Clean My Mac je výborným nástrojem pro čištění Apple zařízení

Po částečném přechodu na Mac OS jsme byly velice překvapeni, jak se v daném systému dají odinstalovat aplikace. Jednoduše je hodíte do koše. Jak nám ale aplikace Clean My Mac dokazuje, až tak dokonalé to není.
Jsme jedni z uživatelů, kteří přešli z Windows na Mac OS. Respektive se k této skupině lidí přibližujeme. Dost dlouho dobu nám vrtalo hlavou, zda přesunutím aplikace do koše zmizí i všechny zápisy a vedlejší data. Všechny aplikace totiž za dobu svého působení dokážou vyprodukovat plno vedlejší dat. Jednou nám to nedalo a stáhli jsme aplikaci Clean My Mac, která potvrdila naše obavy.
Odpovědí a otázku, zda zmizí všechny data, je tedy rozhodně ne. Alespoň to není pravidlem. Při prvním spuštění Clean My Mac nám aplikace nabídla 2,5 GB dat k vymazání jako „system junk“. Nutno podotknout, že jsme Mac používali pouhý měsíc.

Clean My Mac Trial

Trial verze není omezena časem, ale daty, které vám dovolí smazat. Přesně řečeno vám dovolí smazat pouze 500 MB dat. Pro úplné a čisté odinstalace se však používat dá bez omezení. Ze startu jsme si tedy mysleli, že se jedná o klasický trik, kupte aplikaci a mi vám dovolíme smazat ostatní nepotřebná data, která v systému vlastně vůbec nejsou. Po konzultaci s kolegy jsme však zjistili, že tomu tak není.

Clean My Mac Full

Po zpřístupnění plné verze jsme tedy ušetřili 2,5 GB a aplikace se dále stará o to, aby čisto zůstalo. Pokud zapomenete vysypat koš, nebo se na vašem disku povalují soubory, které jste dlouho nepoužívali, tak vás na to Clean My Mac upozorní. Narazili jsme i na případ, kdy bylo vyčištěno 25 GB zbytečných dat na MacBooku, kde zbývalo 15 GB místa. Máte zde tedy dokonalou appku, který vám pomůže získat zpět volné místo na disku.

Doporučení na závěr

Pokud jste však po čisté instalaci systému Mac OS, pak byste se si čistě teoreticky mohly vystačit s trialovou verzí aplikace Clean My Mac, která vám zajistí čisté odinstalování aplikací, tudíž byste nemuseli mít potřebu kompletní čistky systému. Na druhou stranu, pokud již nějakou dobu fungujete a Clean My Mac vám ukazuje velké množství dat k odstranění, pak doporučujeme zakoupit plnou licenci. Velikost dat, která vám aplikace zobrazuje k odstranění, totiž opravdu odstraní.

Cena a dostupná sleva

Ačkoliv je cena cca 949 Kč (39 USD) vcelku adekvátní, tak je zde možnost, jak dosáhnout lepší ceny. Pokud si totiž nainstalujete trialovou verzi, vyčistíte možných 500 MB a poté v samotné aplikaci odinstalovat právě Clean My Mac, tak se vám aplikace zeptá na důvod odinstalace. Pokud udáte důvod příliš vysokou cenu, tak vás MacPaw odkáže na svoje oficiální stránky, kde vám aplikaci Clean My Mac nabídne s 50% slevou. 475 Kč je již víc než adekvátní cena za ušetřené místo na disku.

Portfolio MacPaw

Společnost MacPaw navíc nenabízí pouze Clean My Mac. V jejím portfoliu naleznete i Clean My PC, který dělá stejnou práci na Windows. Dále stojí za zmínku například aplikaci Hider a Gemini. Hider, jak již název napovídá, slouží k zabezpečení citlivých souborů. Gemini naopak opět slouží k čištění disku. Hledá totiž duplikátní data na vašem disku.

Zdroje: 1, 2, vlastní