ROG Falchion v doprovodu ROG Delta S a Strix Impact II

V dnešní recenzi se podíváme na herní příslušenství od Republic Of Gamers. Konkrétně pak na novou TKL klávesnici ROG Falchion v kombinaci se myší ROG Strix Impact II wireless. Nemůžeme taktéž opomenout sluchátka ROG Delta S.

Kromě sluchátek Delta S můžeme dnes recenzované herní příslušenství připojit jak kabelem, tak bezdrátově pomocí USB donglu.

65% TKL klávesnice ROG Falchion

V první řadě se podíváme na TKL (ten key less) klávesnici ROG Falchion, která hned na první pohled zaujme svými nevídaně malými rozměry a to i na poli TKL. Klávesnici přitom nechybí RGB podsvícení, které lze jednoduše nastavit pomocí Armoury Crate. Pokud vám nestačí přednastavené efekty, pak si můžete pohrát s vlastními efekty a animacemi pomocí Aura Creator.

Jedná se primárně o herní bezdrátovou WiFi klávesnici, která je od ROG první svého druhu. ROG Falchion můžete připojit buďto pomocí přibaleného USB-C to USB Type-A kabelu, nebo pomocí USB donglu, který přenáší signál pomocí 2,4HZz WiFi signálu. Dongle je schovaný a magneticky uchycený v pření části klávesnice. Zde naleznete i USB-C konektor pro připojení a napájení. Klávesnici tak lze používat jak pomocí klasického kabelového připojení, tak i bezdrátově.

V balení klávesnice nalezneme ještě obal z tvrzeného plastu, díky kterému bude klávesnice při přenášení vždy v bezpečí. Obal lze navíc použít i pod klávesnici, čímž se nepatrně zvedne její zdvih. Sami jsme obal ale používali jen při přenášení.

Dotyková lišta

Na levé straně klávesnice pak nalezneme dotykovou lištu, která je defaultně nastavena pro ovládání hlasitosti. Na lištu můžete ťukat v horní, spodní a středové části pro zvýšení, snížení hlasitosti. Středová část pak slouží pro play/pause. Hlasitost však můžete ovládat i pouhým přejetím od spodu nahoru nebo naopak. Samotné funkce gest jsou však plně programovatelná, tudíž se nemusíte omezovat pouze na ovládání hlasitosti, ale můžete dotykovou lištu využít například i pro scrollování nebo zoomování. Nechybí ani možnost nastavení vlastního makra a následné přiřazení makra právě k dotykové liště.

Ačkoliv nám primárně malé rozměry klávesnice nevadí, v kombinaci s dotykovou lištou jsme však narazili na jistý problém. Právě kvůli malým rozměrům jsme si často odkládali ruku vedle klávesnice, nebo se o ni kradmo opírali, čímž jsme právě aktivovali ovládání hlasitosti. Naštěstí lze lištu vypnout pomocí kombinace FN+TAB a následně stejným způsobem aktivovat. Ve finále se však může jednat o zvyk a časem bychom již omylem dotykovou lištu nahmatávat nemuseli.

Výdrž baterie zkratky a makra

Dle technických specifikací vydrží klávesnice 53h se zapnutým RGB podsvícením a 450h bez něj. My si nastavili vlastní RGB efekty a při týdenním testu jsme se dostali zhruba na 40% baterie. Klávesnici jsme v průměru používali 4-5h denně včetně podsvícení. Celkem tedy nějakých 30h, což by odpovídalo tabulkovým 60%. Nemusíte se tedy bát, že by se vám klávesnice vypla i během 24 hodinového maratonu.

Téměř pod každou klávesou se skrývá další funkce tlačítka, která se aktivuje stisknutím spolu s FN tlačítkem. To bychom uvítali spíše na levé straně, ale opět se bude jednat hlavně o zvyk. Pokud by vám nevyhovovaly předvolené funkce, můžete si vždy nastavit pomocí maker vlastní.

Makra zde lze navíc nastavit i bez použití Armoury Crate a to přímo na klávesnici. Stačí aktivovat FN+ALT (pod kterým se skrývá MAKRO). Poté již naklikáte vámi zvolené makro, ukončíte stejnou zkratkou FN+ALT a přiřadíte klávese, kterou si sami zvolíte. Velmi jednoduché a intuitivní, což většina hráčů jistě ocení. Pokud se něco nepovede, lze pomocí FN a příslušné klávesy vrátit nastavení na defaultní profil, případně celou klávesnici ROG Falchion resetovat.

Cena a doporučení ROG Falchion

Klávesnici můžeme vřele doporučit všem e-sport hráčům, kteří si potrpí na kompaktnost klávesnice, kterou nosí neustále u sebe, případně i náruživým hráčům, kteří upřednostňují více místa na stole a spokojí se s menšími rozměry klávesnice, na které si donastaví vše potřebné dle svého uvážení. Pokud však nejste omezeni místem a nepotřebujete kompaktní klávesnici, pak bychom asi zvolili o chlup větší, a to i přesto, že jsme fandové TKL klávesnic.

Námi testovaná ROG Falchion byla vybavena MX Cherry Red spínači a je dostupná s US rozvržením za doporučenou cenu 4 299 Kč.

Myšák ROG Strix Impact II Wireless

Ke klávesnici ROG Falchion se výborně hodí novější verze ROG Strix Impact II v bezdrátovém provedení Wireless. Lze na ní taktéž nastavovat RGB podsvícení a stejně tak ji můžete používat bezdrátově. Jednoduše ideální společník k vaší klávesnici ROG Falchion. Drátové připojení je pak opět pomocí přibaleného USB-C kabelu, přes který myš i napájíte.

Podsvícení můžete nastavit extra pro kolečko a extra pro ROG logo. Vše lze opět nastavovat pomocí Armoury Crate nebo pomocí Aura Creator, pokud si chcete s podsvícením více pohrát. DPI pak lze nastavit od 100 až po vysokých 16 000, které opravdový hráči jistě ocení.

Dále zde máme možnost nastavit zpoždění tlačítka od 12ms do 32ms. Pokud vezmeme v potaz, že některé herní myši začínají s „Imput Lag“ na 40ms, pak je minimální 12ms výborný výsledek. „Pooling rate“ resp. frekvence dotazování lze nastavit od 125 do 1000Hz. Zde však každému vyhovuje trochu jiné nastavení a tak je přívětivé, že si ho může každý nastavit dle svých preferencí.

Úchop a možnost modifikace

ROG Strix Impact II Wireless je primárně určená pro praváky díky dvěma tlačítkům umístěným na levé straně. Svým tvarem však padne do ruky i levákům. Škoda jen, že daná tlačítka nelze přesunout na druhou stranu. Za normálních okolností by nás tato možnost ani nepadala, ale u této myši lze dle libosti měnit switche. Můžete tedy opět zvolit dle vašich preferencí, nebo dané switche jednoduše vyměnit, až si odslouží své.

Dle technických specifikací pak myš vydrží na baterii 89h bez RGB a 48h s RGB podsvícení. Myš jsme používali spolu s ROG Falchion a po týdenním testu jsme byly na nějakých 35%, což opět vcelku odpovídá papírovým údajům a musím za ně Asus ROG jen pochválit.

Cena a doporučení

Dle našeho názoru se jedná o myš, která snad žádného hráče díky svým nastavitelným možnostem neurazí. V potaz by pak z našeho pohledu přišla maximálně tak ROG Gladius II Wirelles, která má úchop již více přizpůsobený pravákům. ROG Strix Impact II Wireless je díky svému tvaru a váze 93g více universální. Doporučená cena pak je 1 899 Kč.

Sluchátka ROG Delta S

Posledním recenzovaným produktem z herních periferií ROG jsou sluchátka ROG Delta S. Již jsme měli tu možnost vyzkoušet sluchátka ROG Delta Core a ROG Delta. Na první pohled mezi nimi budete rozdíly hledat jen stěží.

Ano, ROG Delta Core jsou bez RGB a připojují se pomocí 3,5mm jacka. ROG Delta se oproti Delta Core připojují pomocí USB-C a nabídnou RGB. ROG Delta S k RGB a USB-C ještě přidávají noise-cancellation u mikrofonu aktivní noise-cancellation u sluchátek samotných. Ačkoliv se pro někoho může jednat o stěžejní funkce, tak nám pro běžné použití u her až tak důležité nepřijdou.

U sluchátek totiž okolní ruch neslyšíte ani tak, a to díky jejich uzavřenosti. U všech si můžete pohrát s nastavením ekvalizéru a prostorovým zvukem v Armoury Crate. Jedná se z našeho pohledu o jedny z nejlepších a nejpohodlnějších herních sluchátek a to hlavně v poměru cena výkon u původních ROG Delta Core. ROG Delta S posouvají zážitek díky zmíněným funkcí opět o chlup dál, ale rozdíl v cenách nám přijde příliš velký, abychom na ně přecházeli, nebo si je pořizovali místo ROG Delta Core.

Pokud je pro vás však důležité RGB podsvícení a upřednostňujete USB-C připojení před 3,5mm, pak bychom sáhli rovnou po ROG Delta S oproti původním ROG Delta. Bohužel nemáme oficiálně potvrzenou cenu, ale dle dostupných informací by se měla pohybovat dle tabulky, resp. ROG Delta s cenou přesahující 4 000 Kč a Delta S již přes 5 000 Kč.

ROG Delta Core3,5 jack bez RGB1 799 Kč
ROG DeltaUSB-C s RGB4 999 Kč
ROG Delta SUSB-C s RGB a noise-cancellation5 199 Kč
Porovnání sluchátek řady ROG Delta

ROG Delta S závěrem

ROG Delta S mají opět odnímatelný mikrofon a na pevno přidělaný USB-C kabel. V balení spolu se sluchátky opět naleznete náhradní „plátěné“ náušníky. Na headsetu jsou pak nasazené koženkové. Na pravém sluchátku můžete ovládat hlasitost a zapnout nebo vypnout RGB podsvícení, případně nastavit animaci podle vašeho hlasu/mluvení.

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že jsme se sluchátky ROG Delta S nespokojeni, tak je opak pravdou. Stále se z našeho pohledu jedná o jedny z nejlepších sluchátek, které jsme měli na hlavě. Sedí jako přibité, ani po delší době nikde netlačí a podání zvuku je na výbornou. Hlavně pokud si pohrajete s nastavením a upravíte si podání zvuku dle vašich preferencí. Sluchátka totiž vaše nastavení jednoduše utáhnou.

Problém je z našeho pohledu ale v tom, že původní sluchátka, která nabízí totožný zážitek jsou cenově úplně někde jinde a ROG tak trochu kanibalizuje ve vlastních řadách. Znatelný rozdíl může být pouze v podání mikrofonu, který je u ROG Delta S o poznání lepší, než u Delta Core. Upřímně ale z našeho pohledu nestojí za příplatek 3 400 Kč, hlavně když z toho budou těžit převážně vaši spoluhráči. Ve finále však ale vždy záleží na vašich preferencích. Pro profesionální hráče může být rozdíl znatelný. Běžný hráč však s největší pravděpodobností rozdíl sám o sobě nepozná. Maximálně tak rozdíl ve váze cca 50g oproti původním ROG Delta Core, ale i o tom máme jisté pochybnosti.

Závěrem přidáváme krátký video-náhled na recenzované herní periferie ROG.

Za zapůjčení herních periferií děkujeme společnosti ASUS ROG.

Zdroje: 1, 2