Hellblade: Senua´s Sacrifice vás vtáhne do děje a nepustí

Hra Hellblade: Senua´s Sacrifice od společnosti Ninja Theory vás na první pohled zaujme svým grafickým zpracováním. Po chvilce hraní však před dohráním hru nevypnete.
Tedy alespoň v případě, že máte rádi mýtické příběhy s občasnými pocity nejistoty a strachu. Hned při první spuštění hry nás velice překvapilo grafické zpracování, kdy jsme si do poslední chvilky nebyli zcela jisti, zda se jedná o natočené intro nebo již grafické podání hry.

Jakmile jsme však mohli ovládat hlavní hrdinku Senuu, spadla nám čelist o to níž. Ono se opravdu celou dobu již jednalo o grafické podání hry. A tato grafika vás bude doprovázet spolu s hlasy ve vaší hlavě celou hrou.

Co Hellblade: Senua´s Sacrifice nabízí

Hlavním úkolem hry je luštění nikterak složitých rébusů a hádanek. Po jejich rozlousknutí se vždy posunete o kus dál, ke svému hlavnímu cíli, čímž je setkání s vaším milým. Ten je však již mrtvý, a proto se vydáváte do světa mrtvých.
V průběhu hry se setkáte i se souboji, které jsou vcelku vyvedené, ale určitě nejsou hlavním tahákem hry. Tím je právě atmosféra, kterou umocňuje hudba a neustále šeptající hlasy, které Senua slyší na každém kroku. Po své matce totiž zdědila dar, vidět do světa mrtvých.
https://youtu.be/PRQgOfb9EGc
Nechce vám zde prozrazovat děj hry, ale připravte se na to, že vás ve hře čeká i možnost „perma smrti“. Při prvním setkání se smrtí budete totiž označeni černou skvrnou, která s každou vaší smrtí zvětšuje. Hra vás sama upozorní, že pokud se znamení dostane až ke hlavě, tak Senua umírá a vy přicházíte o celý postup ve hře. Tedy Game Over v plném rozsahu.
Tento fakt jen umocňuje již tak sklíčený pocit z hraní. Při prvním souboji vás nikdo na nic nepřipraví, tudíž je dost pravděpodobné, že hned v prvním souboji také zjistíte, jak vypadá zvětšující se znamení na ruce.

Abychom vám tedy alespoň trochu pomohli, tak vám popíšeme alespoň základní princip souboje. Je velmi jednoduchý, ale dá se v něm využívat i různých kombinací. Na ty však musíte přijít již sami a na každého nepřítele se hodí trochu jiný styl.

Základ keltského boje

Základem je levé tlačítko myši, tedy rychlý, ale méně účinný výpad. Pravým tlačítkem myši použijete silnější, ale pomalejší útok. Klávesou F pak provedete kop, nebo úder pěstí. Kop se hodí například na nepřátele se štítem. Nepřítel v se tak po kopu odkryje a vy můžete začít útočit na odkryté tělo. Levým CTRL se pak Senua kryje. Pokud vykrytí naplánujete dobře, nabídne se vám krátká časová mezera, během které můžete ihned útočit.

Při dostatečném počtu povedených úderů se vám pak načítá i zpomalení času, které použijete klávesou E. To jsme však používali převážně při souboji s bossy nebo více nepřáteli najednou.

Doporučujeme

Hellblade: Senua´s Sacrifice tak můžeme doporučit všem milovníkům keltské kultury, řešitelům jednoduchých rébusů, ale hlavně fanouškům úžasné grafiky, díky které se budete kochat krajinou na každém kroku. Během hraní taktéž doporučujeme použít sluchátka, díky kterým se lépe ponoříte do „psycho“ atmosféry, kterou šeptající hlasy navozují.

Kdybychom žánr hry Hellblade: Senua´s Sacrifice měli přirovnat k filmu, pak by s největší pravděpodobností jednalo o psychologický thriller. Hra je již od 8. sprna dostupná na Steamu za velmi přijatelných 819 Kč.

Použitá sestava: Dell XPS 15 2017

Zdroje: 1, vlastní