Vývoj cen iPhone v posledních deseti letech

Dnešním hlavním tématem bude vývoj cen iPhone za uběhlých 10 let iPhonu na trh společně se srovnáním cen amerického a českého trh.

Vývoj cen iPhone od Srovname.cz

Internetový srovnávač cen Srovname.cz připravil analýzu vývoje cen iPhonů v ČR za posledních 10 let společně se srovnáním hlavních konkurentů. Taktéž porovnal cenový rozdíl při nákupu iPhonu v ČR a v USA. Dozvíme se tedy, kolik dní je třeba pracovat při průměrné mzdě na nákup nejlevnějšího iPhonu v USA a v ČR.


„Apple v roce 2007 odstartoval revoluci smartphonů s modelem iPhone 2G. U příležitosti 10. výročí jsme zpracovali tuto statistiku, která sice není z pohledu českého spotřebitele zrovna potěšující, ale i tak se dá předpokládat, že nově uvedené modely iPhonů si u nás opět najdou zástupy nadšených fanoušků a uživatelů,“ říká David Folprecht, majitel cenového srovnávače Srovname.cz.

Výsledky srovnání cen

Nejmenší cenový rozdíl byl u modelu iPhone SE, který se v ČR začal v roce 2016 prodávat „jen“ o 2 874 Kč dráž než v USA. Největší cenový rozdíl pak nalezneme u modelu iPhone 6S Plus, který se v ČR v roce 2015 začal prodávat o 12 424 Kč dráž než stejný model v USA.


V takovém případě by se již možná vyplatilo nechat si iPhone z Ameriky poslat, a to i s celní přirážkou. Problém by však nastal s našimi sítěmi a jejich následným odblokováním, což jsou starosti navíc a vzdali byste se tak záruky na telefon.

Američan si na iPhone vydělá za 3 dny. Čech musí do práce chodit dní 20.

V roce 2007 stačilo na nákup iPhonu pracovat v USA dva dny. Za to v ČR s průměrnou mzdou 20 957 Kč bylo hypoteticky třeba pracovat dní 12. V ČR se totiž první iPhone 3G začal prodávat až v roce 2008.


V roce 2016 si Američan s průměrnou mzdou 120 809 Kč vydělal na nejlevnější model iPhonu za 3 dny. Proti tomu Čech s průměrnou mzdou 27 589 Kč musel pracovat celých 20 dní. Jelikož se jedná o srovnání cen iPhone, tak pomineme fakt, že koupě telefonu není ta zásadní věc, díky které máme kde bydlet a co jíst.

O službě Srovname.cz

Srovname.cz je bezplatná internetová služba, která umožňuje rychlé a přehledné porovnání cen zboží z různých obchodů na českém internetu. Srovname.cz je na českém trhu od roku 2006. Od roku 2009 je již také na Slovensku. Portál srovnává přes 2 miliony položek zboží z více než 2,5 tisíce nejvýznamnějších obchodů na českém internetu.
E-shopům navíc nabízí možnost zobrazovat ceny i včetně slevových kupónů, které jsou u daného obchodu k dispozici. Uživatelům pak nabízí možnost hodnocení daných výrobků a zejména hodnocení internetových obchodů.

Zdroje: TZ, Srovname.cz