Xbox One Tips, aneb jak využít konzoli naplno – 2. díl

V případě, že se vám předchozí díl Xbox One Tips líbil, pak určitě nepřehlédněte další díl. Tipů a triků na Xbox totiž není nikdy dost, a tak se do toho můžeme směle vrhnout.
Na plánu dne máme mimo jiné přemapování vašeho ovladače, nebo použití vašeho smartphonu jako jeho „plnohodnotnou“ náhradu.

Smarphone jako ovladač

První se podíváme na již zmíněnou funkci, kterou může váš telefon zastat. Jejím právě funkce vašeho ovladače. Slůvko „plnohodnotná“ náhrada je v uvozovkách bohužel úmyslně a má své opodstatnění. Telefon sice můžete používat místo ovladače s klávesnicí a touchpadem navíc, ale bohužel pouze v menu a určitých aplikacích.


Bohužel tedy nemůžete použít váš telefon jako nouzovku při hraní her, když zrovna dorazí čtvrtý kámoš, nebo se vám vybijí baterky, když zrovna nemáte žádné náhradní. Jasně, teď nám vytknete, že tohle se žádnému správnému pařanovi nestane. Nebo že ti opravdoví pařani nehrají na konzoli.
Pro zpřístupnění těchto, a i jiných funkcí spojených s Xboxem, stačí pouze stáhnout aplikaci Xbox, která je dostupná pro všechny platformy (Windows Phone, iOS i Android).

Co takhle screenshot?

V první řadě vás musíme upozornit, že se screenshot lze vytvořit pouze ze spuštěných aplikací a her. Přímo v menu, které se vám zobrazí po spuštění Xboxu tedy screenshot nevytvoříte. Maximálně svým foťákem, nebo pomocí nějaké externí aplikace.
Screenshot v samotné hře však vytvoříte velice snadno. Během hraní stačí krátce podržet tlačítko „Xbox“, kterým spouštíte ovladač, nebo se ze hry vracíte na domovskou obrazovku. Nejedná se pouze o zmáčknutí, ale musíte tlačítko krátce podržet.


Otevře se vám klasické levé menu, ale uprostřed obrazovky nahoře taktéž uvidíte mimo jiné pokyn právě pro screenshot. Po stisknutí tlačítka „Xbox“ vytvoříme screenshot vámi zvolené scény ve hře následným stisknutím tlačítka „Y“.
Po úspěšném screenshotu se na vaši obrazovku opět vrátí hra, ve které se zobrazí potvrzení a pořízení screenshotu.

Kde najít captures pomocí Xbox one tips

Screenshot tedy máme, kde ho ale najít? Pro někoho to může být trochu komplikované, ale až tak složité to opravdu není. Po stisknutí tlačítka „Xbox“ musíte zvolit v levém menu ikonku „poháru“, tedy „Gamescore leaderboard“ a poté „view leaderboard“.


V následně otevřeném horním menu zvolíme „Captures“. Zde však ve většině případů nic neuvidíte (záleží na vašem nastavení). Proto zvolíme „Manage captures“. V Managae captures přepneme na „On this xbox“. Poté již uvidíte všechny dostupná videa a obrázky, která jste na svém Xboxu pořídili.


Pokud však máte povolené ukládání do cloudu, pak byste měli vidět váš obsah i v „Xbox live“.

Přemapování ovladače

Posledním dnešním návodem v našem seriálu Xbox one tips bude přemapování vašeho ovladače. Ne, že by to bylo zapotřebí, ale každému vyhovuje jiné nastavení. Přesně proto vám Microsoft tuto možnost nabízí.


K přemapování ovladače se dostanete opět přes „Settings > All Settings > Easy of Access >  Controller“. V daném nastavení máte možnost přemapovat určité tlačítko za jiné.


Můžete tak dosáhnout i toho, že přemapujete celou pravou stranu funkčních tlačítek místo šipek tak, abyste docílili nastavení pro leváky. Další nespornou výhodou tohoto přemapování je, že vše zůstane nastavené pro všechny hry, a nemusíte tak při každé hře vše nastavovat znova.
Doufáme, že byl pro vás i tento díl Xbox one tips přínosný. Již teď se můžete těšit na další díl, který bude věnován například Xbox live a multitaskingu.

Fotografie byly upraveny pomocí Samsung Galaxy Tab S3.
Projekce probíhala přes projektor Optoma ML330 (DLC Projection Display 2ABRC-LDMLSSZ).

Zdroje: 1, 2, vlastní