Dell XPS 15 2017 by chtěl mít doma snad každý

Měli jsme to štěstí, že k nám do redakce doputoval Dell XPS 15 2017 s označením XPS 15 9560. Jedná se o velmi vychvalovaný model a tak jsme se na recenzi tohoto modelu opravdu těšili.

První dojmy

Balení není ničím výrazné. Jedná se o klasickou polstrovanou krabici s logem Dell, ve které naleznete notebook spolu s adaptérem. Ihned po vybalení XPS jsme však věděli, že máme v ruce něco výjimečného. Přinejmenším co se celkového zpracování týče. Hrany nejsou nikde ostré. Na 15″ displej jsme očekávali větší tělo. Ačkoliv Dell XPS 15 2017 působí velmi robustním dojmem, jedná se přitom o 15″ notebook s rozměry 35,7 x 23,5 x 1,1-1,7 cm (V x Š x H) a vahou 1,8 – 2kg v závislosti na použité baterii. Lehčí varianta je s 56WHr baterií. V našem případě jsme měli baterii s 97WHr.
První spuštění systému Windows 10 Pro 64 bit zabralo zhruba 10 vteřin. Při opětovném zapínání z hibernace se čas zkrátí zhruba na polovinu. Pokud využíváte režim spánku, pak počítejte tak s 2-3 vteřinami, než se budete moct vrátit ke své rozdělané práci. O rychlé naběhnutí systému se jistě stará optimalizování pomocí aplikací Dell v kombinaci s 16 GB RAM DDR4 o frekvenci 2400 MHz.

Hlavní přednosti Dell XPS 15 2017 – Displej

Největší předností celého notebooku, jak už to u řady XPS bývá, je právě 15″ infinity edge displej. Můžete si vybrat mezi FHD bezdotykovým nebo 4k UHD dotykovým. Nám dorazil Dell XPS 15 2017 s FHD displejem, za což jsme byli popravdě rádi. 4k UHD dotykový displej zní sice fajn, ale XPS není konvertibilní zařízení, tudíž by se nejednalo o úplně přirozené ovládání notebooku. Větší výhodou FHD displeje je však podstatně prodloužená výdrž baterie, která dle papírových informací dosahuje 19,5h produktivního času (bráno jako kancelářská práce).

My se obešli bez nabíječky nejdéle tři dny s úctyhodnou výdrží 18h. Jednalo se o prohlížení webu, shlédnutí dvou filmů, editace článků, kontrola mailů a kancelářská práce pomocí Microsoft Office. Při nenáročné kancelářské práci se tedy nemusíte bát nechávat nabíječku od Dell XPS 15 2017 doma. Papírovým údajům o výdrži baterie tedy zcela důvěřujeme.

Grafika nVidia GTX 1050

Díky použité GPU nVidia GeForce GTX 1050 s 4GB pamětí GDDR5 mohou XPS využít i herní nadšenci. Pojem „herní notebook“ bývá v kruzích pravých gamerů dost často kritizován, každopádně bychom se nebáli Dell XPS 15 2017 doporučit právě i příležitostním hráčům. Je to jednoduše pracovní notebook, na kterém si zahrajete. Při hraní však počítejte s větším hlukem ventilátorů, které mají průduchy umístěné po celé délce pantu displeje. Při použití sluchátek však budete rušit maximálně tak okolí :). Testovali jsme Black Desert Online s maximálními detaily s FPS okolo 22-30. Watch Dogs 2 testováno taktéž na ultra, zde již jsme byly s FPS pod 20, tudíž bychom pro plynulé hraní zvolili pouze vysoké detaily. Dále pak recenzované Hellblade: Senua´s Sacrifice, které nás oslnilo svou grafikou s maximálními detaily okolo 30 FPS.
Jako náhrada za herní PC to jistě není, ale pokud hledáte pracovní notebook s možností hraní nejnovějších her s možnými kompromisy, pak je XPS 15 vhodná volba. Při hraní AAA titulů však počítejte s výdrží tak 2-3h v závislosti na titulu. Jak již bylo zmíněno, Dell XPS 15 2017 při plném využití GPU spouští ventilátory, které mohou některé obtěžovat. Svou funkci ale zastávají výborně, protože jsme se při hraní nesetkali s žádným nadměrným přehříváním.

Ventilátor není problém

Možná jsme vás teď s ventilátory trochu vyděsili, ale opravdu není co řešit. Každý notebook se při maximálním výkonu musí nějak chladit. Se zapnutým ventilátorem jsme se u Dell XPS 15 2017 setkali pouze u hraní her. Jinak byl vždy vypnutý, tudíž se opravdu není čeho obávat. Při práci váš žádný zvuk rušit nebude.

Maximálně vás může rušit vámi zvolená hudba, která je v podání použitých stereo reproduktorů s Waves MaxxAudio Pro opravdu dokonalá. Dokonce v jejich podání slyšíte i basy, což se nám u notebooku již dlouho nestalo. Nemusíte se tedy bát, že byste se neobešli bez externích reproduktorů.

Klávesnice a touchpad

Dell XPS 15 2017 je vybaven plnohodnotnou 1,3mm chiclet klávesnicí, která má několik stupňů podsvícení. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jsou jen dva. Fígl je v tom klávesu podsvícení nemačkat, ale podržet. Ne, že by nám chyběla numerická klávesnice, ale při pohledu na volná místa po obou stranách klávesnice nám jednoduše vrtalo hlavou, proč tam není. Po nějaké době používání Dell XPS 15 2017 jsme na daná místa začala odkládat ruce, což je velice pohodlné.

Touchpad je kapitola sama o sobě. Díky nastavení ve Windows 10 můžete pohodlně upravovat gesta pro 3 a 4 prsty. V našem případě se jednalo a jednoduché přepínaní ploch, posouvání mezi stránkami, ovládání hlasitosti nebo přepínání mezi aplikacemi. Touchpad lze zamáčknout po celé ploše, ale snímá pak pouze jako levé tlačítko. Pokud se blížíte ke spodní straně touchpadu, pak již touchpad rozlišuje levou a pravou stranu. Stisk touchpadu jsme však stejně nevyužívali, používali jsme pouze dotyk jednoho či dvou prstů a plně jsme si s tím vystačili. Je to velice návykové.

Známé komplikace – Wlan

Bohužel jsme se u notebooku setkali i s několika nepříjemnostmi, kterými je řada XPS 2017 již vcelku známá, jen se o nich moc nemluví. Na první problém jsme narazili, když jsme se chtěli připojit v kanceláři k internetu pomocí WiFi. Dell XPS 15 2017 je totiž vybaven již novou WiFi kartou Killer 1535 802.11ac. Ta bohužel není zcela kompatibilní s některými routery, a když se k ním připojíte, tak se nedostanete nad rychlost 100 kb. Pokud se však s tímto problémem setkáte, stačí kontaktovat podporu Dell, která problém ve většině případech řeší výměnou WiFi karty za Intel 8265 Wlan.

Prosvěcující displej

Dalším často omílaným problémem je prosvěcování displeje po stranách. Tento problém odhalíte pouze tak, že rozsvítíte displej naplno a zobrazíte si přes celý displej pouze černou (např. černý obrázek). Poté máte šanci po obvodu spatřit prosvětlující pruhy. Je pravda, že u notebooku v této cenové kategorii bychom toto nečekali, ale při běžném používání si toho ve většině případech stejně nevšimnete. My se na to zaměřili a našli jsme cca 2cm pruh, který však normálně vidět nešel. Dell navíc tento problém řeší bezplatnou výměnnou displeje či celého zařízení, což je ve finále bonus pro zákazníka.

Kamera ve spodní části displeje

Neřešitelným problémem zde zůstává web kamera. No, problém, záleží na preferencích uživatele. Kvůli bezrámečkovému infinity displeji byla totiž kamera umístěna do spodní části displeje nad klávesnici. Pokud tedy často využíváte videokonference, pak na vás budou kontaktní osoby vždy koukat zespodu. My nejsme příliš velcí příznivci videokonferencí, tudíž tuto „chybu“ asi nedokážeme zcela objektivně posoudit. Za nás se však o problém nejedná. Určitě bychom totiž nevybírali Dell XPS 15 2017 zrovna na základě webkamery.

Opakování kláves

Posledním problémem, se kterým jsme se setkali, bylo příliš časté opakování některých kláves při rychlém psaní. Tento problém jsme částečně vyřešili nastavením ve Windows pod nastavením zadávání pomocí klávesnice. I tak jsme se občas setkali se dvěma stejnými písmeny. Ale již ne pravidelně a opravdu jen výjimečně. Navíc je to také trochu o zvyku. Na klávesnici u Dell XPS 15 2017 se totiž píše opravdu skvěle a chvilku nám trvalo, než jsme si uvědomili, že nemusíme do kláves ťukat silou, ale stačí se pomalu jen dotknout.

Dostupné porty

Na levé straně Dell XPS 15 2017 nabízí klasický HDMI port, USB 3.0, 3,5mm jack pro zvukový výstup a Thunderbolt 3 (resp. USB 3.1 type C), pomocí kterého můžete připojit plno dalšího příslušenství. Dále ještě napájecí konektor.

Na pravé straně je k dispozici další USB 3.0, čtečka SD karet a zdířka pro Kensington zámky. Navíc zde naleznete i užitečné diody, pomocí kterých můžete zjistit stav nabití baterie i ve vypnutém stavu. Oba porty USB 3.0 podporují i službu PowerShare, tedy napájení pomocí USB i když je notebook vypnutý. Můžete si připlatit i za čtečku otisků prstů.

Parametry Dell XPS 15 2017

Dell XPS 15 2017 svým uživatelům nabízí vynikající 15″ infinity displej, u kterého má uživatel na výběr z FHD bez dotyku, nebo 4k UHD s dotykem. U dotykového displeje musíte počítat cca s poloviční výdrží baterie. U procesorů máte na výběr z celé řady Intel Core 7. generace, počínaje Intel Core i3-7100H a konče Core i7-7700HQ. U paměti RAM DDR4 s frekvencí 2400 GHz je dostupná verze s 8 GB až 32 GB. U Dell XPS 2017 máte navíc na výběr i mezi GPU. Buď to zvolíte pouze interní Intel HD Graphics 630, nebo si necháte přiložit plný výkon v podobě dedikované GPU nVidia GeForce GTX 1050 se 4 GB GDDR5. Pro vaše data máte na výběr z PCIe SSD disků o velikosti 256 GB až 1 TB. V případě použití procesoru Core i3 je pak nabízena kombinace 500 GB nebo 1 TB 7200RPM HDD v kombinaci s 32 SSD diskem.
Námi testovaný Dell XPS 15 2017 disponoval procesorem Intel Core i7-7700HQ, 16 GB RAM a 512 GB SSD disk. Displej byl bezdotykový FHD. Taktéž jsme oželeli čtečku otisků prstů.

Závěrečná doporučení a ceny

Ačkoliv se může zdát, že je odstavec věnovaný případným problémům vcelku dlouhý, ta se z naší strany nejedná o příliš velké komplikace. To hlavně díky aktivnímu přístupu společnosti Dell, který tyto problémy ihned řeší.
Ceny Dell XPS 15 2017 bez plnohodnotné grafiky od nVidia začínají na 25 000 Kč. Pokud byste se však rozhodli pro Dell XPS 15 2017, pak bychom zcela určitě sáhli po modelu s dedikovanou grafikou nVidia GeForce GTX 1050, kde ceny začínají na 30 000 Kč. Pokud pro vás není výkonná grafika zásadní a upřednostňujete spíše kompaktnost, pak bychom sáhli po Dell XPS 13 2017, který bez dedikované grafické karty nabízí totožný výkon. Nově je dostupný dokonce s procesory Intel Core 8. generace.

Dell XPS 15 2017 můžeme doporučit všem uživatelům, kteří potřebují energii na cesty spolu s plnohodnotnou grafickou kartou, díky které se nemusí omezovat. Pokud to však s hraním myslíte vážně, pak bychom pravděpodobně sáhli po herní PC sestavě, nebo jiném „herním“ notebooku, který bude pravděpodobně lépe zaměřen na výkon ve hrách. Dell XPS 15 2017 totiž není zaměřen přímo na hry, ale převážně na práci a multitasking. Možnost hraní her je zde spíše jako bonus pro zpříjemnění pracovního nasazení. Pro běžného uživatele se však jedná o notebook bez kompromisů, na kterém si zahrajete i AAA hry.

Za testovaný model Dell XPS 15 2017 9560 děkujeme společnosti Dell.

Tabulka s FPS u novějších her

Ark Survival Evolved
lowmediumhighultra4k
7824,5
Dirt 4
lowmediumhighultra4k
63,731
Rocket League
lowmediumhighultra4k
109
Ghost Recon Wildlands
lowmediumhighultra4k
86,337,6533,511,3
For Honor
lowmediumhighultra4k
146,858,855,339,8
Battlefield 1
lowmediumhighultra4k
121,4101,749,944,4
Overwatch
lowmediumhighultra4k
91,4554,529,05
The Divison
lowmediumhighultra4k
7033,225,4
Far Cry Primal
lowmediumhighultra4k
94,5484230,5
Rise of Tomb Raider
lowmediumhighultra4k
110,2565,2538,432,113,1
The Witcher 3
lowmediumhighultra4k
104,167,9538,621,65
GTA V
lowmediumhighultra4k
129,4116,965,917,9

převzato z www.notebookcheck.com

Zdroje: 1, vlastní