Visionbook 9Wi Pro je zařízením 2v1 s velmi příznivou cenou

Visionbook 9Wi Pro pochází od společnosti Umax, která se zabývá skoro vším ze světa IT. Jejich značku můžeme najít na chytrých náramcích, serverech nebo telefonech. Samotná společnost Umax byla založena roku 1987 v Taiwanu. Z počátku se společnost dala považovat jako jeden z mnoha tvůrce klonů společnosti Apple.

Umax Visionbook 9Wi Pro je dalším přírůstkem do rodinky Visionbooků a zároveň se tak stává mladším (ačkoliv lepším) bratrem Visionbooku 9Wi. Jako první bychom se měli podívat na konstrukci samotného 2v1, u které musíme uznat, že se velmi povedla. Visionbook 9Wi Pro je díky 8,9″ IPS displeji velmi kompaktním 2v1 zařízením. 8.9“ IPS displej pak dosahuje běžného rozlišení 1280 x 800px. Rozměry jsou 22,5 x 15 x 0,9 cm (šířka x výška x hloubka) a tím se z něj stává opravdu malé přenosné zařízení. Navíc váží pouhých 400gramů, a to včetně odnímatelné klávesnice.
Umax opět vyřešil kontakt mezi klávesnicí a tabletem téměř výborně. Nemá skoro žádnou vůli. Nepatrnou možná zaznamenáte, ale nikdy se vám nestane, že by se klávesnice sama odpojila kvůli nějakému uvolnění. Klávesnice a tablet drží pohromadě díky dvěma silným magnetům, které se zasunují do tabletové části. Klávesnice tak drží u displeje, i když celý tablet zvednete za displej ze stolu.

Výtky a první problém

Bohužel má Visionbook 9Wi Pro matná záda, což ho činí velmi náchylný na mastné a zpocené ruce. Na druhou stranu matné pogumování velmi razantně připomíná černou používanou u ThinkPadů. Vzhledově tedy vypadá dobře. Pokud zrovna není plná otisků prstů. K samotné klávesnici však nemáme téměř co vytknout – malá, trošku pružná a chybí ji numerická klávesnice. Absence numerické klávesnice je u těchto rozměrů vcelku logická.

K čemu však máme výtky, to je touchpad, který je až moc citlivý a díky jeho velikosti se vám podaří udělat x desítek gest, aniž byste se o to pokoušeli. Proto doporučujeme přikoupit nějakou malou myš. Touchpad umí opravdu úctyhodný počet gest. Úmyslně se dají dokonce naučit používat. Bohužel i při nastavení minimální citlivosti jsme se neustále potýkali s náhodnými gesty během psaní, nebo pohybování kurzorem.

Pokud budete chtít připojit externí disk bez vlastního napájení, tak pravděpodobně narazíte. Visionbook 9Wi Pro totiž bohužel není schopen napájet externí disk, a tak je nutností použít hub s vlastním napájením. Na druhou stranu, tuto informaci uvádí sám Umax na jejich stránkách, tudíž by to pro případné kupce nemělo být až tak velké překvapení. Díky tomuto bylo naším jediným řešením použití mikro SD karty o maximální velikosti 128 GB.

Visionbook 9Wi Pro a výdrž

Ale jak dlouho vydrží bez napájení? Toť otázka, prodejce uvádí až 8 hodin. Realita je bohužel někde jinde. Visionbook 9Wi Pro bez napájení vydrží cca 6 hodin. Při nastavení úsporného režimu bychom se možná dostali i na oněch 8 hodin. V úsporném režimu bychom však přišli o důležitou část výkonu, což o Visionbooku opravdu nechceme. O výdrž se zde stará 4900 mAh Li-Ion baterie. Avšak 6 hodin výdrže v kombinaci s malými rozměry dělají z Visionbooku 9Wi Pro výborného společníka na cesty.

Na Visionbooku si bez problému zahrajete i nějaké hry. Odzkoušeli jsme například hru Osa, GTA, nebo Commandos. Nejprve však doporučujeme zkalibrovat displej. Určitě ale nečekejte, že si budete moci zahrát AAA tituly. To leda v podobě streamování z herní konzole Xbox One. Ano, díky Windows 10 máte je vám tato služba k dispozici a opravdu funguje i na tak malém displeji.

Visionbook 9Wi Pro 2v1 jsme používali spíše jako tablet. Hned první věc, která nám moc neseděla, bylo rozložení dotykové klávesnice. Díky tomu, že jsme byli líní, jakkoliv rozložení klávesnice manuálně měnit, tak jsme na ni pomalu začali zvykat a po nějaké době nám přišlo rozložení klávesnice lepší, než jsem zvyklí třeba z tabletů s Androidem.

Tabulka s parametry

Teď bychom se mohli konečně vrhnout na parametry. Visionbook 9Wi Pro má sice malé tělo, ale výkonu má překvapivě dostatek. Je samozřejmě výkonnější než jeho starší bratr 9Wi, ale i téměř stejně výkonný jako je ho větší bráška Visionbook 10Wi.

Visionbook 9Wi Pro
LCD Displej1280 x 800 IPS, 8.9″, Dotykový
CPUIntel Atom  x5-Z8300
1.44 GHz, 4 jádra
TDP 2W, Cache 2MB
Grafická kartaIntel HD Graphics – 500MHz
RAM2GB DDR3L
Pevný DiskeMMC 32 GB
KonektivitaWi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
RozhraníNapájecí Mikro USB port (+OTG)
1x USB 2.0 (v klávesnici)
Mikro HDMI
3,5mm Jack Audio

Sečteno a podtrženo je toto zařízení 2v1 úžasným společníkem až už jdete či jedete kamkoliv. Na své kompaktní rozměry navíc překvapí i svým víc než dostačujícím výkonem. Avšak pokud často necestujete, nebo nepotřebujete lehké zařízení pro kancelářskou práci, pak se poohlédněte spíše po něčem jiném. Visionbook 9Wi Pro sice můžete doma připojit k monitoru a přidat klávesnici a myš, ale budete se zbytečně omezovat, pokud tedy není kompaktnost to, co hledáte.
Visionbook 9Wi Pro je k dostání za příjemných 3 990 Kč, což je víc než přívětivá cena za Windows 10 zařízení 2v1. Dokonce bychom se nebáli dát Visinbooku cenovku o něco vyšší. Konkurence je však silná a Umax nemusí být pro mnohé z nás tak známou značkou.

Zdroje: 1, vlastní