Creative Sound Blaster E5 nesmí u studiových sluchátek chybět

Po úspěšné recenzi studiových sluchátek Pioneer SE-MS7BT jsme se vrhli na nutný doplněk. Je jím zesilovač a externí zvuková karta v jednom, tedy Creative Sound Blaster E5.

Stručný popis Creative Sound Blaster E5

Pokud budete jakákoliv studiová sluchátka využívat pouze doma u vašeho PC, pak Creative Sound Blaster E5 asi nebude úplnou nutností. Pokud však počítáte s tím, že budete sluchátka přenášet, pak nemáte nikdy jistotu, že vždy narazíte na odpovídající zvukové zařízení. S externí zvukovou kartou a zesilovačem v jednom Creative Sound Blaster E5 vás však již nic nezaskočí. Navíc není nad to využívat studiovky i s vaším telefonem :). 


Hlavními přednostmi Creative Sound Blaster E5 jsou hlavně opravdu malé rozměry. Dále si připočtěte dostatek dostupných portů v podobě optického vstupu a výstupu, dvou 3,5mm audio výstupů nebo USB Type-A spolu s micro USB portem. Z bezdrátových technologií jsou k dispozici Bluetooth 4.1 a NFC. Ano, slyšíte správně, bezdrátové technologie jsou zde také. Z každých sluchátek tedy pohodlně uděláte sluchátka „bezdrátová“ a to téměř bez ztráty kvality. U „studiovek“ je znát opravdu nepatrný rozdíl mezi připojením přes bluetooth a tím kabelovým, ale u běžných sluchátek rozdíl nepoznáte.

Obsah balení

Krabice na první pohled nijak zvlášť nezaujme. Po otevření však již nabydete dojmu, že se jedná výjimečný kousek, který si výrobce hýčká vnitřním polstrováním. Po vytažení Creative Sound Blaster E5 nás velmi příjemně zarazila váha samotného zařízení, která se zastavila na 164g. V kapse u saka jsme však o zařízení vůbec nevěděli.


V balení kromě samotného zesilovače nalezneme ještě stojánek, kabel micro USB to USB Type-A a jeden kratší optický kabel. Nechybí ani dva gumové „náramky“, která však dle doporučení výrobce slouží k přidržení Creative Sound Blaster E5 k telefonu, nebo jinému přenosnému zařízení. Pro náramky jsme upřímně využití moc nenašli.


Jelikož je možné zesilovač připojit k telefonu pohodlně bezdrátově, pak pro nás nemělo moc smysl upevňovat je k sobě pomocí náramků. Creative Sound Blaster E5 tak můžete mít pohodlně v tašce, kam vede i váš 3 metrový kabel od studiových sluchátek. Telefon pak i nadále máte pohodlně v kapse. Nikdo vám však nebrání připojit telefon k zesilovači pomocí Jack to Jack kabelu, nebo přímo pomocí USB. Pro připojení pomocí USB však musí váš telefon podporovat OTG. Creative Sound Blaster E5 se vám po připojení přes USB odmění kompletní nabídkou dostupných možností prostřednictvím dodávané aplikace Sound Blaster Central.

Aplikace Sound Blaster Central

Díky aplikaci pro mobilní zařízení se systémem Android a iOS získáte nad Creative Sound Blaster E5 úplnou kontrolu. Aplikace, resp. driver, je dostupná i pro Windows a MacOS.


Zde si pak můžete pohrát s dalším nastavením, jako je například Crystal Voice nebo prostorový zvuk až 7.1. Taktéž nechybí zabudovaný přehrávač. Ten však není nutné využívat. Nastavení se totiž vždy uloží přímo do zesilovače, tudíž využití přehrávače není nijak podmíněno daným nastavením.


Taktéž zde nechybí ekvalizér, nebo nastavení pro zabudované mikrofony, kterými Creative Sound Blaster E5 taktéž disponuje.

Creative Sound Blaster E5 porty a tlačítka

Na levé straně zařízení nalezneme micro USB port, který slouží pro napájení baterie o kapacitě 3 200 mAh. Taktéž lze pomocí tohoto portu připojit Creative Sound Blaster E5 k PC. Pokud budete potřeba zařízení pouze nabít, tak můžete využít běžně dostupnou nabíječku od vašeho smartphonu s příkonem 1A.


Dále zde nalezneme USB type-A a dva optické porty. Jeden slouží jako vstup, druhý jako výstup. Lze je však použít i jako standardní 3,5mm jack vstup / výstup.


Na pravé straně nalezneme pouze dva 3,5mm jack výstupy, které lze používat současně. Mezi nimi se nachází kolečko pro ovládání hlasitosti. To se dá i zamáčknout, čímž simulujeme funkci „Mute“.


Na vrchní straně se dále nachází power button, který při delším podržení aktivuje i bluetooth. Vedle něj nalezneme další tlačítko s nápisem SBX. To spustí vámi přednastavený ekvalizér společně s crystal voice a jinými vámi předvolenými funkcemi. Bohužel se nedá nastavit více profilů najednou, které byste tlačítkem SBX mohli jen přepínat. Buď to jsou tedy vámi předvolená nastavení aktivní, nebo vypnuté. Při rychlém dvojitém zmáčknutí se aktivuje tzv. Scout Mode, který ocení převážně hráči. Pro příjem hovorů taktéž slouží tlačítko SBX.


Na vrchní ploché části pak nalezneme již pouze 3 vestavěné mikrofony a nápis Crystal Voice společně s nápisem NFC.

Pozor na impedanci

Vedle tlačítka SBX se ještě nachází přepínací spínač s nápisem L < GAIN > H. L zde značí Low Gain, který je určen pro sluchátka s impedancí 16 – 120 Ω. H, jak již tušíte, značí High Gain a je určen pro sluchátka s impedancí 120 – 600 Ω. Nemusíte se tedy bát, že by Creative Sound Blaster E5 vaše studiová sluchátka nezvládl.


Jen si dejte před prvním použitím důkladně zjistěte, kolik ohmů májí právě vaše sluchátka. Pokud do nich pustíte dlouhodobě více, pak hrozí odpálení měničů ve sluchátkách. Na druhou stranu, pokud do nich budete pouště příliš málo, nebudou hrát s plným výkonem a hrozí poškození samotného zesilovače.

Závěrečné zhodnocení

Pokud to s poslechem hudby myslíte opravdu vážně, pak již jistě nějaký adekvátní zesilovač máte. Pokud však ne, a rádi byste využili studiová sluchátka i na cestách, pak je vlastnictví Creative Sound Blaster E5 opravdu povinností. Cena Creative Sound Blaster E5 se pohybuje někde okolo 4 700 Kč. Pokud se vám přeci jen zdá, že se jedná o příliš velký doplněk na cesty, pak bychom se nebáli sáhnout po menším bratříčkovi Creative Sound Blaster E3, který disponuje stejnými možnostmi, jen je ochuzen o nějaké ty porty. U Creative Sound Blaster E3 se cena pohybuje někde okolo 3 500 Kč.

Creative Sound Blaster E5 jsme testovali se sluchátky AKG K701

Tabulka s parametry

 


Zdroje: 1, 2, vlastní