MacOS Sierra aplikace z libovolného zdroje nejsou k dispozici

Po aktualizaci na MacOS Sierra aplikace z libovolného zdroje nejsou již nadále k dispozici. To může způsobit jisté komplikace při instalaci z neověřených zdrojů, ať už jsou zdroje sebelepší.
Aktualizace na MacOS Sierra s sebou může pro někoho nést i jisté problémy, obdobně jako třeba u aktualizace iOS11. Vše se ale dá pomocí terminálu a příkazů jednoduše napravit.
Pokud tuto funkci nemáte na svém „Macu“ zapnutou, pak se vám s největší pravděpodobností bude instalace dané aplikace tvářit jako poškozený balíček. Ve většině případů se přitom nejedná o žádné poškození. Mac se tak tváří pouze z důvodu nepovolených zdrojů. Nemusí se přitom jednat o žádné nelegální aplikace. Může se jednat klidně o aplikaci / software, který není dostupný v daném regionu. Vy si ho tedy musíte stáhnout někde jinde, již se ale nemusí jednat o ověřený zdroj Applu.

MacOS Sierra aplikace z libovolného zdroje

Na MacOS Sierra aplikace z libovolného zdroje můžeme povolit přitom vcelku jednoduše. Budeme k tomu potřebovat pouze terminál a jeden příkaz. Pokud tedy v „Předvolby systému > Zabezpečení a soukromí“ vidíte následující nabídku, pak ji můžete změnit pomocí následujícího návodu.

  1.  Otevřeme si terminál. Nejjednodušeji otevřeme příkazem CMD+Mezerník, kde napíšeme Terminál. Popřípadě naleznete terminál i mezi aplikacemi.
  2. Do terminálu pak stačí napsat příkaz:“sudo spctl –master-disable„. (bez uvozovek)

  • Budete požádáni o vaše heslo. Při psaní hesla není vidět zadávání, tak že po napsání pouze potvrďte enterem.
  • Poté stačí nově otevřít „Předvolby systému > Zabezpečení a soukromí“ a měla by vám přibýt nová možnost „Z libovolného zdroje“

  • Tak, a nyní máte možnost instalovat aplikace z jakéhokoliv zdroje. Pokud budete chtít možnost opět zrušit, pak stačí namísto zmíněného příkazu použít příkaz opačný: „sudo spctl –master-enable„. (bez uvozovek)

    MacOS Sierra a skryté soubory

    Pokud z nějakého důvodu budete někdy potřebovat zobrazit v systému MacOS i skryté soubory a příliš si nerozumíte s terminálem, ve kterém jsou běžně viditelné, pak zde máme ještě jeden příkaz. Díky níže zmíněnému příkazu uvidíte skryté soubory přímo ve „Finder“ (správce souborů v systémech MacOS).

    1. Prvním krokem je opět otevření terminálu.
    2. Do terminálu poté stačí napsat příkaz:“defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles YES„. (bez uvozovek)

  • Aby se změna projevila, je nutné „Finder“ restartovat. Nejjednodušší možností je spustit „Activity Monitor“ (CMD+Mezerník > a napsat Activity Monitor).
  • Zde v seznamu spuštěných aplikací zvolíme „Finder“ a dáme ukončit pomocí křížku v levém horním rohu a potvrdíme kliknutím na „Ukončit“.

  • nelekněte se, že vám zmizeli ikony na ploše, dokud Finder opět nespustíte, tak se neobjeví. Následující krok je tedy opětovné spuštění „Finder“ (buď to přímo z Docku, nebo opět CMD+Mezerník > napsat Finder).
  • Nově tedy ve „Finder“ uvidíte i všechny skryté soubory a aplikace. Z dlouhodobého hlediska jsou tam spíše na obtíž, pokud se skrytými soubory nepotřebujete pracovat na denní bázi. Schovat skryté soubory můžete opět opačným příkazem :“defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles NO„. (bez uvozovek)


    Daný postup byl aplikován na MacOS Sierra 10.12.6 a u jiných verzích se může lišit.


    Pokud zcela nerozumíte daným příkazům a nejste si jisti, jak napravit případné chyby, poté vám doporučujeme se výše zmíněným příkazům radši vyvarovat. Za případné vzniklé chyby neneseme žádnou zodpovědnost.

    Zdroje: 1, vlastní