPhone. Ne že by byl displej nějak výrazně nečitelný, ale i přes to máte stále nepatrnou tendenci slunce zastiňovat. Stejně tak je tomu adaptivní jas. Ten sice o něco jasu přidá či ubere, ale stále zaleží na tom, na kolik procent máte jas nastavený. Pokud je to třeba 95%, tak Vás adaptivní jas posune o 5% výše při horší čitelnosti, nebo 5% níže při šeru, či třeba úplné tmě. To je však chybička u většiny telefonů s Androidem a nelze ji přikládat samotnému Nexusu.

Osobně jsem měl adaptivní jas vypnutý a v případě potřeby korigoval sám. Vesměs displej stále na plno a ve tmě na minimum.

Rámečky jsou zde po obou stranách minimální, až bych skoro řekl, že zde žádné nejsou. Pouze nahoře a dole jsou o něco větší, což má ale své opodstatnění. Jsou zde totiž zabudované dva stereo reproduktory.

Reproduktory

Zde bych opět upozornil na milnou “chybu“, že repra přeskakují. Tedy vlastně ano, přeskakují, ale nejedná se o chybu. Pokud totiž koukáte třeba na film a displej otočíte, tak se reproduktory automaticky prohodí, aby byl pravý stále na pravé straně a levý na té levé. A hrají opravdu na výbornou. Nejedná se o žádná chrastítka a v klidu tak s telefonem ozvučíte menší místnost. 5.1 sestavu to samozřejmě nenahradí, ale místo rádia do starého auta bohatě vystačí. Ano, mám starší auto a ano, používám v něm Nexus 6P místo rádia.

Notifikační dioda a Ambientní displej

Když máte telefon na stole se zhasnutým displejem, je pravda, že občas nepoznáte, kde je vršek a kde spodek telefonu, pokud Vám tedy zrovna nebliká notifikační dioda. Ta je však opravdu přínosná. Pro určitý typ notifikace si můžete nastavit specifickou barvu např. díky aplikaci “LightFlow“. Pokud tedy nezaznamenáte notifikaci při rozsvícení ambientního displeje, určitě si ji všimnete díky diodě. Ta totiž na rozdíl od ambientního displeje bude blikat do doby, než si upozornění přečtete. Pokud jste však v dosahu telefonu, je ambientní displej užitečným partnerem, a to hlavně na schůzkách, kdy se Vám zobrazí daná zpráva, a vy se můžete rozhodnout, zda je nutné reagovat či nikoliv.

Zde někteří uživatelé upřednostňují jedno nebo druhé. Já osobně vyžívám jak diodu, tak ambientní displej. Nikdy totiž nevíte, co se bude hodit a pokud budete používat jen jedno, tak se můžete vsadit, že se Vám v určité situaci bude hodit zrovna druhá možnost a neustále je přepínat opravdu nemá smysl. Navíc, stav baterie tím moc neovlivníte.

Boční tlačítka – Ovládání hlasitosti, Power button

Další komfortní záležitostí je rozlišení tlačítka pro vypnutí a pro ovládání hlasitosti. Nejednou se mi u jiných značek stalo, že jsem omylem rozsvítil displej místo toho, abych si zvedl hlasitost do sluchátek. Nexus má však “Power Button“ oproti ovládání hlasitosti vroubkovaný. Milné zmáčknutí je tedy vyloučeno. Tedy alespoň do doby, než nasadíte nějaký ochranný kryt.

To bychom měli designovou stránku věci, nyní něco k HW a samotnému prostředí.

Hardware a Systém – Kapacita

Nexus můžete zakoupit ve variantě s 32/64/128GB interní paměti. Osobně používám 32GB. U iPhonu jsem měl 64GB, ale nikdy jsem nepřesáhl 20GB obsazené paměti, tudíž mě osobně přišla větší paměť zbytečná. Pokud byste se však pro Nexus rozhodli, je pamět asi hlavním hlediskem, pro jakou verzi se rozhodnout. Slot pro MicroSD či hybridní DualSIM totiž Nexus postrádá a interní paměť není tedy možné jinak rozšířit. Pokud u sebe tedy stále nechcete nosit flashku a OTG kabel. Při prvním spuštění budete mít dispozici 29 GB a nějaké ty drobné.

V průběhu užívání jsem se nesetkal s žádným zásekem či jiným problémem, kvůli kterému bych musel telefon restartovat. Aktualizace systému můžete očekávat cca 1-2 za kvartál, pokud jste přihlášeni jako developer, klidně i 3 za měsíc. Pokud však chcete telefon využívat naplno, tak bych developerský program od Googlu nedoporučoval. Zde jsem se ze začátku u mnoha aplikací setkal se špatnou podporou právě kvůli novějšímu systému, než který je běžně dostupný.

Na tak velkém displeji je škoda pevně nastavené vyhledávácí lišty od Googlu, nebo zbytečně velkých ikon. Velikost a rozlišení displeje se dá určitě využít lépe. Proto bych vřele doporučil již po prvním spuštění nainstalovat libovolný launcher z Google Play. Hned dostanete větší volnost při personalizaci a nepotřebujete k tomu ani root. Launcherů je na Google Play spousta, tak že výběr nechám na Vašem uvážení, každopádně mně se nejvíce osvědčil “Nova Launcher“. Kvůli launcheru se určitě nemusíte bát jakéhokoliv zpomalení, spíše naopak. Navíc výkonu má Nexus 6P na rozdávání.

Baterie

Co se výdrže týče, zde se také dost uživatelů rozchází. Někdo tvrdí ani né den, někdo rovnou dva. Je složité určit, kde je pravda. Samozřejmě pokud budete hrát náročnou hru typu „Pokémon GO“, tak se dostanete na 5h a budete rádi. Pokud však nejste vytížený manažer, který napíše 100 mailů, sem tam skype atp. tak se na dva dny klidně dostanete.

Osobně se považuji za průměr, co se vytíženosti týče. Nevisím na FB, za to používám FB messenger, whatsapp nebo hangout, což jsou opravdu žrouti baterky, pokud se konverzace rozjede. V metru hry typu Don´t Starve, Crashlands nebo Asphalt 8, souběžně s tím sluchátka s muzikou a i tak přicházím domů ve většině případů s 30%-50% baterie. Nutno podotknout že mám stále přes BT připojený Xiaomi MiBand kvůli notifikacím. Přes noc si telefon vezme 3-5%. Tedy alespoň v mém případě, kdy mám režim nerušit a povolený je tak pouze budík a příchozí hovory.

Dva dny pro běžného uživatele tedy asi nebudou problém, osobně jsem dal 2 dny a třetí den ráno už jsem musel hledat nabíječku se 3%. Jednalo se ale o víkend na chalupě, kde kvůli horšímu signálu většinou chodili jen SMS o zmeškaném hovoru.

Quick Charge

Pokud Vám to ale přijde málo, protože se řadíte se mezi vytížené uživatele, tak jistě oceníte rychlost nabíjení. Díky USB-C konektoru a podpoře Quick Charge totiž telefon z 0% na 100% nabijete zhruba za 45min. Nejedná se však o technologii Qualcomm Quick Charge, se kterou ji někteří uživatelé zaměňují. Většinou dávám telefon nabít s 15-20% a za nějakých 35min odpojuji se 100%. Pro rychlé nabíjení ale musíte použít originální nabíječku, popřípadě koupit adaptér, který má output 5V/3.0A.

Nebo třeba Power Banku „RAW Power 20100mAh“, která podporuje jak Qualcom Quick Charge 2.0 – 3.0, tak rychlé nabíjení díky USB-C a USB 3.0 konektorům. Jedná se tak o ideálního společníka. Nexuse z něj nabijete 7-8 krát. Při koupi adaptéru si dejte pozor, aby byl zmíněný output pro jedno USB. Často se totiž na adaptéru nachází USB porty dva a output je brán dohromady. Tedy pro jedno USB 2.0A a pro druhé 1.0A. S takovým adaptérem by se Nexus nabíjel jako každý jiný telefon a při nabíjení by Vám hlásil „pomalé nabíjení“.

Závěrečné zhodnocení

Pokud tedy stojíte o telefon s větším displejem, zároveň neděláte žádné kompromisy ohledně hardwaru a zpracování, pak byste Nexus 6P neměli minout. Absence MicroSD/Hybridní DualSim je možná pro někoho mínus, pro běžného uživatele jako jsem já však určitě ne. Maximálně bych telefonu přidal možnost bezdrátového nabíjení a odolnost IP68. Ale i bez toho se dá obejít.

Pokud se vám Nexus 6P libí alespoň po designové stránce, ale nechcete sahat tak hluboko do kapsy, nebo nestojíte o 5,7“ displej, pak bych Vám doporučil sáhnout po Huawei Nova, který se od Nexuse dosti inspiroval. Přeci jen se jedná o telefon ze stejné stáje, a tak není divu, že se Huawei snaží zužitkovat znalosti, které získal při spolupráci s Google. Určitě ale nepočítejte s tak častými aktualizacemi jako u Nexuse. Duální stereoreproduktory budete také hledat marně.

Tabulka s kompletními parametry Nexus 6P

Operační SystémAndroid 7.0 Nougat
Displej5,7″ (palců)
WQHD (2560 x 1440) AMOLED s jemností 518 ppi
16:9 aspect ratio
Corning® Gorilla® Glass 4
KameraZadní Kamera
12,3 MP
1.55 µm pixely
f/2.0 aperture
IR laser-assisted autofocus
4K (30 fps) video záznam
Broad-spectrum CRI-90 dvojtý blesk
Corning® Gorilla® Glass 4 krycí sklíčko
Přední Kamera
8MP camera
1.4 µm pixely
f/2.4 aperture
HD video záznam (30 fps)
ProcesoryCPU Qualcomm® Snapdragon™ 810 v2.1 procesor, 2.0 GHz octa-core 64-bit
GPU Adreno 430
Uložiště a RAMUložiště: 32 GB, 64 GB, 128 GB
Operační paměť RAM: 3 GB LPDDR4
Rozměry159,3 x 77,8 x 7,3mm
Váha178 gramů
BarvyAluminium (stříbrná)
Graphite (černá)
Frost (bílá)
Gold – (zlatá) dostupná pouze v některých zemích
MediaDuální přední stereo reproduktory
3 microfony (2 přední, 1 zadní) s rušením okolního hluku
Baterie a Nabíjení3,450 mAh baterie
Standby time: až 440h
Doba hovoru: až 23h
Brouzdání po interneti přes WiFi: až 10h
Brouzdání internet přes LTE: až 10h
Přehrávání videa: až 10h
Přehrávání hudby: až 100h
Rychlé nabíjení: až 7h používání po pouhém 10 minutovém nabíjení
USB Type-C 15W nabíjení
Bezdrátové služby a určení lokaceLTE cat. 6
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2×2 MIMO, dual-band (2.4 GHz, 5.0 GHz)
Bluetooth 4.2
NFC
GPS, GLONASS
Digitalní kompas
SenzoryČtečka otisku prstů (Nexus Imprint)
Android Senzor Hub
Accelerometer
Gyroscope
Barometer
Proximity senzor
Ambient light senzor
Hall senzor
SítěGSM/EDGE: 850/900/1800/1900MHz
UMTS/WCDMA: B1/2/4/5/6/8/9/19
TD-SCDMA: 34/39
CDMA: BC0/1
LTE (FDD): B1/2/3/4/5/7/8/9/17/19/20/28
LTE (TDD): B38/B39/40/41
CA DL: B1-B5, B1-B8, B1-B19, B3-B3, B3-B5, B3-B7, B3-B8, B3-B19, B3-B20, B3-B28, B5-B7, B7-B7, B7-B20, B7-B28, B39-B39, B40-B40, B41-B41
Porty1x USB Type-C™
1x Nano SIM slot
1x 3,5mm audio jack
MaterialAnodized aluminum
DalšíRGB LED notifikační dioda

Zdroje: vlastní, 1, 2