Logitech Craft a MX Ergo je kombinace s puncem elegance

Logitech Craft a MX Ergo je opravdu výborná kombinace, i přes to ale myš s trackballem nemusí sednout každému. Pokud vám vyhovuje klávesnice od Apple, pak si na Logitech Craft zvyknete hodně rychle. Nečekejte však, že na ni oproti klávesnici Apple nějak ušetříte.

Apple keyboard a něco navíc

Oproti Apple klávesnici vám však Logitech Craft nabídne podsvícené klávesy a otočnou korunku, se kterou lze „kouzlit“. Taktéž je možné klávesnici připojit pomocí kabelu, bluetooth a recieveru. Možnostem připojení se tedy meze nekladou.

Logitech Craft

Otočná korunka má mnohá nastavení závislých na preferencích uživatele a používaných programech. Téměř pro každý program máte díky Logitech Options již předvolené profily. Pomocí korunku můžete například přepínat plochy, ovládat hlasitost a jiné. Po zamáčknutí například zobrazit plochu nebo ztlumit zařízení. Pokud korunku zamáčknete a zároveň začnete otáčet, tak se jedná o další profil funkcí, které lze nastavit.
Největší předností klávesnice Logitech Craft je však možnost spárování až se třemi zařízeními současně. Pro připojení můžete použít jak bluetooth, tak Logitech reciever. Mezi jednotlivými zařízeními můžete přepínat pomocí třech funkčních kláves, které jsou určené právě k přepínání.

Logitech Flow pro multitasking

Pokud však na daných zařízeních nainstalujete aplikaci Logitech Flow, tak přepínat nebudete muset. Klávesnice stačí spárovat s každým zařízením, zařízení připojit ke stejné síti a máte vystaráno. Klávesnice se pak ke všem zařízením chová jako k jednomu zařízení. V kombinaci s myší Logitech MX Ergo pak stačí pouze přejíždět po monitorech, jako kdybyste měli jedno zařízení s více monitory. Funguje to úžasně a jedná se o velmi návykový multitasking.

V redakci jsme takto měli současně připojený MacBook Pro a PC s Windows 10. Vše bylo napojené na tři monitory vedle sebe. Kdybychom neměli na každém zařízení jiné pozadí s rozdílnými systémy, tak bychom jen těžko poznali, že se jedná o více současně zapojených zařízení. Aplikace Logitech Flow je dostupná pro více zařízení s nové řady Logitech.

Výdrž vestavěné baterie

Jak jsme zmínili již výše, Logitech Craft lze k zařízení připojit různými způsoby. My využívali převážně připojení pomocí bluetooth s vypnutým podsvícením. Po měsíčním testu nám baterie stále hlásí plně nabito, což je až neuvěřitelné. Musíme ale podotknout, že jsme klávesnici vždy při odchodu vypínali. Klávesnice se při zapnutí okamžitě bez jakékoliv prodlevy opět spárovala, tak že ani nebyl důvod, nechávat klávesnici zapnutou.

Zpracování za jedna

Logitech Craft ihned zaujme svým bytelným zpracováním a váhou. Právě díky váze a gumovým gripům na spodní straně klávesnice nemá šanci, aby vám po stole jakkoliv putovala. Jednoduše sedí jako přibitá. Jedinou výtku, kterou bychom snad na klávesnici našli, je nemožnost přizpůsobení náklonu. Nám sice víc než vyhovoval náklon, který klávesnice nabízí, ale určitě nemusí vyhovovat všem.

Obsah balení a cena

Mnoho případných zájemců pak může odradit pořizovací cena, která dle oficiálních stránek činí 5 499 Kč. Pokud bychom si ale měli vybrat mezi Apple klávesnicí a Logitech Craft, pak by to byla určitě právě klávesnice Logitech Craft. V balení Logitech Craft za danou cenu dostanete samotnou klávesnici, Logitech Unifying Reciever a USB-C to USB-A kabel, pomocí kterého klávesnici můžete připojit a zároveň nabíjet.

Myšák Logitech MX Ergo

Společně s klávesnicí Logitech Craft jsme vyzkoušeli i velmi pohodlného přerostlého myšáka Logitech MX Ergo. Jak již název napovídá, jedná se o ergonomickou myš s výbornou ergonomií, kterou nabízí právě díky použitému trackballu. Zprvu jsme byli k trackballu velmi skeptičtí, ale ono to funguje a navíc velmi dobře.

Myš Logitech MX Ergo nabídne svému uživateli dvě použitelné pozice. Buď to bez zdvihu jako klasická myš, nebo s 20° náklonem, který je velmi ergonomický a značně návykový. Ze startu jsme měli stále tendenci s myší hýbat, což ale k ničemu nevedlo. Navíc díky kovové, magneticky přichycené, podložce byl samotný pohyb myší vcelku obtížný.

Rozmístění funkčních tlačítek

S myší vybavenou trackballem se ale samozřejmě nehýbe, čemuž je právě Logitech MX Ergo přizpůsobená a tak obdobně jako u klávesnice Logitech Craft, sedí myš Logitech MX Ergo na stole jako přibitá. Kromě trackballu je Logitech MX Ergo vybavena „klikacím“ kolečkem. Bohužel u něj nelze přepínat režim pomalého a rychlého srolování. Samozřejmě nechybí levé a pravé tlačítko. Vedle levého tlačítka máte k dispozici další dvě menší tlačítka, která v defaultním nastavení fungují jako „vpřed“ a „zpět“.

Vedle trackballu je pak umístěno tlačítko pro zpomalení kurzoru pro přesnější pohyb, například při malování, nebo odstřelování v některé hře pro odvážlivce, kteří si troufnou hrát FPS s trackballem. Po kolečkem je pak navíc umístěno tlačítko pro přepínání mezi připojenými zařízeními. Oproti klávesnici Logitech Craft však myš Logitech MX Ergo zvládne připojení pouze ke dvěma zařízením. Připojené zařízení pak indikuje číslicemi 1 a 2. Pomocí tlačítka lze tak rychle a pohodlně mezi zařízeními přepínat. Opět s použitím softwaru Logitech Flow přepínat samozřejmě nemusíte.

Baterie opět výborná

Myš lze k zařízení připojit pomocí Logitech recieveru, bluetooth, ale i pomocí běžného microUSB kabelu, kterým myš zároveň i nabíjíte. Obdobně jako u klávesnice Logitech Craft jsme myš používali 6h denně a baterie stále hlásí plně nabito.

Obsah balení a cena

Cena dle oficiálního webu Logitech činí 2 999 Kč, což je u myši s trackballem na dnešní poměru vcelku adekvátní cena. Trackball však není pro každého a tak je seznam případných uživatelů velmi zúžen. Pokud však hledáte myš s trackballem, která bude zároveň splňovat možnost připojení k více zařízením najednou pomocí Logitech Flow, pak s Logitech MX Ergo nemůžete sáhnout vedle. V balení naleznete myš Logitech MX Ergo, microUSB kabel a Logitech Unifying Reciever.

Zdroje: 1, 2, 3, vlastní